فراز و نشیب ها از امضا موافقتنامه امریکا با طالبان : احمد سعیدی

يکسال از موافقتنامۀ امريکا با طالبان در دوحه ميگذرد. دراين مدت فراز و نشيب های گوناگون سياسی و نظامی را در داخل و خارج کشور شاهد بوده ايم. مهمترين آنها عبارت بودند از: حاتم بخشی اعتبار سياسی و بالابردن سطح طمع به قدرت رسانيدن طالبان از جانب ادارۀ ترمپ، برآورده شدن خواست طالبان در مورد آزادی پنجهزار زندانی، برطرف شدن عمليات و حملات طالبان در پايگاه های نظامی قوت های امريکا و ناتو در افغانستان، تشديد بی سابقۀ خشونت و جنگ از جانب طالبان در برابر قوت های نظامی و افراد و اشخاص ملکی کشور، بالارفتن سطح تهديدات امنيتی از قبيل انفجار وسايط نقليه و قتل های هدفمند اعضای جامعۀ مدنی، خبرنگاران، ملاامامان و فرهنگيان در شهرها و بخصوص در شهر کابل، تزئيد سفرهای شخصيت های سياسی غير دولتی و هيئت های دولتی و هيئت های طالبان به کشورهای همسايه و منطقه، ناروشن بودن تصاميم ادارۀ جوبايدن و قوت های ناتو در قبال باقی ماندن و يا خروج قوای شان از افغانستان، سردرگمی جريان مذاکرات هيئت های دولت و طالبان در دوحه و غيره.

ادامه خواندن فراز و نشیب ها از امضا موافقتنامه امریکا با طالبان : احمد سعیدی

جنگ و صلح دو واژۀ که سرنوشت همۀ به آن وابسته است:
احمد سعیدیطوری که همه هموطنان عزيز و رنجديدۀ کشور ميدانند، در حال حاضر، افغانستان در يک مرحلۀ حساس تاريخی قرار دارد. دوام جنگ و صلح دو واژۀ که سرنوشت همۀ ما به آن وابسته است.  سالهای سال است که ما، در آتش جنگ خانمانسوز همه چيز خود را از دست ميدهيم.

متأسفانه خود فروختگی و وابستگی عده ئی از ساکنان اين کشور که در مقابل حصول پول و دارائی بيگانگان و دستگاه های استخباراتی کشورهای خارجی همه چيز خود را در اختيار شان قرار ميدهند، عاملين اصلی اين جنگها بوده که نه از خدا ميترسند و نه از خلق خدا حيا ميکنند.
اکنون که شرايط برگزاری جلسات دولت با طالبان

ادامه خواندن جنگ و صلح دو واژۀ که سرنوشت همۀ به آن وابسته است:
احمد سعیدی


هرکه ناموخت ازگذشت روزگار- نیز ناموزد ز هیچ آموزگار(رودکی): احمد سعیدی

از چند روز به اينطرف طی محافل و نشست های بخاطر روز ۲۶ دلو (خروج قوای شوروی از افغانستان) در کابل و ولايات، از فداکاری و مقاومت مردم  در راه دفاع از اين سرزمين تجلیل صورت می گيرد. بدون شک افغان ها در طول تاريخ؛ شهامت و شجاعت شان را بخاطر حفظ استقلال وطن دربرابر بيگانگان ثابت ساخته اند؛ چنانچه شکست قوای انگليس و شکست قوای روس در گذشته ها نمونۀ بارزی ازاين فداکاری هاست. ازينرو حرمت گذاری و يادآوری از همچو پايمردی ها و استقامت مبارزان راه آزادی قابل تحسين ميباشد. 

