تحولات امریکا فرصت طلایی برای طالبان است ! دکتور علی احمدکریمی

  مسله  افغانستان از چالشهای مهم روبروی دولت جدید امریکا با طالبان و کشورهای منطقه است . بایدن در روز های اول کار خودبه نیرو های امنیتی دستور داده است تا از دادن پول توسط مسکو به طالبان برای کشتن نیروهای امریکا در افغانستان تحقیق گردد. وزرای کلیدی دولت جدید خروج بدون مسئولیت را از افغانستان  خطر به منافع درازمدت امریکا در منطقه می دانند.آنتونی بلینکی نامزد وزیر خارجه در موقع اخذ اعتماد درمجلس سنای آمریکا اذعان نمود که تاهنوز درباره توافقنامه دولت ترامپ با طالبان دسترسی نداشته است و خواهان ارزیابی دقیق این توافقنامه که ضمائن پنهان ومحرمانه دارد گردید. دولت جدید خروج نیروهای امریکا را مشروط به آن می دانند تا امریکا در صورت لزوم ظرفیت آن را داشته باشد از بازگشت تروریسم جلوگیری نماید، دموکرات‌های  امریکا  حفظ آزادیهای مدنی وحقوق زنان را از  از دست آورد های مهم بیست سال جنگ در افغانستان  می دانند.

ادامه خواندن تحولات امریکا فرصت طلایی برای طالبان است ! دکتور علی احمدکریمی

وای به حال مردم و آینده افغانستان : دکتور علی احمد کریمی

افغانستان طی چهل سال آخر  ازلحاظ نام ونشان و افتخارات تاریخی یک قلمرو سلحشور در سازمان جهانی باقی مانده است و در اکثر کشورهای جهان سفیران ونمایندگان آن حضور دارد اما ازلحاظ حقوقی یک قلمرو اشغال شده است که ملت افغانستان گروگان حکومت‌های گردیده است که از لحاظ عملی یعنی ” De-Fact ”   واقعیت دارد ولی ازلحاظ قانونی De-jure “دوژوری”   مشروعیت حقوقی نه دارند .                       افغانستان  به مداخله مستقیم دولتهای بیگانه اداره و کنترل می گردد واز مشروعیت حقوقی  حتی در امور داخلی خود نیز محروم گردیده است .امریکا بیست سال پیش با تایید سازمان ملل به افغانستان آمد و به مردم افغانستان و جهانیان وعده داد که امنیت را تامین و برعلیه تروریسم مبارزه می نماید.

ادامه خواندن وای به حال مردم و آینده افغانستان : دکتور علی احمد کریمی

آینده دموکراسی بعد از حمله به کاخ کنگره آمریکا: دکتورعلی احمد کریمی

 دونالد ترامپ پیش از تراژیدی ۶ جنوری هوشدار داده بود که روز جشن دموکراتها را برای تصدیق بایدن به مقام ریاست جمهوری  در کنگره امریکا   به  جهنم آنها تبدیل خواهد نمود . هوشدار ترامپ تحقق یافت و فاجعه حمله به سمبول دموکراسی امریکا بحرانهای کرونا و مشکلات اقتصادی را تحت الشعاع قرارداد و جهان را دچار شوک گردانید.. جو  بایدن ریس جمهور منتخب امریکا این رویداد را چون عمل تروریستی داخلی و توطئه به دموکراسی محکوم نمود،  حمله به نماد دموکراسی امریکا به تحریک  ترامپ لطمه شدید اخلاقی و سیاسی به اعتبار و حیثیت نهاد های سیاسی، رسانه ای،انتخابات آزاد و جوامع مدنی امریکا وارد نمود.شهردار واشنگتن حمله به کنگره را الفبای تروریسم برای کتب درسی خواند.  سیاستمداران، خبرنگاران، روشنفکران، نظامیان ، رئیسان جمهوری سابق امریکا عمل آشوبگران ترامپ را محکوم و ترامپ را چون محرک  اصلی این تراژیدی متهم نمودند .

