جایزه بهترین بازیگر زن ‘جشنواره فیلم‌های عاشقانه’ به یک افغان رسید

وژمه بهار در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های عاشقانه، بلژیک

وژمه بهار، بازیگر تئاتر و سینما، جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن از جشنواره بین‌المللی فیلم های عاشقانه بلژیک را از آن خود ساخت.

این جایزه به خاطر بازی در فیلم ‘وژمه، غزلنامه عشق افغانی’ به او داده شده‌است.

این فیلم نیز که از ساخته‌های برمک اکرم، فیلمساز افغان مقیم در فرانسه است، از سوی هیات داوران این جشنواره به عنوان بهترین فیلم در بخش رقابت بین‌المللی، انتخاب شد.

آقای اکرم دو جایزه‌ای که جمعه شب در مراسم پایانی جشنواره فیلم‌های عاشقانه بلژیک، به این فیلم تعلق گرفت را از دو جهت مهم و ارزشمند می‌داند.

یکی سطح بالای فیلم‌های شرکت کننده در بخش مسابقه و دیگری کسب نخستین جایزه نقش اول زن در یک جشنواره معتبر جهانی، به وسیله یک بازیگر افغان.

جشنواره فیلم‌های عاشقانه بلژیک، یکی از قدیمی‌ترین فستیوال‌های فرانسوی زبان در سطح جهان است که روز ۱۴ فوریه هر سال و همزمان با “روز عاشقان” آغاز می‌شود.

در سی‌امین دوره از این جشنواره که از ۱۴ تا ۲۱ فوریه سال جاری برگزار شده‌بود، فیلم‌هایی از کشورهای مختلف از جمله فرانسه، آلمان، اسپانیا، سوئیس و رومانی شرکت کرده‌بودند.

‘وژمه، غزلنامه عشق افغانی’، دومین ساخته برمک اکرم است

‘وژمه، غزلنامه عشق افغانی’ ، روایت داستان عشق وژمه، دختر یک خانواده کوچک و سنتی افغان و پسری به نام مصطفی است و موانع اجتماعی را نشان می دهد که این دو در رسیدن به همدیگر با آن مواجه اند.

وژمه بهار، بازیگر نقش اول این فیلم در گفتگویی با بی‌بی‌سی، گفت از اینکه توانسته است به عنوان اولین بازیگر زن افغان، جایزه‌ جهانی معتبری را به دست بیاورد، خوشحال است.

فیلم ‘وژمه، غزلنامه عشق افغانی’، پیش از این نیز جوایزی را در سطح جهانی از آن خود کرده‌بود.

در سال گذشته، جایزه بهترین فیلم‌نامه دراماتیک در بخش سینمای جهانی در جشنواره “ساندس” که همه‌ساله در آمریکا برگزار می‌شود،به این فیلم رسید.

در جشنواره “ساندس”، ۱۱۹ فیلم داستانی، کوتاه و مستند از بیش از ۳۲ کشور مختلف، شرکت داشتند.

فیلم ‘وژمه، غزلنامه عشق افغانی’، در سپتامبر سال گذشته به نمایندگی از افغانستان، به رقابت‌های اسکار معرفی شده‌بود اما از شرکت در بخش نهایی این جشنواره بازماند.

خانم بهار در افغانستان متولد شده‌ و کارش را از سال ۲۰۰۶ و با بازی در تیاتر و نوشتن نمایش‌نامه آغاز کرده‌است.

بازی در فیلم ‘وژمه، غزلنامه عشق افغانی’ اولین تجربه سینمایی او است.

او از دو سال پیش، در شهر لیون فرانسه زندگی می‌کند و سرگرم تحصیل در مدرسه تئاتر این شهر است.

  از سایت  بی بی سی  برای  افغانستان