ادامه خواندن هرکه ناموخت ازگذشت روزگار- نیز ناموزد ز هیچ آموزگار(رودکی): احمد سعیدی

کار هر بز نیست خرمن کوفتن–
گاو نر میخواهد و مرد کهن
: احمد سعیدی

رهبران و سیاسیون که مردم ما را تشویق به دفاع از وطن، استقلال و آزادی میکنند و خود را سخت وطندوست میدانند و آنانیکه فرزندان خود  شان در افغانستان نیستند تنها خود شان بخاطر قدرت، پول و دارایی به افغانستان آمده اند به باور من گوش کردن به نصایه اینها کار عاقلانه ی نیست.
کسانیکه فرزندان شان در این شرایط حساس و دشوار  داخل افغانستان نیست و از وطن دفاع و یا به وطن خدمت نمیکنند معلوم دار است که به منافع ملی باورمند نیستند و نسبت به منافع ملی افغانستان زیادتر مزدور بیگانه هستند.

ادامه خواندن کار هر بز نیست خرمن کوفتن–
گاو نر میخواهد و مرد کهن
: احمد سعیدی

پروسه مذاکرات در قطر دیگر مرده است
: احمد سعیدی


به نقل از منابع معتبر پروسه صلح قطر دیگر مرده است، و از مرده نباید دیگر امیدی داشت.
آنچه را که زلمی خلیلزاد  به طالبان وعده کرده بود که تمام نیروی های امریکایی افغانستان را ترک میکنند این کار عملی شدنی نیست.
حکومت جدید امریکا تحت رهبری جو بایدن بزودی از گروه طالبان تقاضا های خواهد داشت که آن آتش بس دایمی، قطع روابط با تمام گروه های تروریستی بشمول گروه داعش و القاعده میباشد.

ادامه خواندن پروسه مذاکرات در قطر دیگر مرده است
: احمد سعیدی

بزرگان از آن رو بزرگ جلوه می‌کنند که ما زانو زده‌ايم؛ 
پس بگذار که برخيزيم
: احمد سعیدی

در صفحات اجتماعی از درد و رنج مردم، از انتحار و انفجار، از اسیر بودن سربازان، بی عدالتی، فساد، خیانت و جنایت چیزی مینویسم. اما وقتی که به نظریات دوستان نگاه میکنم میگویند که از دست ما چیزی ساخته نیست و میپرسند که راه حل چیست؟
مردمی که به این باور باشند که از دست آنها چیزی پُره نیست، به این باور باشند که آنها مبارزه کرده نمی توانند، در برابر بی عدالتی ها ایستادگی کرده نمی توانند، از وطن خود در برابر استبداد، اندیشه های مخرب و بی عدالتی ها دفاع کرده نمی توانند، پس آنها ملت نیستند، آنها لیاقت این را ندارند که بگویند ما افغان هستیم و از افغانستان هستیم.

ادامه خواندن بزرگان از آن رو بزرگ جلوه می‌کنند که ما زانو زده‌ايم؛ 
پس بگذار که برخيزيم
: احمد سعیدی

حکومت آنچه را که رشته بود، دوباره با دست خودش باز میکند: احمد سعیدی

بار دیگر میخواهم  توجه شما را به تبصره و تحلیل مو ضوعات جلب کنم‌که چندی پیش نیز به آن اشاره شده بود . سیاست جاری در کشور با تعجب وشگفتی ،تزلزل وبی ثباتی کم سابقه ای روبروست،رهبری حکومت آنچه را رشته بود دوباره بدستش باز میکند، سالها شعار جنگ‌سالار،ناقضین حقوق بشر وعدالت انتقالی وپرونده جنایت کاران جنگی را نشخوار کردند تا جامعه جهانی به مدنیت و قانون مداری این طیف باور کند؛ اما در این روز ها دیده میشود که با زیرکی تمام از این نیرو های روز های دشوار  بار دیگر استفاده ابزاری صورت میگیرد که دلیل قاطع و روشنی است بر اینکه رئیس جمهور غنی یک استراتیژست زیرک ،کار کشته وهدف زن ماهری هست.