ادامه خواندن آینده دموکراسی بعد از حمله به کاخ کنگره آمریکا: دکتورعلی احمد کریمی

آخرین ضرب الاجل ترامپ وچالشهای روبروی بایدن؛… دکتور علی احمد کریمی

آخرین ضرب الاجل ترامپ وچالشهای روبروی بایدن! دونالد ترامپ ۴۵مین رئیس جمهور امریکا در آخرین روزهای زمامداری خود در کاخ سفید بودجه وزارت دفاع آمریکا را  وتو نمود. در بودجه تسلیحاتی ۲۰۲۱ مجلس نمایندگان خواستار خروج مسئولانه نیروهای امریکا از افغانستان گردیده است در صورتیکه کاهش نیروها  کمتر از چهار هزار نباشد و رئیس جمهور جهت  کاهش خروج نیروها دلیل ارائه نماید.  ترامپ وعده داده بود که سربازان ” شجاع” امریکا از افغانستان  جشن میلاد مسیح را درکنار خانواده های خود تجلیل خواهند نمود و تعداد سربازان در افغانستان ۲۵۰۰ تن باقی خواهد ماند. 

ادامه خواندن آخرین ضرب الاجل ترامپ وچالشهای روبروی بایدن؛… دکتور علی احمد کریمی

فرارحضرت عیسی از دست احمقان و تنگ نظران : دکتور علی احمد کریمی

درآستانه میلاد حضرت عیسی علیه السلام که اسم مبارک آن ۲۵ بار در قرآن کریم ذکر گردیده است  نقل داستان فرار حضرت مسیح  به کوه از زبان شیرین مولانا ازبرازندگی ها و تازگی های ویژه بر خوردار است. 

 شخصی حضرت مسیح را دید که شتابزده به فرازکوه فرار میکند و چنان شتابزده وبی تاب میدوید گویی که از شر چنگال  ودندان شیر درنده فرار می نماید .  شخص  با ابرازتعجب خاص از حضرت مسیح می پرسد؟ مگر تو همان عسی روح الله نیستی که مرده را زنده می کنی؟حالا از چه شری با این بی قراری فرار می نمایی؟  

حضرت عیسی پاسخ داد، من همان مسیح هستم که با خواندن اسم اعظم نابینایان و ناشنوایان را شفا می دهم، کوه را ازهم می پاشم،از گل پرنده  می سازم وبه اذن خدا پران میگردد و از زنده کردن مردگان ناتوان نشدم ولی از اصلاح احمقان عاجزم. 

تمام معجزه های من به احمقان کار نمیکند. رنج احمقی قهر خداست. 

مولانا با ذکر این داستان جالب چنین نتیجه گیری می نماید.

ز احمقان بگریز چون عیسی گریخت

صحبت احمق بسی خونها بریخت

ادامه خواندن فرارحضرت عیسی از دست احمقان و تنگ نظران : دکتور علی احمد کریمی

خروج مسئولانه نیروهای امریکا زنگ خطر به طالبان است!… علی احمد کریمی

کنگره آمریکا  ۷۴۰ ملیارد دالربودجه تسلیحاتی سال ۲۰۲۱ را به اکثریت آرا تصویب نمود. ۷۴۰ ملیارد دالر بودجه تسلیحاتی امریکا بیشتر از مجموع بودجه نظامی تمام کشور های اتمی جهان مانند روسیه؛ چین ، فرانسه،انگلستان، کشورهای اتحادیه اروپا ؛ هند ،پاکستان واسرائیل  است.دراین بودجه چهار ملیارد دالر برای تامین هزینه سربازان امریکا درافغانستان  به منظورحمایت از اردوملی ونیروهای امنیتی،مبارزه باخشونت،تروریسم وافراطگرایی تخصیص داده شده است.کنگره در تصویب این بودجه تصریح نموده است که کاهش نیروی ها در افغانستان نباید از مرز چهار هزار کاهش یابد وخروج نیروها باید مسوولانه صورت بگیرد وحتی رئیس جمهور امریکا جهت خروج نیروها باید دلیل ارائه نماید.

