دستآوردها و فجایع بیست سال جنگ در افغانستان: داکترعلی احمد کریمی

 تاریخ نویسان، کارشناسان و تحلیلگران کشورهای غرب افغانستان را قبرستان امپراطوری ها می نامند، امپراطوری ها می آیند و می روند، اما افغانستان باقی می ماند.فجایع چهل سال جنگ نشان داد برای اینکه بیگانگان دیگر برنگردند باید خود باقبول مسؤلیت های مشترک سرنوشت مشترک خودرا تعين نمائیم. امریکا قوی ترین امپراطوری بی رقیب معاصر جهان در طولانی ترین جنگ بادادن تلفات جانی بیشتر ازدوهزار سرباز و بیست هزار زخمی و هزینه  اضافه ازدو تریلیون دلار رسما از اول ماه می سال روان خروج نیروهای خودرا آغاز و تا  تاریخ اا سپتمبر افغانستان را  ترک خواهد گفت .

ادامه خواندن  دستآوردها و فجایع بیست سال جنگ در افغانستان: داکترعلی احمد کریمی

نقش و جایگاه زنان افغانستان در روند صلح: دکتور علی احمد کریمی

حقوق زنان یک ودیعه الهی و حق طبیعی آنان است و هیچ دولتی حق ندارد که به اعطای این حقوق به آنان منت بگذارند وتنها وظیفه دولت این است تابه حقوق آنان تجاوز نگردد و از حقوق آنان پاسداری نماید. بی احترامی به حقوق زنان ازدیدگاه اسلام سرپیچی های شیطانی از فرمان خداوند واز لحاظ مدنی نقض حقوق انسان است .زن در دین اسلام ازمقام وجایگاه والا وارزشمند بر خورداراست . اسلام میدان فعالیت ها را برای تلاشهای علمی،اقتصادی وسیاسی بروی زن باز گردانیده است . درتاریخ اسلام هیچ قهرمانی بدون زن به پیروزی وشکوه جاویدان نه رسیده است.

ادامه خواندن نقش و جایگاه زنان افغانستان در روند صلح: دکتور علی احمد کریمی

اتحاد به نام‌ صلح و صلح ضعیف قوی تر ازجنگ است: دکتور علی احمد کریمی

باوجودیکه فضای سیاسی و امنیتی کشور نگران کننده است، جنگ و خشونت ادامه دارد، ازیک جانب ارگ واطرافیان آن در تلاش اند تا به بهانه جویی ها و  افسانه  گویی های درحال احتضار بنام انتخابات زود هنگام و هراس افگنی از خشونت  بقای عمرخودرا طولانی تر بگردانند واز جانب دیگر طالبان بدون توجه به اراده اکثریت مردم افغانستان ونیاز زمان با نغمه ها و وسوسه های عصر جاهلیت طبل  به زور گرفتن قدرت را می کوبند و جای خالی نسل جدید و به ویژه جوانان در این کنفرانس بحث بر انگیز گردیده است، بازهم  امیدواری های خوشبینانه به کنفرانس استانبول مایه دلگرمی های مردم  به آینده صلح گردیده است. موافقتنامه صلح میان طالبان وامریکا ایجاب می نماید تا به این جنگ طولانی خاتمه داده شود

ادامه خواندن اتحاد به نام‌ صلح و صلح ضعیف قوی تر ازجنگ است: دکتور علی احمد کریمی

آیا کنفرانس استانبول به جنگ افغانستان بزرگترین بحران قرن خاتمه خواهد داد؟- دکتور علی احمد کریمی

مردم افغانستان و جهان به کنفرانس استانبول که قراراست در اوایل ماه آپریل برگزار گردد امیدوارند تا در این کنفرانس به بزرگترین بحران قرن، جنگ چهل ساله افغانستان خاتمه داده شود تا مردم افغانستان ازنعمت صلح وامنیت کامل برخوردارگردند .