ادامه خواندن حکومت آنچه را که رشته بود، دوباره با دست خودش باز میکند: احمد سعیدی

عجیب دنیای است، دنیای سیاست
: احمد سعیدی

گاهی زین به پشت گاهی پشت به زین یا به گفته فردوسی …
چنين است رسم سرای سپَنج

گهی ناز و نوش و گهی درد و رنج .

در امریکا همیشه دو حزب یعنی جمهوریت خواه و دمکرات ها در رقابت اند در اکثر انتخابات ها تعداد زیادی از رئسای جمهور چه دمکرات چه جمهوری خواه در دور دوم نیز به اریکه قدرت تکیه زده بودند اما برعکس درانتخابات چند قبل امریکا دونالد ترامپ با در نظرداشت مدیریت ضعیف آن در مهار کرونا، تیرگی روابط اقتصادی و سیاسی با چین، مسئله تحریم های ایران، مسایل مربوط به خاور میانه، پروسه صلح افغانستان، ایجاد بعضی محدودیت های حساسیت برانگیز مانند منع ورودی بعضی از شهروندان کشورهای اسلامی به امریکا، کم سوادی و کم تجربه گی آن در حوزه سیاسی و حکومتداری،او را در انتخابات به شکست مواجه ساخت.

ادامه خواندن عجیب دنیای است، دنیای سیاست
: احمد سعیدی

آنجا که ارزش ها تلک اند : احمد سعیدی

دوستان‌گرامی سلام، شاید در مورد ارزش ها ونقش شان در جامعه نوشته ها ومقالات زیاد خوانده اید ومن‌ هم گاهی  روی ارزش های  سیاسی ، اعتقادی واجتماعی چیز های نوشته ام واما حالا در مورد دو ارزش حضور شما مینویسم  که داعیه داران آن در افغانستان  از نام شان‌من حیث تلک در جهت قبضه قدرت استفاده میکنند.

جنگ‌ جمهوریت و امارت درین روز ها  در رسانه ها شاهد جنگ‌ مدعیان جمهوریت  وامارتی حال ببینیم که هدف از شعار جمهوریت چیست؟ ومدعی امارت کیست؟

ادامه خواندن آنجا که ارزش ها تلک اند : احمد سعیدی

جايگاه صلح در شرايط بحران بی اعتمادی
: احمد سعیدی

افغانستان در بحران عميق بی اعتمادی فرو رفته است. درينجا در طول سال های متمادی؛ اکثراً کلان های اقوام، اربابان، ملکان، رهبران، وکلا، وزيران، صدراعظمان، اميران، شاهان و رؤسای جمهور و همچنان احزاب، سازمان ها و تنظيم های سياسی بخاطر اهداف شخصی و حفظ قدرت سياسی و اقتصادی شان با استفاده از نام قوم، منطقه، مذهب و مليت بالای مردم بيچارۀ اين سرزمين تجارت سياسی کرده اند.

ادامه خواندن جايگاه صلح در شرايط بحران بی اعتمادی
: احمد سعیدی

بعد از این همه کشتن ها نوبت کیست ؟
: احمد سعیدی

پيام ما به جنگجويان
“هرکه پا کج ميگذارد، خون دل ما ميخوريم شیشۀ ناموس عالم، در بغل داريم ما”
           صائب

زنده گی زيباست!
ما دوست داريم زنده بمانیم؛
در کنار خانواده و در کنار مردم خود باشيم،
از حق انسان محروم و بیدفاع خویش با زبان و قلم دفاع کنيم،
ما گنهکار نيستيم؛
اگر گناه ما، دادخواهی برای ميليون ها انسان رنجديدۀ اين کشور باشد؛ به اين گناه ادامه ميدهيم؛
ما منتظر ختم جنگ و آمدن صلح به کشور خويش هستيم؛ نه منتظر مرگ خود و عزيزان خود؛
از طرفين جنگ، ميخواهيم از خدا بترسيد و ما را نکشید!

