” وظيفه ما در برابر تاريخ باز نويسى آن است “عبدالواحد سادات

انيس كنج تنهايى كتاب است

فروغ صبح دانايى كتاب است

به تأسى ازين سخن اديب و شاعر ايرليندى ( اسكار وايلد ) ، نويسنده بلند مرتبت و ژورناليست سابقه دار جناب محمد صفر خواريكښ به نيكويى  به وظيفه خود در برابر تاريخ عطف توجه كرده است . نتيجه سالها پژوهش و تدقيق  جناب خواريكښ در ديار غربت  كتاب فخيم و حجيم در ( ٦٤٠ ) صفحه و سيزده فصل بزبان پشتواز طرف مؤسسه انتشاراتى دانش طبع و  در كتابفروشى هاى وطن در خدمت اهل مطالعه و علاقمندان تاريخ كشور قرار داده شده است. «افغانستان له ” هورا ” تر ” تكبيره “» تازه ترين و دهمين كتاب مؤلف گران است  كه بر اساس چشم ديد ها ،  مطالعه ، تحقيق و تدقيق

و مراجعه به اهل خبره و اشخاص ذيدخل و اگاه از قضايا  با اهتمام فرهنگى گران ارج و نستوه جناب محمد قاسم آ سمايى آماده گرديده و معطوف به حوادث سالهاى ( ١٣٥٧ تا ١٣٩٣ هجرى – شمسى ) مى باشد .  بخاطر معرفى اين كتاب پر ارزش در بيان حوادث تاريخى كه مولف با كمال امانت دارى انرا بازگو نموده است ، تقريظ را كه به لطف مولف بزرگوار ازين قلم درين كتاب بنشر رسيده و معرف ان مى باشد ، با خوانندگان عزيز شريك و براى دوست  و برادر والا مقام و شخصيت ورجاوند فرهنگى ، شاعر و ژورناليست سابقه دار افغانستان شاغلى خواريكښ موفقيت هاى مزيد ارزو ميبرم . 

انيس كنج تنهايى كتاب است

فروغ صبح دانايى كتاب است

                                                           ( حضرت جامى )

ادامه خواندن ” وظيفه ما در برابر تاريخ باز نويسى آن است “عبدالواحد سادات

نصحیت مرادونا اسطوره فوتبال جهان . ارسال خالد افضلیار

روحت شاد مرادونا اسطوره فوتبال  جهان …..

دیگو مارادونا اسطوره فوتبال آرژانتین و جهان در ۶۰ سالگی به دلیل حمله قلبی در خانه‌اش در بوئنوس آیرس درگذشت. مارادونا قبلا به دلیل لخته شدن خون در مغزش در بیمارستان بستری شد و جراحی کرد، اما دو هفته پیش از بیمارستان مرخص شد. تیم ملی آرژانتین در جام جهانی ۱۹۸۶ با کاپیتانی مارادونا قهرمان شد. نمایش مارادونا در آن جام جهانی یکی از به یادماندنی‌ترین لحظات تاریخ فوتبال را رقم زد، به خصوص دو گلی که به تیم ملی فوتبال انگلیس زد.

ادامه خواندن نصحیت مرادونا اسطوره فوتبال جهان . ارسال خالد افضلیار

بدخشانی های عزیز این نوشته را با دقت بخوانند: دکتر سید قباد زارع

مشکل بدخشان را نه نصیحت کردن حل خواهد کرد و نه تسلیت گفتن. این تنها مایمی هم نیست. بدخشان دارد بیشتر و بیشتر در کام تلخ شکست فرو میرود. مشکل از والی هم نیست.از آقای سودا انتظار معجزه هم نمیرود و هر والی که بیایید نسبت به مردم بدخشان، خاطر ارگ را گرامی تر میدارد. چون بدخشانیان بیشتر فرمانبردار اند تا پرسشگر و اما ارگ پرسشگر است. هر سودایی را که بیاورید، سودا تر از این سودا خواهد شد مگر اینکه مردم بدخشان از سودای خواب و غفلت بیرون شوند. منتقدانه نگاه کردن و نوشتن در این مورد هم سنگین است.