کنفرانس مسکو نفس تازه به جان در حال احتضار موافقتنامه دوحه دمید. دراین کنفرانس به علاوه مذاکره درباره چگونگی نظام آینده ،آتش بس، ایجاد دولت انتقالی مهم تراز همه خروج نیروهای خاریجی  مورد مذاکره قرار گرفت .امریکا، روسیه،  چین و به اشتراک پاکستان مخالفت خودرا به دولتی  خود ساخته طالبان  بنام  امارات  نشان دادند.  دولت بایدن تمایل دارد تابه این جنگ ناتمام و کثیف خاتمه داده شود.

ادامه خواندن آیا کنفرانس استانبول به جنگ افغانستان بزرگترین بحران قرن خاتمه خواهد داد؟- دکتور علی احمد کریمی

آیا کنفرانس مسکو تمرین بزرگ به سوی کنفرانس استانبول خواهد بود ؟- دکتورعلی احمد کریمی

موافقتنامه دوحه  که در اثر فشار ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری امریکا امضاء گردیده بود بعد ازشکست ترامپ مانند برف بهاری آب گردید بدون آنکه اثری از خود به جا بگذارد  . روند صلح افغانستان بعد از ناکامی دوحه دوباره در مرکز توجه جهان وقدرت های منطقوی قرار دارد.  روسیه در مذاکرات سه جانبه میان امریکا،چین وبه اشتراک پاکستان و دعوت دولت افغانستان و گروه طالبان امیدوار است با برگزاری کنفرانس مشورتی صلح در مسکو جای خالی دوحه را پر نماید . اگر چه سرگی لافروف وزیر خارجه روسیه اعلام نمودکه ما با طرح این ابتکار سیاسی قصد رقابت با هیچ کشوری را در روند صلح نداریم. روسیه در روند مذاکرات صلح نظر مشابه به امریکا دارد و این ابتکار روسیه اشاره حسن نیت این کشور در همکاری ها با واشنگتن است.

ادامه خواندن آیا کنفرانس مسکو تمرین بزرگ به سوی کنفرانس استانبول خواهد بود ؟- دکتورعلی احمد کریمی

اشرف غنی به ساز کی می رقصد؟ : دکتور علی احمد کریمی

 واشنگتن  قصد دارد تا به جنگ ناتمام در افغانستان خاتمه بدهد .این بار کاخ سفید وعده داده است که با ارائه طرحهای جدید و برگزاری نشست بزرگ با نظارت سازمان ملل وحضور کشورهای با نفوذ منطقه در روند تسریع صلح  همکاری نماید .

موفقیت این نشست بزرگ در هر کشوری که برگزار گردد به چگونگی دولت مشارکتی و تقسیم قدرت با پشتبانی و مسئولیت  نیروهای داخلی و ضمانت بین الملی تامین  خواهد گردید. نیروهای سیاسی افغانستان ادامه وضع کنونی را برای جامعه تباه کننده  می دانند و از طرح های جدید به امیدواری های دلگرم کننده طرفداری می نمایند  ، طالبان بدون برکناری اشرف غنی به ادامه مذاکرات و آینده روند صلح به پیشنهاد های جدید کاخ سفید خوشبینی ندارند واز مرحله انتقالی قدرت تنها با برکناری اشرف غنی موافقه نموده اند. اشرف غنی بدون توجه  به استقبال اکثریت نیروهای سیاسی از پیشنهاد های جدید و خوشبینی دلگرم کننده آنان به دولت مشارکتی و التیماتوم طالبان مرگ را بر ترک ارگ ترجیح می دهد.

ادامه خواندن اشرف غنی به ساز کی می رقصد؟ : دکتور علی احمد کریمی

از هوشدار طالبان تا وسوسه های شیطانی اتمر درمسکو!. علی احمد کریمی

 کنفرانس دوحه میان طالبان ونمایندگان ارگ  بیشتر به  تماسهای تشریفاتی شباهت دارد و طالبان   آینده این مذاکرات را بی معنی و ائتلاف وقت می دانند، اما بدون ضمانت کریملین به آینده مذاکرات صلح بی اعتماد گردیده اند.