ادامه خواندن بعد از این همه کشتن ها نوبت کیست ؟
: احمد سعیدی

افغانستان در مقطع حساس از تاریخ: احمد سعیدی

دوستان زیادی به من نوشته اند درد و رنج کشور را همه میدانیم انتقاد آسان است بهتر است راه های حل را با ما شریک بسازید. دوستان گرامی بدون تردید هر قدر ما به گفتگو های صلح نزدیک میشویم بدون تردید ماهیت جنگ و زور آزمایی ها تغییر میکند. بخواهید یا نخواهید طالبان و گروه های دیگر تروریستی آگاهانه و هدفمندانه بطور سیستماتیک اشخاص افراد و نهاد های مهم را نشانه میگیرند بخصوص صدای کسانی را باید خفه سازند که باور به ارزش های انسانی و دمکراسی دارند تلاش میکنند تا همه صدا های عدالت خواهانه را برای همیش خاموش کنند. زمانی این وضعیت میتواند مهار شود که مسئولین دولت در قدم اول بین خود و بعداً در بر آورده شدن آرزو های ملت در یک خط راستین و منظم در حرکت باشند.

ادامه خواندن افغانستان در مقطع حساس از تاریخ: احمد سعیدی

افغانستان قربانی رقابت کشور های منطقه: 
احمد سعیدیمن بار بار در صحبت های خود گفته بودم که جنگ افغانستان؛ افغانی، منطقوی، و فرا منطقوی است تردیدی وجود ندارد که بین کشور های هند و چین رقابت های وجود دارد.
و از سوی دیگر امریکا هم چین را به دیده شک مینگرد و علاقمند است که چین در قضایای جهانی ضعیف و ناتوان جلوه داده شود.
به نقل از رسانه های هندوستان که گویا یک تعداد از چینی ها در افغانستان مشغول خراب کاری هستند، اگر چنین بوده باشد مقامات چینی مکلف اند در این مورد وضاحت دهند در غیر آن خاموشی مقامات چینی میتواند که مشکلات زیادتری را در سطح بین المللی به آنها ایجاد کند.
بناً ما میدانیم اکثر کشور ها بشمول چین در امور افغانستان مداخله دارند ولی یک تعداد کشور ها نیز بین خود رقابت های دارند مانند رقابت هند و پاکستان، رقابت هند و چین مانند رقابت امریکا و چین و رقابت ایران و عربستان سعودی و کشور های دیگر ..

ادامه خواندن افغانستان قربانی رقابت کشور های منطقه: 
احمد سعیدی


ما ازجنگ نمیترسیم :احمد سعیدی

چون اضافه تر از چهار دهه میشود که غیر از جنگ و ویرانی حرف دیگری را کمتر شنیدیم و حرف صلح کمتر به گوش ما می رسد تعدادی از ما که سن و سال ما بالای اضافه تر از چهار دهه است و همه فرزندان ما در ادامه جنگ به دنیا آمده اند و با دود و باروت عادت کرده اند.

از سوی دیگر از خارجی ها هم زیاد نمیترسیم چون پدر کلان های ما تجاوز انگلیس را تجربه کرده اند ما تجاوز روسیه را و فرزندان ما تجاوز کشور های غربی را در حال حاضر هر روز تجربه میکنند. اگر نوشته های تاریخ راست باشد هر متجاوزی که در این سر زمین آمده شکست خورده و بالاخره از این کشور بیرون شده اما متاسفانه نسبت به ادامه جنگ ها ترس من زیادتر از وطن فروشی ها است وطن فروشی های آشکار و پنهان شما به چشم سر می بینید و مشاهده میکنید بعد از مذاکرات سه ماهه در قطر از جمله هیئت های مذاکره کننده تعدادی به کابل بر میگردند و طرف مقابل یعنی طالبان به پاکستان میروند هیئت که به کابل برگشته است گزارش کاری خود را به مسئولین دولت افغانستان ارایه میدارد اما هیئت طالبان گزارش کاری خویش را به پاکستانی ها ارایه میدارند.

