صدای پای داعش در افغانستان : احمد سعیدی

 احمد سعیدیاز چندی بدینسو بعضی از شبکه های خبر رسانی پخش تصویری از بیعت تعدادی از اعضای طالبان افغانی و پاکستانی را  با ابوبکر البغدادی رهبر حکومت اسلامی به دست نشر سپردند تا بتوانند زیر این نام و زیر این عنوان فعالیت های خویش را در افغانستان آغاز نمایند این فعالیت ها در تعداد از ولایات آغاز گردیده حتی  اطلاعات و شواهد صوتی و تصویری نیز وجود دارد که اعضای داعش حملات سختی را علیه طالبان در مناطق کوهستانی در افغانستان آغاز کرده اند . چند ماه قبل خودم مقاله ای مفصلی تحت این عنوان نوشته بودم ( داعش چیست و ابوبکر البغدادی کیست ) در آن نوشته از عواقب حضور داعش در منطقه و افغانستان نیز حرف های به زبان آورده بودم در آن زمان  و مکان هیچ کس از عواقب این هیولای خطرناک خمی به ابرو نیاورد  یکبار دیگر در حالیکه دولت اسلامی یا داعش را به معرفی میگیرم به دولت مردان افغانستان از عواقب خطرناک داعش هشدار میدهند

در حالیکه از همین لحظه در راه  جلو گیری این گروه بحران زا در افغانستان گام های عملی و موثر برداشته نشود با گرم شدن هوا یکبار دیگر مردم افغانستان قربانی توطئه دیگر بنام داعش خواهند شد.  همه میدانند دولت اسلامی در عراق و شام” یا “داعش ” گروه مسلحی است که با تفکرات سلفی افراطی و تروریستی، از چندی بدینسو عراق و سوریه را ناآرام کرده است. حالا سر و کله اش در افغانستان و پاکستان نیز نمو دار گردیده  این گروه همانطور که از نامش پیدا است، در عراق و سوریه نسبت به کشور های دیگر فعال تر اند . رهبر این گروه ابوبکر البغدادی است به رویت اسناد  پیدایش داعش یا دولت اسلامی در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۶ و پس از نشست شماری از گروه‌های مسلح در عراق شکل گرفت. در این نشست ابوعمر البغدادی به عنوان سرکرده آن تعیین شد. این گروه از زمان تشکیل در سال ۲۰۰۶ عملیات و حملات بسیار را در عراق برعهده گرفت.  در اوایل تصور چنین بود که هدف اصلی گروه داعش گسترش سطح مناطق تحت کنترل خود و در نهایت، اشغال پایتخت عراق یعنی بغداد است. اما حالا دامنه ای این تهدید ها دامن پاکستان و افغانستان را نیز گرفته است. در ظاهر نسبت به گروه طالبان و مخالفین دولت افغانستان این ها  کمتر اند، با در نظر داشت این حقیقت که به که به ده ها هزار نفر نمی رسند اما از نظر کیفی، بالا هستند. آنها معتقدند در حال جهاد هستند در صورت شکست و مرگ تا پای و جان می جنگد و به این باور اند که  بهشت در انتظار آنهاست. در صورت پیروزی هم می توانند حکومت مورد نظر خود را برپا کنند و قرائت و سلیقه خود از اسلام را اعمال کنند. به همین دلیل آنها توانسته اند در افغانستان پس از بیش از یک دهه، همچنان دولت کابل و نظامیان خارجی را با چالش مواجه کنند نه تنها در عراق بلکه در پاکستان سوریه و افغانستان هم مناطق وسیعی را در کنترل خود داشته باشند.