طالبان در مسکو هوشدار دادند درصورتیکه اشرف غنی استعفا بدهد  مخالف ایجاد دولت ائتلافی در افغانسان نمی باشند.این التیماتوم  طالبان مانند رعد در روز روشن ارگ را تکان داد. به دنبال موافقه طالبان به ایجادولت ائتلافی به اشتراک نمایندگان و نیروی های سیاسی ، ضمیر کابل نماینده رئیس جمهور روسیه”  راه رسیدن به صلح رادر افغانستان خروج نیرهای خاریجی و ایجاد دولت ائتلافی  که توانایی و قدرت کنترل و مهار هردوطرف را داشته باشد تا پس از آن یک دولت جدید به وجود آید” بهترین راه برای دستیابی به صلح نامید. هوشدار طالبان و حمایت روسیه از ایجاد دولت ائتلافی اشرف غنی را مجبور گردانید تا به ارسال پیام ویژه به ولادیمیر پوتین توجه کشور بزرگ روسیه را به دولت خود جذب بگرداند.

ادامه خواندن از هوشدار طالبان تا وسوسه های شیطانی اتمر درمسکو!. علی احمد کریمی

تکرار فجایع بازی بزرگ قرن ۱۹در افغانستان : دکتور علی احمد کریمی

 رویداد های افغانستان داغ تر از گذشته  توجه سران ،نظامیان و سیاستمداران کشور های بزرگ و بازیگران منطقه را جذب گردانیده است. جوبایدن  برگشت امریکا را به خانواده اروپا و سوگند وفاداری این کشور را به ماده پنجم اساسنامه سازمان نظامی ناتو دروابط جهانی و ادامه همکاری های این سازمان را با امریکا درجنگ افغانستان اعلام نمود. دعوت امریکا به ادامه همکاری سازمان نظامی ناتو بیانگر آن است که این سازمان با امریکا در افغانستان آمده و با امریکا یکجا افغانستان را ترک خواهد گفت و ناتو خروج خود  را از افغانستان  مشروط به پایبندی طالبان به تعهدات شان می دانند. رویداد های کنونی پیرامون افغانستان کشورهای منطقه را دچار تب لرزه سیاسی گردانیده است .

ادامه خواندن تکرار فجایع بازی بزرگ قرن ۱۹در افغانستان : دکتور علی احمد کریمی

جو بایدن در نخستین دیدار خود در وزارت خارجه: دکتور علی احمد کریمی

 آمریکا دیپلماتهای این کشور را قلب و روان امریکا نامید. امریکا بر گشته،امریکا باز گشته و دیپلماسی امریکا برگشته است. امریکا با پیروی از سیاست تعامل،گفتگو و جنگ به خاطر دفاع از دموکراسی و احترام به حقوق بشرباید افتخار رهبری را در حل مناقشات جهانی بدست بیآورد.

آقای بایدن باتوجه به نقش وزارت خارجه و دفاع امریکا در مقابله با چالشها و وظایف جدید اظهار داشت که هردو وزارت کلیدی امریکا با اتفاق همکاری خواهند کرد. آقای بایدن افزایش روحیه دیپلماتهای امریکا رامهم ترین اصل برگشت رهبری اخلاقی امریکا درجهان میداند  که در سالهای اخیر هبوط نموده است.

ادامه خواندن جو بایدن در نخستین دیدار خود در وزارت خارجه: دکتور علی احمد کریمی

دلسردی امریکابه طالبان وآینده صلح در افغانستان ! : دکتور علی احمد کریمی

دولت جدید امریکا به جای سیاست های حداکثری فشار رئیس جمهور سابق از فشار های هوشمندانه برای دستیابی به صلح و خروج “مسئولانه ” سربازان امریکا استفاده خواهد کرد. اما بیم آن می‌رود که استراتژی هوشمندانه جدید امریکا اینده مذاکرات صلح رامیان طالبان و ارگ به مشکلات تازه مواجه خواهد گردانید . امریکا اگرچه ظاهرا خواهان بازنگری وتحقیق پیرامون توافقنامه دوحه می باشد اما چرخش قاطع دولت جدید به باور کارشناسان  هوشدار به طالبان است . جو بایدن  راه دستیابی به اتحاد کامل رادر داخل امریکا مبارزه برعلیه تروریسم داخلی و برتر طلبی های نژادگرانه سفید پوستان به خاطر دفاع از ازادی وعدالت اجتماعی اعلام نموده است.