ادامه خواندن ما ازجنگ نمیترسیم :احمد سعیدی

باز نوبت کیست؟ 
احمد سعیدی

با ادامه این همه کشتن ها و قتل های زنجیری که هر روز رخ میدهد همه پریشانیم، فکر میکنیم نوبت  کشتن ما چه وقت میرسد.
در نبود دولت کارا، وضعیت نابسامان امنیتی، درهم و برهمی اوضاع اجتماعی و اقتصادی و فساد اداری از یک‌سو، و نفوذ گسترده‌ی دشمنان این مرز و بوم در تمام لایه‌های سیاسی، اجتماعی و اداری، و با حضور  ستون پنجم در نهاد های مختلف دولتی با گذشت هر روز هست و بود زنده گی مردم ما زیر سوال میرود.
هشدارهای مکرر ما به ارگان های امنیتی که ما تحت تهدید ایم هیچ شنونده ی ندارد حتی ما را بنام کارشناسان سیاسی و توطئه گران علیه نظام خود نیز تهدید میکنند.
ما هر روز شاهد کشتن ها بستن ها شلاق زدن ها سنگسار ها ترور های سازماندهی شده اقسام تجاوزات به حریم انسانی زنان، مردان  نمونه های از تصویر پردازی اوضاع و حالات یومیه ماست که خیلی درد آور است.

ادامه خواندن باز نوبت کیست؟ 
احمد سعیدی

هیئت ۲۱ نفری به ۲۰ روز رخصتی رفت
: احمد سعیدی

طوريکه گفته ميشود، قرار است اعضای هيئت های مذاکره کنندۀ صلح دولت افغانستان و تحريک طالبان بعد از گذشت سه ماه در دوحه بدون هيچ دستاوردی در راستای صلح، به مدت ۲۰ روز به تعطيلات بروند. البته آنعده اعضای هيئت دولت که خانه های شان در خارج از کشور است، به خارج ميروند و آنهای که در افغانستان زنده گی ميکنند به اينجا خواهند آمد. همينگونه آنعده اعضای طالبان که خانه های شان در قطر است، در همانجا ميمانند و آنهائيکه خانه های شان در پاکستان است، به پاکستان ميروند.

ابیشتر

با این سرنوشت چه باید نوشت : احمد سعیدی

قبل از ظهر امروز حزب جمعیت اسلامی افغانستان تحت رهبری صلاح الدین خان ربانی سمیناری را تحت عنوان( سمینار، علمی، بررسی وضعیت جنگ و صلح در افغانستان فرصت ها و چالش ها ) برگزار نموده بود. کسانیکه منسوب به حزب جمعیت بودند کمتر صحبت کردند ولی ما کسانیکه منسوب به جمعیت اسلامی نبودیم مانند من، دوکتور فرمامرز تمنا، دوکتور سید مخدوم رهین، آقای وزین و یک تعداد دوستان دیگر صحبت های مفصلی داشتیم،اما با چندین ساعت صحبت باز هم ندانستیم که سرنوشت این کشور  به کدام سو در حرکت است و سر نوشت جنگ و صلح در افغانستان چه خواهد شد هرگز ندانستم که نقش احزاب در سرنوشت این ممکلت چیست.