ادامه خواندن خروج مسئولانه نیروهای امریکا زنگ خطر به طالبان است!… علی احمد کریمی

فجایع نژادگرایی درتاریخ و جهان معاصر! …دکتور علی احمد کریمی

 نژاد پرستی از زشت ترین و گندیده ترین مقوله در جوامع بشری است  که فجایع آن حتی برای کشور های پیشرفته جهان خطرناک تر از کرونا، طاعون ،وبا  وسایر آفتهای طبیعی است . مورتون و آدمهای امثال او به دلیل فرار از شرمساری وجدان این نوع تئوری را ادامه می دادند تا سرپوش روی ظلم وستم سفید پوستان برعلیه سیاه پوستان بگذارد. خوشبختانه سیاه پوستان  مبارز وسفید پوستان نجیب به خاطر تحقق تساوی طلبی های بشردوستانه  درکنار هم ایستادند و جامعه امریکا را از خطر انحطاط بدتر از جنگ داخلی و میکروب کرونا نجات دادند خطری که بنا بر تائید نخبگان امریکا باعث انشعاب و دوگانگی می گردید . در تظاهرات جنبش ” زندگی سیاهپوستان مهم است” تعداد امریکائیان سفید پوست که از قبح و ننگ نژاد پرستی شرم تاریخی را احساس می نمودند

ادامه خواندن فجایع نژادگرایی درتاریخ و جهان معاصر! …دکتور علی احمد کریمی

امریکا به چنددلیل افغانستان را ترک نه خواهد کرد! ..دکتور علی احمد کریمی

باوجود بحرانهای عمیق سیاسی واقتصادی و شیوع ویروس کرونا  امریکا درمیان سایر کشور های جهان تا هنوزمقام اول را دارد، محور سیاست خاریجی امریکا برتری جویانه و یک جانبه گرانه باقی خواهد ماند. نخبگان امریکا معتقداند که قدرت امریکا تاهنوز به آن اندازه زیاد است که درگسترده بین المللی به صورت یکجانبه وارد عمل شود وآنرا مطابق به خواست ومنافع خود سمت وسو بدهد

.سیاستهای مخرب و عرف دیپلماتیک ترامپ قدرت امریکا را دچار لغزش گردانیده است ، انشعاب و دوگانگی درداخل وبی اعتنایی امریکا درامور بین المللی برای دولت جدید چالش برانگیز گردیده است. موج سیل آسای اعتراضات برعلیه تبعیض نژادی و بی عدالتی های اجتماعی بیم ونگرانی نخبگان این کشور را به وحدت ملی ایالات متحده درآینده به مخاطره افکنده است گردید .

ادامه خواندن امریکا به چنددلیل افغانستان را ترک نه خواهد کرد! ..دکتور علی احمد کریمی

وداع با ترمپ: دکتور علی احمد کریمی

 مردم افغانستان به  پیروزی بایدن  چون انتخاب میان بد وبد تر خوشبین تر از ترامپ اند وپیروزی بایدن را دراین نبرد سرنوشت ساز برای امریکا وجهان چون پیروزی درایت  بر علیه خشونت و قهر استقبال می نمایند که آقای ترامپ در روز های آخر عمر سیاسی خود از افراطگرایی وخشونت  لذت می برد . آقای بایدن امریکا وام دار مردم افغانستان است، اگر در زمان زمامداری شما صلح در افغانستان  بر قرار گردد ،تاریخ به ادای این دین نام شمارا به رنگ افتخار خواهد نوشت . انتخابات ۲۰۲۰ امریکا ازویژگی های خاص درتاریخ این کشور  برخوردار است. مهم ترین برازندگی انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری امریکا حضور گسترده وبی سابقه جوانان بود که نمایش با شکوه اعتراض اکثریت را  برعلیه نژادگرایی و بی عدالتی های سیستیماتیک اجتماعی، انشعاب ودودستگی عمیق در جامعه امریکا ترسیم نمود.