ادامه خواندن بدخشانی های عزیز این نوشته را با دقت بخوانند: دکتر سید قباد زارع

زنده گی نامهٔ و کار کرد های فرهنگی : دوکتور ایماق

     برگرفته : از کتاب آنلاین منتشره ٔ « چهره های جاودان ـ اثر ماریا دارو

فیض الله  ایماق  فرزند  شاه مردانقل در سال ۱۳۲۴ هجری شمسی  در باغبوستان  شهر قورغان  اندخوی  ولایت   فاریاب، در  یک خانوادهٔ  زحمتکش  پا بر عرصهٔ  وجود گذاشت. وی  از ملیت تورک اوزبیک سر زمین ما می باشد، بنا ً  زبان  تورکی اوزبیکی  و تورکی  تورکمنی را در  خانواده  و محیطش آموخت، زیرا  از  طرف  حکومت های  وقت برای آموزش زبان مادری خصوصاً تورکی، مکتب  وجود نداشت.   ایماق   دورهٔ   ابتداییه   را  در مکتب  قورغان   قصبه اش به اتمام رسانید و برای فراگیری تحصیلات ثانوی و عالی روانه ٔ کابل گردیده، دورهٔ  متوسطه  را  در مکتب ابن سینا و عالی را در دارالمعلمین عالی کابل تکمیل کرد.

ادامه خواندن زنده گی نامهٔ و کار کرد های فرهنگی : دوکتور ایماق

تغیر نام های تاریخی افغانستان در زمان صدارت محمد هاشم خان؛ توسط محمد گل مهمند: سناتور میرمحمد سالم

دوستان و عزیزانم !

ایمیل ریبیچکا افسر ارتیشی در سفر نامه خویش بنام ( در کشور خداداد افغانستان ) در صفحه ۳۰۹ در پاورقی کتابش چنین می نویسد :

ولسوالی شیندند در هرات نام جدید منطقه است که نام تاریخی ان همانا سبز وار می باشد
وواژه شندندترکیبی در زبان پشتو است که از دو کلیمه شین ( سبز ) ودند (ابگیر یا برکه ) ساخته شده است
تغیر نام های تاریخی مناطق مختلف افغانستان از دوره های گذشته به خصوص محمد گل خان مهمند وزیر داخله در کابینه سردار محمد هاشم خان از جمله طراحان و نظر پردازان این گونه سیاست ها در افغانستان است
اسامی بعضی از مناطقی که نامشان بنا برنامه های محمدگل خان مهمند تغیر داده شده قرار ذیل است

پوشنگ یا فوشنگ محله است درهرات پشتون ژغ
قره تیپه محله است در هرات تور غندی
چهار باغ گلشن منطقه است در شمال کشور شینکی
قلعه چه منطقه است در شمال کشور اسپین کوت

ادامه خواندن تغیر نام های تاریخی افغانستان در زمان صدارت محمد هاشم خان؛ توسط محمد گل مهمند: سناتور میرمحمد سالم

شکست اخلاقی دولت ايالات متحده امريكا :میر عبدالواحد سادات

زمانیکه چهل و پنجمین رئیس جمهور امریکا عهد شکن است و دروغ ميگويد ، فی الواقع :  شکست اخلاقی دولت امریکا  را رقم میزند و مسجل میسازد.

درین بحث بدون پرداختن  به پوپولیسم بحیث  شیوه کار اقای ترامپ و خصایل شخصی  استثنایی وی که بخاطر آن دو سال قبل و هنگام اظهارات جنون امیز که از کشتن تا ده ملیون افغان و صدور امر پرتاب مادر بمب ها درشرق افغانستان، ازطرف من « زنگی مست » خطاب گردید ، اماج اصلی نوشته من : 

– نقض خشن معیار های قبول شده حقوق بین المللی مندرج در منشور سازمان ملل متحد و میثاقهای بین المللی – بازی بر سرنوشت مردم و کشور ما می باشد ، که بدون هرنوع حب و بغض شخصی ، مبتنی  بر معیار های معتبر جهانی  و متکی بر مصالح علیای افغانستان و خواست و نیاز مبرم مردم مظلوم ما بحیث شاگرد حقوق و علوم سیاسی به آن می پردازم . 