ادامه خواندن دلسردی امریکابه طالبان وآینده صلح در افغانستان ! : دکتور علی احمد کریمی

ریاکاری های دوگانه در روند مذاکرات صلح افغانستان! : دکتور علی احمد کریمی

به دنبال موضعگیری های رسمی ، نشانه های  بی اعتمادی دولت جدید امریکا به طالبان آشکار تر میگردد. به باور کارشناسان مهم ترین انگیزه بی اعتمادی امریکا ومتحدین آن از دیدگاه فلسفه سیاسی لیبرال دموکراتها، افراطگرایی و واپسگرایی طالبان به ارزشها وکرامتهای انسانی ، ازادی های مدنی از آن جمله حقوق زنان و ادامه همکاری های خشونت آمیز آنان با القاعده  است، اما از لحاظ استراتژیکی برای امریکا مهم تر از همه حفظ منافع درازمدت آن در منطقه است. بعد از اعلامیه های رسمی واشنگتن طالبان نیز به صداقت رفتار امریکا بی اعتماد گردیده اند. ملابرادر به تهران سفر نمود و به خاطر جلب حمایت تهران طرفداری خودرا با حضور دشمن مشترک در منطقه نشان داد. عباس استانکزی به مسکو اعلام نمود که طالبان، دولت جدید را در افغانستان می پذیرند در صورتیکه اشرف غنی استعفا بدهد.

ادامه خواندن ریاکاری های دوگانه در روند مذاکرات صلح افغانستان! : دکتور علی احمد کریمی

تحولات امریکا فرصت طلایی برای طالبان است ! دکتور علی احمدکریمی

  مسله  افغانستان از چالشهای مهم روبروی دولت جدید امریکا با طالبان و کشورهای منطقه است . بایدن در روز های اول کار خودبه نیرو های امنیتی دستور داده است تا از دادن پول توسط مسکو به طالبان برای کشتن نیروهای امریکا در افغانستان تحقیق گردد. وزرای کلیدی دولت جدید خروج بدون مسئولیت را از افغانستان  خطر به منافع درازمدت امریکا در منطقه می دانند.آنتونی بلینکی نامزد وزیر خارجه در موقع اخذ اعتماد درمجلس سنای آمریکا اذعان نمود که تاهنوز درباره توافقنامه دولت ترامپ با طالبان دسترسی نداشته است و خواهان ارزیابی دقیق این توافقنامه که ضمائن پنهان ومحرمانه دارد گردید. دولت جدید خروج نیروهای امریکا را مشروط به آن می دانند تا امریکا در صورت لزوم ظرفیت آن را داشته باشد از بازگشت تروریسم جلوگیری نماید، دموکرات‌های  امریکا  حفظ آزادیهای مدنی وحقوق زنان را از  از دست آورد های مهم بیست سال جنگ در افغانستان  می دانند.

ادامه خواندن تحولات امریکا فرصت طلایی برای طالبان است ! دکتور علی احمدکریمی

وای به حال مردم و آینده افغانستان : دکتور علی احمد کریمی

افغانستان طی چهل سال آخر  ازلحاظ نام ونشان و افتخارات تاریخی یک قلمرو سلحشور در سازمان جهانی باقی مانده است و در اکثر کشورهای جهان سفیران ونمایندگان آن حضور دارد اما ازلحاظ حقوقی یک قلمرو اشغال شده است که ملت افغانستان گروگان حکومت‌های گردیده است که از لحاظ عملی یعنی ” De-Fact ”   واقعیت دارد ولی ازلحاظ قانونی De-jure “دوژوری”   مشروعیت حقوقی نه دارند .                       افغانستان  به مداخله مستقیم دولتهای بیگانه اداره و کنترل می گردد واز مشروعیت حقوقی  حتی در امور داخلی خود نیز محروم گردیده است .امریکا بیست سال پیش با تایید سازمان ملل به افغانستان آمد و به مردم افغانستان و جهانیان وعده داد که امنیت را تامین و برعلیه تروریسم مبارزه می نماید.