ادامه خواندن با این سرنوشت چه باید نوشت : احمد سعیدی

من هم دین میدانم و هم دنیا
: احمد سعیدی


الحمد الله به لطف خداوند بزرگ من کسی هستم که هم دین میدانم و هم دنیا من زیادتر  در نوشته های خود مسایل سیاسی را می نوشتم، اما بعضی از دوستان برای من انتقاد گویانه گفته اند آقای سعیدی شما اکثراً سیاسی می نویسید جملات و کلمات سیاسی استعمال میکنید چرا از دین و آیات قران  و احادیث راجع به صلح و برادری نمی نویسید آیا از دین اسلام چیزی نمیدانید یا تنها در سیاست بلد هستید.
بناً خواستم این مقاله را از نگاه دین اسلام بنویسم تا دوستان بدانند که هم دین میدانم و هم دنیا …
شرايط کنونی با پيچيده گی وضعيت جنگ طولانی کشور بادرنظرداشت ابعاد داخلی، منطقوی و فرامنطقوی آن، انبوهی از مشکلات امنيتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در پيش روی ما قرار داده است که عبور ازان، همچو عبور از هفت خوان رستم را در نظر مجسم می سازد.

ادامه خواندن من هم دین میدانم و هم دنیا
: احمد سعیدی

جلسه شورای عالی مصالحه ی ملی بعد از گذشت ۹ ماه افتتاح شد: احمد سعیدی

در این جلسه بر علاوه رئیس جمهور داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحه ملی، استاد عبدرب رسول سیاف رهبر جهادی، محترم حامد کرزی رئیس جمهور اسبق و دیگر شخصیت های که طی تقریباً اضافه تر از سه دهه گاهی به این مقام و گاهی به آن مقام مردم افغانستان را هرچه که خواسته اند تعین سرنوشت کرده اند اکثریت شان حضور داشتند.

به عقیده من افتتاح این شورا زمانی میتواند موثر و کار ساز واقع گردد که در قدم اول اتحاد درونی بین اعضای این شورا وجود داشته باشد ولی امروز  از صحبت های شان واضح معلوم میشد که تا کنون نه اجندای واحدی دارند نه استراتیژی واحدی و نه دیدگاه واحدی، از طرف دیگر موفقیت این شورا زمانی ممکن میگردد که این شورا از حمایت مردم افغانستان برخوردار باشد که این آرمان نیز تا هنوز در پرده ی از ابهام است و پشتیبانی کشور های منطقه و فرا منطقه نیز یک اصل کلیدی بخاطر موفقیت این شورا است که هنوز روشن بنظر نمی رسد.

ادامه خواندن جلسه شورای عالی مصالحه ی ملی بعد از گذشت ۹ ماه افتتاح شد: احمد سعیدی

نگاهی به شرايط و وضعيت موجود افغانستان: احمد سعیدی

در افريقای جنوبی مبارزات چندين سالۀ نلسن مانديلا و مبارزين ضد اپارتايت نتيجه داد و در نتيجه دولت و مردم اين کشور در امنيت به سر ميبرند و در راه ترقی کشور شان تلاش می ورزند؛
بعد از فروپاشی اتحادشوروی، بروز ناآرامی ها و جنگهای داخلی چيچنيا و تاجيکستان، با درایت و تدبير رهبران آنها خاتمه يافت، حالا آنها در فضای صلح در جهت شکوفائی کشور شان کار ميکنند؛
جنبش های مردمی بنام “بهار عرب” با سرنگون ساختن رژيم های خودکامه، تغييرات زيادی را به نفع مردم شان دراين کشورها رقم زد. آخرين کشور (ليبيا) که از بی امنی رنج ميبرد، اينک با امضای مواقفتامۀ صلح، روال عادی زنده گی را دنبال خواهد کرد؛

ادامه خواندن نگاهی به شرايط و وضعيت موجود افغانستان: احمد سعیدی

بعد از راکت پرانی ها؛ آقای مرتضوی نوشته است حمله بر یک ملت: احمد سعیدی

آقای مرتضوی کدام ملت، ملت که هر روز به خاک و خون می غلتط، ملت که هروز کشته میدهد، ملت که انتخاباتش جعل و تذویر است.
ملت که اعتبار ملی و بین المللی خود را از دست داده است.
ملت که با فقر و گرسنگی دست و پنجه نرم میکند، ملت که هر روز توهین و تحقیر میشود ملت که زمامدارانش از اثر بی کفایتی هرگز خجالت نمیکشند. ملت که حکومتش خود را مسئول نا امنی ها نمیدانند ملت که حکومتش با دروغ و نیرنگ میخواهد به حاکمیتش ادامه دهد.
ملت که نظامش را چند تروریست کوته قلفی کرده است، ملت که نظامش نمیتواند از ارگ بیرون شود و چهار تروریست را سر کوب کند .