ادامه خواندن شکست اخلاقی دولت ايالات متحده امريكا :میر عبدالواحد سادات

بی بی سنگی کیست؟ وچرا در کابل یک منطقه را ( کوته سنگی ) میگویند؟

آيا تا کنون فکر کرده ايد که ليسه مريم خيرخانه و کوته سنگی کابل به نام چه شخصيتي نامگذاري گرديده و چرا مردم آنجا منطقه اي بزرگ خيرخانه را به نام حوزه ي همان ليسه دخترانه ياد مي کنند؟ و گذشته ازين آيا مي دانيد که اسم کوته ي سنگي با اين مريم خانم چه رابطه يي دارد؟

در پاسخ مي توان گفت که اين هردو نام به پاس مقام ادبي و اجتماعي شيرزنِ استبدادستيز، سخنور و مبارزي مسما گرديده که در اوج حاکميت امير عبدالرحمان خان از کسي نهراسيده بر مستبدين تاخت و بر ظالمان خرده گرفته از مردم خويش جانبداري کرد. اين شيرزن مريم معروف به بي بي سنگي و بي بي سيده يکي از بزرگ زنان سخنور کشور در نيمه ي نخست سده ي بيستم ميلاديست که در آن عصر نيمه تاريک نه تنها مشعل ادبيات عرفاني را به دست گرفت، بلکه در مبارزات استقلال طلبانه-ي جوانان ميهن پرست کشور نيز شرکت جسته و شاه استقلال بخش، امان الله غازي را در نخستين دقايق جلوسش بر اريکه سلطنت افغانستان، تشويق به تحصيل استقلال سياسي کشور نمود.

ادامه خواندن بی بی سنگی کیست؟ وچرا در کابل یک منطقه را ( کوته سنگی ) میگویند؟

چرا زبان پارسی دری را زبان خارجی گفته اند؟.. عزیز آسوده

در این روزها شنیدم که زبان پارسی دری را به مثابه زبان خارجی قلمداد کردند !این مسأله بر می گردد به مداخله اجانب در زمان استعمار انگلیس با کشور های منطقه از جمله :افغانستان و ایران در سده نزده هم. میدانیم که افغانستان قربانی توسعه طلبی های استعمار انگلیس گردیده بود ،زیرا انگریزان برای حراست و حفاظت از هند و ترس از خیزش‌های ملی افغان ها ، از تاکتیک های استعمارگرانه کار میگرفتند و این کشور را مانند اسفنج میشپلیدند ،تا آزادی خواهی ها و تحرکات ضد انگلیسی را در نطفه بخشکانندو خفه کنند . نخستین کار آنها به تعلیق آوردن زبان پارسی دری در قلمرو هندوستان بود ،که در طی سده ها زبان دربار امپراطوری های هند بود .

آمدن انگلیس ها به افغانستان آغاز جدا سازی افغانستان و ایران و متلاشی ساختن علایق و رشته های سیاسی ،فرهنگی و اجتماعی بود.

ادامه خواندن چرا زبان پارسی دری را زبان خارجی گفته اند؟.. عزیز آسوده

توضیح مختصر : نوشته میرعنایت الله سادات

در شمارۀ مورخ 8 سپتمبر افغان جرمن آنلاین ، شخصی که همیشه بر دیکران میتازد وخودش کدام مطلب مفید و قابل استفاده را عرضه نمیکند ، خلاف آداب نگارش ، نوشتۀ من زیرعنوان ” بازتاب هویت ملی بر زندگی افغانها ” را “چتیات ” نامیده است. درتعرض او کدام انتقاد به چشم نمیخورد ، تا بجواب آن پرداخته شود.

این آقا به سنگ پایه های ” هویت ملی ” ، ” ملت ” و ” حاکمیت ملی” دقت نکرده ونمی داند که ” دولت های ملی ” بعد از انقلاب صنعتی ، درجوامع بشری ظهورنموده اند. او مبارزات دونیم قرنۀ مردم مارا بخاطربیرون راندن صفوی ها ، مغل ها و شیبانی ها ، از سرزمین شان به باد مسخره میگیرد. درحالیکه نتیجۀ همین مبارزات ، پیدایش ” افغانستان ” منحیث قلمرو واحد مردم ما گردید. موصوف سوال مینماید که چرا ازمبارزات ابومسلم خراسانی و کارنامه های او درین مقال یاد آوری نشده است. ” ده درکجا و درخت ها درکجا ؟ ” . 