ادامه خواندن وای به حال مردم و آینده افغانستان : دکتور علی احمد کریمی

آینده دموکراسی بعد از حمله به کاخ کنگره آمریکا: دکتورعلی احمد کریمی

 دونالد ترامپ پیش از تراژیدی ۶ جنوری هوشدار داده بود که روز جشن دموکراتها را برای تصدیق بایدن به مقام ریاست جمهوری  در کنگره امریکا   به  جهنم آنها تبدیل خواهد نمود . هوشدار ترامپ تحقق یافت و فاجعه حمله به سمبول دموکراسی امریکا بحرانهای کرونا و مشکلات اقتصادی را تحت الشعاع قرارداد و جهان را دچار شوک گردانید.. جو  بایدن ریس جمهور منتخب امریکا این رویداد را چون عمل تروریستی داخلی و توطئه به دموکراسی محکوم نمود،  حمله به نماد دموکراسی امریکا به تحریک  ترامپ لطمه شدید اخلاقی و سیاسی به اعتبار و حیثیت نهاد های سیاسی، رسانه ای،انتخابات آزاد و جوامع مدنی امریکا وارد نمود.شهردار واشنگتن حمله به کنگره را الفبای تروریسم برای کتب درسی خواند.  سیاستمداران، خبرنگاران، روشنفکران، نظامیان ، رئیسان جمهوری سابق امریکا عمل آشوبگران ترامپ را محکوم و ترامپ را چون محرک  اصلی این تراژیدی متهم نمودند .

ادامه خواندن آینده دموکراسی بعد از حمله به کاخ کنگره آمریکا: دکتورعلی احمد کریمی

آخرین ضرب الاجل ترامپ وچالشهای روبروی بایدن؛… دکتور علی احمد کریمی

آخرین ضرب الاجل ترامپ وچالشهای روبروی بایدن! دونالد ترامپ ۴۵مین رئیس جمهور امریکا در آخرین روزهای زمامداری خود در کاخ سفید بودجه وزارت دفاع آمریکا را  وتو نمود. در بودجه تسلیحاتی ۲۰۲۱ مجلس نمایندگان خواستار خروج مسئولانه نیروهای امریکا از افغانستان گردیده است در صورتیکه کاهش نیروها  کمتر از چهار هزار نباشد و رئیس جمهور جهت  کاهش خروج نیروها دلیل ارائه نماید.  ترامپ وعده داده بود که سربازان ” شجاع” امریکا از افغانستان  جشن میلاد مسیح را درکنار خانواده های خود تجلیل خواهند نمود و تعداد سربازان در افغانستان ۲۵۰۰ تن باقی خواهد ماند. 

ادامه خواندن آخرین ضرب الاجل ترامپ وچالشهای روبروی بایدن؛… دکتور علی احمد کریمی

فرارحضرت عیسی از دست احمقان و تنگ نظران : دکتور علی احمد کریمی

درآستانه میلاد حضرت عیسی علیه السلام که اسم مبارک آن ۲۵ بار در قرآن کریم ذکر گردیده است  نقل داستان فرار حضرت مسیح  به کوه از زبان شیرین مولانا ازبرازندگی ها و تازگی های ویژه بر خوردار است. 

 شخصی حضرت مسیح را دید که شتابزده به فرازکوه فرار میکند و چنان شتابزده وبی تاب میدوید گویی که از شر چنگال  ودندان شیر درنده فرار می نماید .  شخص  با ابرازتعجب خاص از حضرت مسیح می پرسد؟ مگر تو همان عسی روح الله نیستی که مرده را زنده می کنی؟حالا از چه شری با این بی قراری فرار می نمایی؟  

حضرت عیسی پاسخ داد، من همان مسیح هستم که با خواندن اسم اعظم نابینایان و ناشنوایان را شفا می دهم، کوه را ازهم می پاشم،از گل پرنده  می سازم وبه اذن خدا پران میگردد و از زنده کردن مردگان ناتوان نشدم ولی از اصلاح احمقان عاجزم. 