ادامه خواندن بعد از راکت پرانی ها؛ آقای مرتضوی نوشته است حمله بر یک ملت: احمد سعیدی

کنفرانس ژنیوا برای افغانستان ۲۰۲۰: احمد سعیدی


محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان  به هدف اشتراک در کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان عازم سویس گردید، در این سفر، وزیر امور خارجه را آقای عبدالهادی ارغندیوال وزیر مالیه، عطاالله نصیب رئیس واحد تسهیل سرمایه گذاری، عبدالحبیب ځدران معین مالی وزارت مالیه و جمعی از رؤسا و مشاورین وزارت های امور خارجه و مالیه جمهوری اسلامی افغانستان، همراهی می کنند.

گفته میشود که هیئت افغانی میخواهد در نشست ژنیوا پیشنهاد کند که چهار ملیارد دالر برای افغانستان کمک شود اینکه دنیا بعد از این کمک میکند یا خیر حرف بعدی است.

ادامه خواندن کنفرانس ژنیوا برای افغانستان ۲۰۲۰: احمد سعیدی

پهلو های پیچیده ومبهم حمله به پو هنتون‌کابل
: احمد سعیدی


در انجام حملات انتحاری وانفجاری اولین چیزی که در ذهن مردم افغانستان نقش می بندد حملات خشونت بار طالبان و داعش است اما حمله بر دانشگاه کابل یک اندازه مبهم و پیچیده است که باید از طرف دولت بطور مستند به سوالات مردم‌ پاسخ داده شود.
مثلاً در روز نمایش کتاب که تدابیر امنیتی اضافی گرفته شده بود ترورستان چطور توانستند وارد  صنف های درسی شوند.؟

ادامه خواندن پهلو های پیچیده ومبهم حمله به پو هنتون‌کابل
: احمد سعیدی

نتیجه حضور امریکا در افغانستان: احمد سعیدی

شبی تاریک و بیم موج و گردابی چنین حایل 

از گوشه و کناری میشنوم که یکی می‌گوید  بایدن بیاید برای ما خوب میشه و آرام میشویم و دیگری می‌گوید ترامپ بیاید برای ما خوب میشود اما به نظر بنده اگر بر سر عقل بیایم و نفع و ضرر خویش را ارزیابی نمایم بیشتر از همه به نفع ما خواهد بود.  ببینید خواهران و برادران هموطنم بیست سال قبل ما تمام حساسیت های ملی خویش را کنار گذاشتیم و سر سپرده تمام اختیارات خویش را به امریکا و جامعه جهانی سپردیم گفتیم بیا ما و سر زمین ما کاملا در اختیار شما و ما هم مزدور شما نی بلکه متحد استراتیژیک شما هستیم و اینجا را برای ما بهشت بسازید.

ادامه خواندن نتیجه حضور امریکا در افغانستان: احمد سعیدی

از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست : احمد سعیدی

امسال هر قدر هوا سرد تر میشود اما جنگ ها گرم تر میشود. با ادامه این وضعیت دور از امکان نیست که اوضاع در افغانستان از کنترول خارج شود.  تروریست ها تروریست اند، خائن اند، مزدور بیگانه و وطن فروش اند، اما زمامداران نیز نمیتوانند از مسئولیت مبرا باشند. تعدادی انگشت شماری در دستگاه حکومت نیز مظهر فساد و خیانت اند. دولت با سیاست های غلط و نا عاقبت اندیشانه خود کشور را در گودال های بدبختی ها فرو برده است.

ادامه خواندن از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست : احمد سعیدی