ادامه خواندن توضیح مختصر : نوشته میرعنایت الله سادات

  تکرار احسن  :نوشته میرعنایت الله سادات

درنوشتۀ قبلی خود با تفصیل توضیح کرده بودم که انسان ها نه تنها ذریعۀ هویت شخصی شان شناسائی میشوند ، بلکه بوسیلۀ هویت های جمعی شان نیز مشخص میشوند. همین طورهرهویت جمعی ، خودرا بوسیلۀ یک سلسله مشخصات ، ازهویت جمعی دیکر مشخص میسازد. همۀ این هویت های ظهور یافته درطول تاریخ ، نتوانسته اند که بطور یکسان وبرای همیش پا برجا بمانند. شماری از آنها که توان سازگاری با روند تکامل جوامع بشری را نداشتند ، جبراٌ درتحت عومل نوظهوراز بین رفتند. از زمرۀ هویت های جمعی که تا هنوز بطور کامل منحل نشده اند ، مطرح ترین همۀ  آنها ، هویت های قومی ، نژادی ، مذهبی و سرانجام متعلق شدن انسانها به ” هویت ملی” شان میباشد. 

ادامه خواندن   تکرار احسن  :نوشته میرعنایت الله سادات

با سنجاق کردن به دیگران خود را مسخره نکنید! نوشته: ایاز ایماق اوغلو

بسم الله الرحمن الرحیم 

هرچند دوازده سال پیش یعنی در سرطان سال (1388 خورشیدی) شادروان صالح محمد حساس یکی از قلمبدستان ولایت بلخ جواب مستند و مستدلی به حقایق تاریخی در برابر نوشته و چرند و پرند تحت عنوان «نگاه مختصر به دیروز و امروز ایماقها» که از جانب گویا دانشجویان و روشنفکران ایماقها پخش و نشر شده بود تحت عنوان (نگاۀ مختصر به تاریخ ایماقها) رسالۀ مستند و مستدلی را از طریق مطبعه میرزا اولوغ بیک بچاپ رسانیده خدمت عزیزان خواننده گذاشته بود و بعد از مدت این دوازده سال جوابی در برابرش چون نداشتند از هیچسو نتوانستند ارائه بدارند، موضوع را در هاله ابهام پیچیده در فراموشی گذاشته بودند، اما حالا که متأسفانه جناب حساس پدرود حیات گفته است؛ میدان را خالی یافته این انجمن بنام دانشجویان و روشنفکران ایماقها دوباره سر از گریبان کدام سازمان تورک ستیز منطقه بلند کرده به نشخوار همان ژاژ و اراجیف پیشینه خویش درباره گویا تاریخ و گذشتۀ ایماقهای عزیز این مردم سخت گرامی و زحمتکش وطنمان که در طول تاریخ خویش جز آزادهگی دلیری و عیاری و مردانهگی و کیاست و فراست و دیندوستی چیزی دیگری را نمیشناسند، پرداخته اند. 

ادامه خواندن با سنجاق کردن به دیگران خود را مسخره نکنید! نوشته: ایاز ایماق اوغلو

ضحاک و ضحاکیان روزگارما ! نوشته استاد پرتو نادری

ضحاک ماردوش در سرزمین اسطوره‌ها، اورنگ‌نشین نامشروع و خون‌خواره‌یی است. او روح و ارادهء خود را به شیطان فروخته بود تا به ارضای غرایز بهیمی خود برسد. از این نقطه نظر، ما در تاریخ معاصرخویش نیز ضحاکیانی داریم که می‌توان آنان را با ضحاک‌ ماران مقایسه کرد. این‌ها نیز برای رسیدن به هوس‌ های بهیمی خویش اراده و روان خود را به نیروهای اهرمنی روزگار فرخته اند.