تمام معجزه های من به احمقان کار نمیکند. رنج احمقی قهر خداست. 

مولانا با ذکر این داستان جالب چنین نتیجه گیری می نماید.

ز احمقان بگریز چون عیسی گریخت

صحبت احمق بسی خونها بریخت

ادامه خواندن فرارحضرت عیسی از دست احمقان و تنگ نظران : دکتور علی احمد کریمی

خروج مسئولانه نیروهای امریکا زنگ خطر به طالبان است!… علی احمد کریمی

کنگره آمریکا  ۷۴۰ ملیارد دالربودجه تسلیحاتی سال ۲۰۲۱ را به اکثریت آرا تصویب نمود. ۷۴۰ ملیارد دالر بودجه تسلیحاتی امریکا بیشتر از مجموع بودجه نظامی تمام کشور های اتمی جهان مانند روسیه؛ چین ، فرانسه،انگلستان، کشورهای اتحادیه اروپا ؛ هند ،پاکستان واسرائیل  است.دراین بودجه چهار ملیارد دالر برای تامین هزینه سربازان امریکا درافغانستان  به منظورحمایت از اردوملی ونیروهای امنیتی،مبارزه باخشونت،تروریسم وافراطگرایی تخصیص داده شده است.کنگره در تصویب این بودجه تصریح نموده است که کاهش نیروی ها در افغانستان نباید از مرز چهار هزار کاهش یابد وخروج نیروها باید مسوولانه صورت بگیرد وحتی رئیس جمهور امریکا جهت خروج نیروها باید دلیل ارائه نماید.

ادامه خواندن خروج مسئولانه نیروهای امریکا زنگ خطر به طالبان است!… علی احمد کریمی

فجایع نژادگرایی درتاریخ و جهان معاصر! …دکتور علی احمد کریمی

 نژاد پرستی از زشت ترین و گندیده ترین مقوله در جوامع بشری است  که فجایع آن حتی برای کشور های پیشرفته جهان خطرناک تر از کرونا، طاعون ،وبا  وسایر آفتهای طبیعی است . مورتون و آدمهای امثال او به دلیل فرار از شرمساری وجدان این نوع تئوری را ادامه می دادند تا سرپوش روی ظلم وستم سفید پوستان برعلیه سیاه پوستان بگذارد. خوشبختانه سیاه پوستان  مبارز وسفید پوستان نجیب به خاطر تحقق تساوی طلبی های بشردوستانه  درکنار هم ایستادند و جامعه امریکا را از خطر انحطاط بدتر از جنگ داخلی و میکروب کرونا نجات دادند خطری که بنا بر تائید نخبگان امریکا باعث انشعاب و دوگانگی می گردید . در تظاهرات جنبش ” زندگی سیاهپوستان مهم است” تعداد امریکائیان سفید پوست که از قبح و ننگ نژاد پرستی شرم تاریخی را احساس می نمودند

ادامه خواندن فجایع نژادگرایی درتاریخ و جهان معاصر! …دکتور علی احمد کریمی

امریکا به چنددلیل افغانستان را ترک نه خواهد کرد! ..دکتور علی احمد کریمی

باوجود بحرانهای عمیق سیاسی واقتصادی و شیوع ویروس کرونا  امریکا درمیان سایر کشور های جهان تا هنوزمقام اول را دارد، محور سیاست خاریجی امریکا برتری جویانه و یک جانبه گرانه باقی خواهد ماند. نخبگان امریکا معتقداند که قدرت امریکا تاهنوز به آن اندازه زیاد است که درگسترده بین المللی به صورت یکجانبه وارد عمل شود وآنرا مطابق به خواست ومنافع خود سمت وسو بدهد

.سیاستهای مخرب و عرف دیپلماتیک ترامپ قدرت امریکا را دچار لغزش گردانیده است ، انشعاب و دوگانگی درداخل وبی اعتنایی امریکا درامور بین المللی برای دولت جدید چالش برانگیز گردیده است. موج سیل آسای اعتراضات برعلیه تبعیض نژادی و بی عدالتی های اجتماعی بیم ونگرانی نخبگان این کشور را به وحدت ملی ایالات متحده درآینده به مخاطره افکنده است گردید .