برهمین پایه، ارتش و پولیس مسلح به تسلیحات به روز و پیشرفته و آموزش دیده عراق پاکستان افغانستان نتوانسته اند بشمول ائتلاف بین المللی این گروه را مهار نمایند گرچه در حال حاضر گروه داعش در ولایت کنر هلمند زابل پکتیکا بطور نسبی حضور دارند سمت مشرقی را عبدالرحیم مسلم دوست و مناطق جنوب را بشمول هلمند مولوی عبدالرحیم خدام به نماینده گی از داعش رهبری میکنند مسئولین امنیتی  در افغانستان  نباید داعش را یک گروه مسلح کوچک و بیش پا افتاده تصور کنند. همچنین نباید از پیشروی آنها در بهار سال آینده به سمت دیگر شهرهای افغانستان  نیز متعجب شوند آمریکا پس از 2001 در افغانستان و سقوط حکومت نام نهاد طالبان  نیروهای مسلح افغانستان شامل اردو و پولیس را که از رژیم های مختلف باقی مانده بودند  منحل نمود  و دست به تشکیل نیروهای مسلح جدیدی زد. که در حال حاضر مستقلانه از کشور دفاع مینماید اردو  و پولیس جدید افغانستان با سابقه اضافه تر از  10 سال تا هنوز  بی تجربه گی های دارد  و با در نظرداشت این حقیقت که از تجهیزات مکمل نیز بهره مند نیست روی این اصل  از قدرت لازم برای عملیات های رزمی برخوردار بوده نمی تواند .حداکثر عملیات های آنها در داخل افغانستان  هم شامل مقابله با افراد مسلح ضعیف (نسبی) و پراکنده است.پولیس و اردوی افغانستان برای عملیات های رزمی جدی و واقعی به ویژه در عملیات های جنگ شهری کاملا بی تجربه و فاقد توانایی اند .اشاره به این نکته لازم است که نیروهای داعش به عنوان شاخه از القاعده و همکاری طالبان پاکستانی و افغانی هم اکنون بر علاوه عراق و سوریه مناطق خورد و کوچک دیگری را در پاکستان و افغانستان  به کنترل خود در آورده اند. نیروهای القاعده در افغانستان و پاکستان نیز سابقه و تجربه عملیات نظامی علیه نیروهای نظامی پاکستان، افغانستان و نیروهای نظامی ناتو به رهبری آمریکا را دارند. این همکاری با داعش میتواند مشکلات فراوانی را پیش روی نظامیان افغانستان قرار دهد ، در حال حاضر 

– اکثر اعضای داعش را اتباع خارجی تشکیل می دهند. مسلمانانی از سایر کشورهای اسلامی و غیراسلامی. بخشی از این افراد قبلا در عملیات های القاعده در افغانستان، پاکستان، چچن و عراق، تجربه جنگی اندوخته اند و بخشی دیگر هم در سه سال اخیر در جنگ های داعش علیه  عراق  سوریه توانسته اند تجربه ای کافی بیاموزند. به نظر می رسد با توجه به بن بست جنگ و صلح در کشور های عربی پاکستان و افغانستان  داعش تصمیم گرفته است با پیشروی در خاک افغانستان و پاکستان ضمن جبران شکست های خورد و کوچک خود در سوریه، و عراق آن هم در اثر بمباردمان قوت های امریکایی  بتواند پشتوانه مناسب سرزمینی، کوهستانی مانند مناطق قبایل و نقاط دیگری در افغانستان  برای عملیات های خود در منطقه فراهم کند. این وضیعت و این راه برد در حال تدارک است حرکت های کم و زیادی حکومت اسلامی یا داعش با فاصله های دور و نزدیک بطرف مرز های افغانستان می تواند تاثیر منفی بر امنیت ملی و مرز های وسیع افغانستان با پاکستان  داشته باشد. علاوه بر این، ناامنی و بی ثباتی در افغانستان به طور حتمی عواقب و تبعات منفی بر امنیت پاکستان و ایران و کشور های آسیای میانه نیز خواهد داشت. لذا مقامات عالی رتبه افغانستان ضمن افزایش هوشیاری و احتیاط ، باید اقدامات لازم و حتی پیشگیرانه را برای جلوگیری از پیش قدمی ها و حضور فعال داعش در افغانستان هرچه عاجلتر  انجام دهند. در همین ارتباط، دخالت نظامی قوت های خارجی برای سرکوب داعش و پیشروی این گروه در داخل افغانستان می تواند گزینه ای قابل اطمینان باشد اما تا هنوز در این راه از طرف قوت های خارجی نخستین گام ها نیز برداشته نشده  .مقامات افغانی  باید خود را برای هر پیش آمدی در افغانستان و از جمله گسترش دامنه درگیری های داعش به نقاط مختلف کشور آن هم در بهار سال آماده کنند. به باور من مهمترین دلیل حضور داعش و همکاری گروه های دیگر ماجرا جو با آن ها در افغانستان ادامه بی ثباتی، ناامنی، جنگ در سر حدات کشور ما با در نظرداشت تضعیف قدرت دولت مرکزی این کشور است. بخش های زیادی از سرزمین های کوهستانی افغانستان به لحاظ جغرافیایی و انسانی، مناطق یکپارچه هستند و همین موضوع انتقال نیروهای داعش میان  دو کشور هر یک افغانستان و پاکستان  را آسان تر سازد .
امروزه موضوع مقابله با پیشروی داعش یکجا با  تروریست های دیگر در منطقه  و بی ثباتی و ناامنی در این کشور و جلوگیری از تضعیف حکومت وحدت ملی باید  موضع مشترک امریکا پاکستان افغانستان یکجا با ایران میتواند گره را که در حال حاضر با در نظرداشت حضور داعش وجود دارد باز کند  .