ادامه خواندن وداع با ترمپ: دکتور علی احمد کریمی

بیم بازیگران منطقه و خروج سربازان امریکا ازافغانستان!-دکتور علی احمد کریمی

کشور های جهان از آن جمله کشورهای منطقه از اغاز تهاجم امریکا به افغانستان همکاری های خود را با امریکا و ناتو اعلام نمودند. امریکا در آن زمان ابرقدرت یکه تاز و بی رقیب در جهان بود.امریکا در چارچوب همکاری های روسیه با ناتو میلونها دالر سلاحهای روسیه رابرای اردوی ملی افعانستان خریداری نمود وحتی این همکاری ها بدون توجه و مشورت با کرزی رئیس جمهور وقت صورت می گرفت.کشورهای منطقه به خاطر ترس از تروریسم ،دورگردانیدن خطر از مرزهای  خود و به امید انیکه امریکا مانند سایر امپراطوری ها از دام افغانستان جان به سلامت نه خواهد برد به این همکاری ها علاقمند بودند. با وجودی که این همکاری ها مخالف روحیه عمومی مردم این کشور ها بود اما دولتها برای انیکه در انظار مردم خود عروسک امریکا جلوه نه نمایند همکاری با امریکا را بنام دفاع از امنیت ملی خود تبلیغ می نمودند.

ادامه خواندن بیم بازیگران منطقه و خروج سربازان امریکا ازافغانستان!-دکتور علی احمد کریمی

موسیقی شمشیر عشق به وطن دوستی را تیز تر میگرداند! …دکتور علی احمد کریمی

هنر،موسیقی،شعر،نقاشی ودیعه های خدا دادی هستند و خدا کسانی را که دوست دارد این گنجینه هارا به آنها عنایت می نماید.درمیان سایر هنر ها موسیقی قدرت یک ارتش رادارد .ارتش اگر از مرزهای یک کشور پاسبانی و حفاظت می نماید  موسیقی عامل وحدت و پاسدار  فرهنگ سازی های هرکشور است و افراد جامعه را باهم نزدیک وهمدل میگرداند. کشور های جهان بعد ازجنگهای خانمان سوز به کمک تبلیغ و ترویج هنرو موسیقی به احیا و بازسازی فرهنگهای خود برعلیه تبعیض ،نفاق ملی وخشونت پیروز گردیده اند .موسیقی زبان عشق است، موسیقی شمشیر عشق به وطن دوستی را تیز تر می گرداند . مولانا سماع را  غذای عشق ونغمه های درونی انبیاء می داند. به گفته مولانا تنها گوشهای که از ستم ها،بی عدالتیها وخشونت ها کر و نجس  شده اند وپاک نیستند این نغمه های بهشتی را نمی شنوند انبیاء را دردرون هم نغمه هاست طالبان را زان حیات بی بهاست 

 

ادامه خواندن موسیقی شمشیر عشق به وطن دوستی را تیز تر میگرداند! …دکتور علی احمد کریمی

امید طالبان به پیروزی مجدد ترامپ: دکتور علی احمد کریمی


طالبان خوشبین و امید وار به برگشت دوباره آقای ترامپ به کاخ سفید هستند. طالبان در مذاکرات صلح میان افغانان خودرا وامدار ترامپ می دانند. امریکا این امتیاز را به طالبان داد تا واشنگتن بدون مشورت و مزاحمت دولت کابل توافقنامه صلح را با طالبان امضاء نماید .

امریکا باوجودیکه قرارداد امنیتی رابادولت افغانستان امضاء نموده بود اما با امضای توافقنامه صلح با طالبان امتیاز ویژه به آنان بخشید . طالبان با گرفتن این امتیاز احساس برتری جویانه می نمایند ونمایندگان آنان رسما اعلام می کنند که ما درمذاکرات صلح و آینده افغانستان با گروه های مختلف افغانستان مذاکره می نمایم ونه با دولت کابل.