ادامه خواندن امریکا به چنددلیل افغانستان را ترک نه خواهد کرد! ..دکتور علی احمد کریمی

وداع با ترمپ: دکتور علی احمد کریمی

 مردم افغانستان به  پیروزی بایدن  چون انتخاب میان بد وبد تر خوشبین تر از ترامپ اند وپیروزی بایدن را دراین نبرد سرنوشت ساز برای امریکا وجهان چون پیروزی درایت  بر علیه خشونت و قهر استقبال می نمایند که آقای ترامپ در روز های آخر عمر سیاسی خود از افراطگرایی وخشونت  لذت می برد . آقای بایدن امریکا وام دار مردم افغانستان است، اگر در زمان زمامداری شما صلح در افغانستان  بر قرار گردد ،تاریخ به ادای این دین نام شمارا به رنگ افتخار خواهد نوشت . انتخابات ۲۰۲۰ امریکا ازویژگی های خاص درتاریخ این کشور  برخوردار است. مهم ترین برازندگی انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری امریکا حضور گسترده وبی سابقه جوانان بود که نمایش با شکوه اعتراض اکثریت را  برعلیه نژادگرایی و بی عدالتی های سیستیماتیک اجتماعی، انشعاب ودودستگی عمیق در جامعه امریکا ترسیم نمود.

ادامه خواندن وداع با ترمپ: دکتور علی احمد کریمی

بیم بازیگران منطقه و خروج سربازان امریکا ازافغانستان!-دکتور علی احمد کریمی

کشور های جهان از آن جمله کشورهای منطقه از اغاز تهاجم امریکا به افغانستان همکاری های خود را با امریکا و ناتو اعلام نمودند. امریکا در آن زمان ابرقدرت یکه تاز و بی رقیب در جهان بود.امریکا در چارچوب همکاری های روسیه با ناتو میلونها دالر سلاحهای روسیه رابرای اردوی ملی افعانستان خریداری نمود وحتی این همکاری ها بدون توجه و مشورت با کرزی رئیس جمهور وقت صورت می گرفت.کشورهای منطقه به خاطر ترس از تروریسم ،دورگردانیدن خطر از مرزهای  خود و به امید انیکه امریکا مانند سایر امپراطوری ها از دام افغانستان جان به سلامت نه خواهد برد به این همکاری ها علاقمند بودند. با وجودی که این همکاری ها مخالف روحیه عمومی مردم این کشور ها بود اما دولتها برای انیکه در انظار مردم خود عروسک امریکا جلوه نه نمایند همکاری با امریکا را بنام دفاع از امنیت ملی خود تبلیغ می نمودند.

ادامه خواندن بیم بازیگران منطقه و خروج سربازان امریکا ازافغانستان!-دکتور علی احمد کریمی

موسیقی شمشیر عشق به وطن دوستی را تیز تر میگرداند! …دکتور علی احمد کریمی

هنر،موسیقی،شعر،نقاشی ودیعه های خدا دادی هستند و خدا کسانی را که دوست دارد این گنجینه هارا به آنها عنایت می نماید.درمیان سایر هنر ها موسیقی قدرت یک ارتش رادارد .ارتش اگر از مرزهای یک کشور پاسبانی و حفاظت می نماید  موسیقی عامل وحدت و پاسدار  فرهنگ سازی های هرکشور است و افراد جامعه را باهم نزدیک وهمدل میگرداند. کشور های جهان بعد ازجنگهای خانمان سوز به کمک تبلیغ و ترویج هنرو موسیقی به احیا و بازسازی فرهنگهای خود برعلیه تبعیض ،نفاق ملی وخشونت پیروز گردیده اند .موسیقی زبان عشق است، موسیقی شمشیر عشق به وطن دوستی را تیز تر می گرداند . مولانا سماع را  غذای عشق ونغمه های درونی انبیاء می داند. به گفته مولانا تنها گوشهای که از ستم ها،بی عدالتیها وخشونت ها کر و نجس  شده اند وپاک نیستند این نغمه های بهشتی را نمی شنوند انبیاء را دردرون هم نغمه هاست طالبان را زان حیات بی بهاست 