به قول فردوسی در شاهنامه، ضحاک پدری داشت مرداس نام. او پادشاهی بود پرهیزگار و دادگر. ضحاک را هوای پادشاهی در سر بود و چنین بود که با اهرمن تفاهم کرد. اهرمن پذیرفت که مرداس را از سر راه بردارد و ضحاک را به پادشاهی برساند. ضحاک پذیرفت که در بدل این کار، روان خود را در اختیار اهرمن گذارد.

ادامه خواندن ضحاک و ضحاکیان روزگارما ! نوشته استاد پرتو نادری

برگشت تاریخ : میرعنایت الله سادات

خوانده بودم که تاریخ برنمیگردد … 

نیرو های مؤلد رشد میابند و

این رشد ، مناسبات کهنه ای اجتماعی را ، 

دگرگون میسازد 

                *********

همه به بالیدن نیروها دل بسته بودند

تا این جریان به راه افتد و 

مردم ما ازکوره راه تاریخ موفقانه بگذرند ، 

وعقب ماندگی ها به گذشته متعلق گردند .

               ********** 

ادامه خواندن برگشت تاریخ : میرعنایت الله سادات

بازی با سرنوشت مردم زیر نام جرگه های فرمایشی : دستگیر صافی

مردم در زیر سایه برقراری صلح، آزادی می‌خواهند و تحت هیچ شرایطی نباید آزادی ها و حقوق شهروندی مردم افغانستان بر طبق معیار های پذیرفته شده جهانی و زیرنام به اصطلاح ختم جنگ به معامله گذاشته شده و در برابر از دست دادن حقوق مشروع مردم، به طالبان باج داده شود.

جنگ در افغانستان که بیش از چهل و دو سال را در برگرفته، در حقیقت طولانی ترین جنگ در تاریخ معاصر جهان است. این جنگ نیابتی و تحمیلی بر طبق منافع آزمندانه و استراتژیک قدرت های بزرگ و منطقه یی ادامه یافته و در آن ملیون ها انسان این وطن به خاک و خون کشانیده شده اند؛ آواره و دربدر گردیده اند و چندین نسل در زیر فشار کوبنده این جنگ خورد و خمیر شده اند. هیچ خانواده یی در افغانستان نیست که در این جنگ فرسایشی قربانی نداده باشد و عزیزان شان را از دست نداده باشند. در حقیقت سالهاست که مردم افغانستان عزا دار اند و بخاطر عزیزان از دست رفته و زنده گی برباد شده شان، خون می‌گیریند. با وجود

ادامه خواندن بازی با سرنوشت مردم زیر نام جرگه های فرمایشی : دستگیر صافی

نمایشنامۀ آقای غنی تحت نام « جرگۀ مشورتی» : خوشحال آصفی

 

برای رهایی 400 زندانی باقی ماندۀ طالبان برای اغفال اذهان عامه و یک حرکت کاملاً نمادین ، پر کردن جیب های خالی چند تامی آمده از بیرون، هیچ چیز دیگر نیست.
وقتی 4600 زندانی طالبان را که بر اساس یک گزارش تعدادشان حالا به استثنای 400 زندانی مطلوب طالبان، به 5100 رسیده است رها کردید، چرا آن زمان از مردم مشوره نگرفتید؟ مگر آن هم جز خطوط سرخ شما نبود؟
همه میدانیم که جرم، جرم است و کم و زیاد یا خوب و بد ندارد.
شما میگویید که صلاحیت رهایی این 400 زندانی را ندارید و لویه جرگۀ مشورتی باید فیصله کند.
مگر مسخره نیست که جرگۀ مشورتی صلاحیت فیصله داشته باشد؟
ما در کشور سه قوه داریم که یکی آن قوۀ قضاییه است، آیا شما با این کار تان خلاف وعدۀ خود، در امور نهادهای عدلی و قضایی مداخله نکردید؟