ادامه خواندن امید طالبان به پیروزی مجدد ترامپ: دکتور علی احمد کریمی

مردم افغانستان صاحب آسمان این سر زمین است: دکتور علی احمد کریمی

آیا این سعادت نصیب سربازان امریکا بعد از بیست سال جنگ در افغانستان خواهد گردید تا سال نو میلادی رادر کنار خانواده های خود تجلیل نمایند؟  رئیس جمهور ترامپ به مردم آمریکا وعده داد که” سربازان شجاع امریکا تا تاریخ ۲۷ دسامبر سال جاری که مصادف به روز میلاد حضرت مسیح است به خانه های خود برمی گردند.” اگر این تصمیم جنبه عملی پیدا نماید نه تنها جشن شادی برای خانواده های سربازان امریکا خواهد بود بلکه مهم ترین حادثه برای اعضای خانواده های پیمان نظامی وسیاسی ناتو نیز خواهد بود. بنیانگذاران این سازمان ۷۵ سال پیش تصور هم نمی کردند که پیمان آتلانتیک شمالی  در کشوری دور افتاده از قاره اروپا مانند افغانستان ماموریت خودرا به خاطر تامین امنیت و مبارزه  باتروریسم انجام بدهند.

ادامه خواندن مردم افغانستان صاحب آسمان این سر زمین است: دکتور علی احمد کریمی

ُمارک توین و مناظره ترامپ و جوبایدن ! نویسنده – دکتور علی احمد کریمی

مناظره سیاسی درتاریخ انتخابات ریاست جمهوری امریکا سابقه صد و پنجاه سال دارد. مردم امریکا از نمایش نخستین مناظره ترامپ وبایدن  در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ به گونه تئاترپوچی در خانه کهن سالان مایوس گردیدند . هردو نامزد دراین مناظره بجای مشکلات عمومی  از الفاظ رکیک و اهانتهای شخصی و خانوادگی برعلیه همدیگر استفاده نمودند. هردو همدیگر را باعبارات مبالغه آمیز و کلیشه ای به انحراف از دموکراسی و دروغگویی  متهم نمودند. رئیس جمهورترامپ دراین مناظره  خودرا بهترین رئیس جمهور امریکا خواند که درطول کمتر  از چهار سال بیشتر ازهمه برای امریکا خدمت نموده است.

ادامه خواندن ُمارک توین و مناظره ترامپ و جوبایدن ! نویسنده – دکتور علی احمد کریمی

کلیدصلح در دست جوانان افغانستان است!.دکتور علی احمد کریمی

افغانستان  یکی از جوان ترین کشورهای جهان است.جوانی شیرین ترین، پرانرژی ترین وفعال ترین مرحله زندگی هر انسان است . آیا جوان بودن در افغانستان آسان است ؟  در کشور ما جوانان نه تنها  از ساده ترین امکانات و شرایط لازم برای رشد همه جانبه جسمی، فکری ومعنوی  محروم گردیده اند، بلکه جوانان فداکار ما هزینه جنگ را با جان و سرنوشت خود نیز می پردازند. جوانان ما  درخط مقدم جنگ در مدارس، دانشگاه ها وکارهای روزمره قربانی بی عدالتی های اجتماعی و انتحار میگردند. کلید صلح در دست جوانان است. شورای امنیت سازمان ملل جوانان را”خالق صلح”  وروز دهم آگست را ” روز جهانی جوانان ” نام نهاد .

ادامه خواندن کلیدصلح در دست جوانان افغانستان است!.دکتور علی احمد کریمی

چالشها، مسئولیت ها، و مشکلات مذاکرات صلح”: دکتور علی احمد کریمی

امریکا ظاهرا در نظر داردافغانستان را ترک بگوید. اما امریکا خروج نیرهای خودرا مشروط به قلع وقمع  داعش، عدم مداخله کشورهای همسایه در امور داخلی افغانستان  و مسئولیت پذیری دولت کابل و طالبان  گردانیده است. دنیا می داند که امریکا برای ادامه حضور و ترک قلمروی را که در اختیار دارد نیازی به شرط و پاسخگویی ندارد.اما این حسن نیت و استقبال  امریکااز آغاز مذاکرات میان افغانها برای دستیابی به صلح چرخش قاطع درسیاست خاریجی  امریکا است.  آقای ترامپ درنبرد  انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ برای جلب اعتماد  مردم امریکا و دلجویی به مادران و بیوه های سربازان کشته شده در جنگ افغانستان وعده برگشت سربازان امریکا را به وطن  داده است.