 

ادامه خواندن موسیقی شمشیر عشق به وطن دوستی را تیز تر میگرداند! …دکتور علی احمد کریمی

امید طالبان به پیروزی مجدد ترامپ: دکتور علی احمد کریمی


طالبان خوشبین و امید وار به برگشت دوباره آقای ترامپ به کاخ سفید هستند. طالبان در مذاکرات صلح میان افغانان خودرا وامدار ترامپ می دانند. امریکا این امتیاز را به طالبان داد تا واشنگتن بدون مشورت و مزاحمت دولت کابل توافقنامه صلح را با طالبان امضاء نماید .

امریکا باوجودیکه قرارداد امنیتی رابادولت افغانستان امضاء نموده بود اما با امضای توافقنامه صلح با طالبان امتیاز ویژه به آنان بخشید . طالبان با گرفتن این امتیاز احساس برتری جویانه می نمایند ونمایندگان آنان رسما اعلام می کنند که ما درمذاکرات صلح و آینده افغانستان با گروه های مختلف افغانستان مذاکره می نمایم ونه با دولت کابل.

ادامه خواندن امید طالبان به پیروزی مجدد ترامپ: دکتور علی احمد کریمی

مردم افغانستان صاحب آسمان این سر زمین است: دکتور علی احمد کریمی

آیا این سعادت نصیب سربازان امریکا بعد از بیست سال جنگ در افغانستان خواهد گردید تا سال نو میلادی رادر کنار خانواده های خود تجلیل نمایند؟  رئیس جمهور ترامپ به مردم آمریکا وعده داد که” سربازان شجاع امریکا تا تاریخ ۲۷ دسامبر سال جاری که مصادف به روز میلاد حضرت مسیح است به خانه های خود برمی گردند.” اگر این تصمیم جنبه عملی پیدا نماید نه تنها جشن شادی برای خانواده های سربازان امریکا خواهد بود بلکه مهم ترین حادثه برای اعضای خانواده های پیمان نظامی وسیاسی ناتو نیز خواهد بود. بنیانگذاران این سازمان ۷۵ سال پیش تصور هم نمی کردند که پیمان آتلانتیک شمالی  در کشوری دور افتاده از قاره اروپا مانند افغانستان ماموریت خودرا به خاطر تامین امنیت و مبارزه  باتروریسم انجام بدهند.

ادامه خواندن مردم افغانستان صاحب آسمان این سر زمین است: دکتور علی احمد کریمی

ُمارک توین و مناظره ترامپ و جوبایدن ! نویسنده – دکتور علی احمد کریمی

مناظره سیاسی درتاریخ انتخابات ریاست جمهوری امریکا سابقه صد و پنجاه سال دارد. مردم امریکا از نمایش نخستین مناظره ترامپ وبایدن  در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ به گونه تئاترپوچی در خانه کهن سالان مایوس گردیدند . هردو نامزد دراین مناظره بجای مشکلات عمومی  از الفاظ رکیک و اهانتهای شخصی و خانوادگی برعلیه همدیگر استفاده نمودند. هردو همدیگر را باعبارات مبالغه آمیز و کلیشه ای به انحراف از دموکراسی و دروغگویی  متهم نمودند. رئیس جمهورترامپ دراین مناظره  خودرا بهترین رئیس جمهور امریکا خواند که درطول کمتر  از چهار سال بیشتر ازهمه برای امریکا خدمت نموده است.

ادامه خواندن ُمارک توین و مناظره ترامپ و جوبایدن ! نویسنده – دکتور علی احمد کریمی