ادامه خواندن نمایشنامۀ آقای غنی تحت نام « جرگۀ مشورتی» : خوشحال آصفی

چگونه باید در راه صلح کار و پیکار نمود؟ : نور محمد غفوری

(کمیتۀ سیاسی وحدت) که تازه برای رهبری فعالیت های مشترک شش حزب و سازمان سیاسی ایجاد گردیده است، در پیام عیدی بمناسبت عید سعید اضحی در ضمن اهدأ تهنیت عیدی به توضیح موضعگیری اش در بارۀ بعضی نقاط مهم سیاسی و اجتماعی کشور، منجمله موضوع تأمین صلح پرداخته است. این پیام به همان منوالیکه بطور گسترده مورد استقبال وعلاقۀ مردم و روشنفکران واقع گردید، نقادانه تحلیل و سوالاتی در مورد آن از جانب مبارزین هوشمند و دقیق نگر نیز مطرح گردید. یکی از این سوالات در بارۀ تلاش و طرح ما  برای صلح است. قسمیکه معلوم می شود، بعضی از نظریه پردازان در این مسئله به اظهار نظر پرداخته اند. من هم بالنوبه می خواهم در مورد طرح سوالات در موضوع صلح و چگونگی فعالیت برای صلح نظر خویش را ذیلا ابراز نمایم. 

ادامه خواندن چگونه باید در راه صلح کار و پیکار نمود؟ : نور محمد غفوری

رهایی زندانیان طالب عبوراز بن بست جنگ یا ماندن در بن بست صلح :مهرالدین مشید

تشکیل ادارۀ موقت بدیلی برای پایان جنگ و تامین صلح در کشور

پس از آن که بحث بر سر صلح و نشست بین الافغانی در پیوند به عدم رهایی چهارصد زندانی خطرناک و تروریست طالب به بن بست رسید و حکومت برای شکستن این بن بست فرمان برگزاری مجلس لویه جرگه را در روز جمعه ۱۷ سرطان صادر کرد. جرگهء عنعنوی مشورتی بخاطر رهایی ۴۰۰ تن تروریستان خطرناک که در حمله های انتحاری و آدم ربائی و کشتار دست داشتند، در خیمهء لویه جرگه به اشتراک ۳۲۰۰ نفر برگزار شد. این جرگۀ مشورتی صلح به دنبال جرگۀ سومین جرگۀ مشورتی صلح دایر شد که راهکار و خط مشی دولت را در پیوند به صلح در ۲۳ ماده تعیین کرد. هرچند لویه جرگه در ماده ١١٠ قانون اساسی افغانستان که در سال ١٣٨٢ از سوى لويه جرگه تصويب شده، اما جایگاۀ قانونی و حقوقی ندارد. در ماده يادشده، آمده است که لويه جرگه، عالى ترين مظهر اراده مردم افغانستان مى باشد.

ادامه خواندن رهایی زندانیان طالب عبوراز بن بست جنگ یا ماندن در بن بست صلح :مهرالدین مشید

زمامداران و سیاستگران جهان سوم در انحصار حلقه های مافیایی : مهرالدین مشید

کرونا

صدها دریغ و درد که زمامداران و سیاست گران جهان  سومی به بیماری خطرناک ثروت افزایی و خودبزرگ بینی واز خودبیگانگی های کشنده و دردناک دچار هستند. این بیماری ها سبب شده تا آنان در انحصار افرادی سودجو و حلقه های بدنام و تباه کار مافیایی قرار بگیرند. باتاسف افغانستان که یک زمانی عضو فعال کشور های جهان سوم بود و با اشتراک در  نخستین نشست کشور های غیر متهد ها در ۱۸ اپریل ۱۹۵۵در شهر باندونک اندونیزیا سیاست فعال بیطرفی خود را حفظ کرد و در دشوارترین مراحل مبارزات نهضت عدم انسلاک که در حمایت از نهضت های رهایی بخش ملی، خلع سلاح،  دیتانت، مبارزه برضد تبعیض نژادی تشکیل شده بود، به مثابۀ یکی از اعضای با اعتبار نقش و سهم خود را در راستای حفظ صلح و امنیت پایدار جهانی، به شایستگی بی نظیری بجا آورد؛ اما امروز چنان در چنبرۀ زمامداران و سیاستگران ناباب و انحصار حلقه های خودخواه، جاطلب، فاسد گیر مانده است که جز برای منافع خود، به چیز دیگری نمی اندیشند.

ادامه خواندن زمامداران و سیاستگران جهان سوم در انحصار حلقه های مافیایی : مهرالدین مشید