ادامه خواندن چالشها، مسئولیت ها، و مشکلات مذاکرات صلح”: دکتور علی احمد کریمی

صلح ضعیف بهتر ازجنگ است: دکتور علی احمد کریمی

مردم افغانستان بیشتر ازهر کشوری دیگر سزاوار صلح اند. گفتگوی دولت  با طالبان صفحه جدید و امیدوار کننده  و حسن نیت در جنگ چهل سال افغانستان است.

دستیابی به آتش بس و توافقنامه صلح دو چالش بزرگ برای  پایان بخشیدن به این جنگ طولانی است. به هراندازه که مذاکرات پیچیده باشد باز هم مذاکرات صلح ولو ضعیف بهتر از ادامه جنگ است. امریکا  به آینده گفتگو میان دولت کابل وطالبان خوشبین است . وزیرخارجه امریکا از هردو طرف دعوت نمود تا  مسئولانه نظام سیاسی آینده خودرا تعین نماید وبه هردو جانب اطمینان بخشید که شما تنها نیستید و تمام دنیا روی موفقیت شما حساب می کند.

ادامه خواندن صلح ضعیف بهتر ازجنگ است: دکتور علی احمد کریمی

آخرین قمار بزرگ جو بایدن با ترامپ: نوشته دکتور علی احمد کریمی

دکتور علی احمد کریمی

رقابت های سیاسی بی سابقه میان دموکراتها و جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ امریکا در شرایط گسترش کرونا، بحرانهای سیاسی و اقتصادی ،درداخل وخارج باعث نگرانی کشورهای بزرگ جهان وحتی متحدین استراتژیکی آن در اتحادیه اروپا گردیده است. به باور صحنه سازان سیاسی  عکس العمل متضاد در سطح جهان برای جانب بازنده  وبرنده خواهد داشت.  پژوهشگران و جامعه شناسان غربی ادعا می کنند که در امریکا گروه های چپ افراطی تعمدا از جامعه آمریکایی دلسرد شده اند وبه شدت از آنچه آن ها به عنوان انحطاط معنوی و اخلاقی موسسات آمریکایی مشاهده میکنند انتقاد می نمایند.

ادامه خواندن آخرین قمار بزرگ جو بایدن با ترامپ: نوشته دکتور علی احمد کریمی

خطر افزایش احیای عصر جاهلیت در افغانستان !: دکتور علی احمد کریمی

نفاق ها و عداوت ها درطول تاریخ جوامع را فاسد،   تباه وباعث ویرانی و فروپاشی کشور ها وبرادرکشی  های خانمان بر انگیزگردیده است. بزرگترین بلا وآفت های اجتماعی وسیاسی افغانستان نفاق و عداوت های قومی است . تازمانیکه به این پدیده های ننگین وافتخارات پوچ  به نام های مذهب ،زبان و نژاد خاتمه داده نشود، جنگ،فقر،مرض، جهالت و بی تفاوتی های وجدانی و اخلاقی ادامه خواهد یافت و روزگاران  سیاه تر و رسوا تر از امروز خواهیم داشت.در روایات اسلامی آمده است که خداوند به یکی از پیامبرانش فرمان داد  که قوم تو را به خاطر عصیانگری ها، تبعیض ها و افتخارات پوچ به استخوانهای پوسیده اجداد شان  به سه بلا مانند فقر،مرض و نفاق  امتحان می نمایم و بگذار امت توازمیان این سه بلا یکی را انتخاب نمایند.

ادامه خواندن خطر افزایش احیای عصر جاهلیت در افغانستان !: دکتور علی احمد کریمی