نصحیت مرادونا اسطوره فوتبال جهان . ارسال خالد افضلیار

روحت شاد مرادونا اسطوره فوتبال  جهان …..

دیگو مارادونا اسطوره فوتبال آرژانتین و جهان در ۶۰ سالگی به دلیل حمله قلبی در خانه‌اش در بوئنوس آیرس درگذشت. مارادونا قبلا به دلیل لخته شدن خون در مغزش در بیمارستان بستری شد و جراحی کرد، اما دو هفته پیش از بیمارستان مرخص شد. تیم ملی آرژانتین در جام جهانی ۱۹۸۶ با کاپیتانی مارادونا قهرمان شد. نمایش مارادونا در آن جام جهانی یکی از به یادماندنی‌ترین لحظات تاریخ فوتبال را رقم زد، به خصوص دو گلی که به تیم ملی فوتبال انگلیس زد.

مارادونا در آن مسابقه یک گول را با دست وارد دروازه حریف کرد که به “دست خدا” معروف شد. گول دوم مارادونا که پس از دریبل کردن بسیاری از بازیکنان انگلیس به ثمر رسید به اعتقاد بسیاری از علاقه‌مندان فوتبال به زیباترین گول جام جهانی است.

اسطوره فوتبال آرژانتینی که تیم ملی کشورش در جام جهانی ۱۹۸۶ با کاپیتانی او قهرمان شد به دلیل ایست قلبی درگذشت  ۳۴ گول  در ۹۱ بازی ملی برای آرژانتین زد

مارادونا در دوران بازی سابقه حضور در باشگاه‌های مختلفی مانند بارسلونا و ناپولی را در کارنامه داشت. موفق‌ترین دوران ورزشی او در باشگاه ناپولی بود که همراه با این تیم قهرمان ایتالیا و اروپا شد.  تماشای فوتبال مثل پادشاه؛ وقتی مارادونا برمی‌گردد

    پنجمین جام جهانی؛ سه دهه با مارادونا

مارادونا در چهار جام جهانی برای آرژانتین بازی کرد و در ۹۱ بازی ملی ۳۴ گول برای این تیم زد.

آرژانتین با رهبری مارادونا به فینال جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا نیز رسید، اما در فینال بازی را به آلمان غربی باخت. او در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا هم حاضر شد، اما به دلیل استفاده از ماده ممنوعه افدرین، از ترکیب تیم کنار گذاشته شد.

مارادونا در دوره دوم حرفه‌اش با مشکل اعتیاد به کوکائین روبرو شد، او در سال ۱۹۹۱ نیز به دلیل مثبت شدن آزمایش دوپینگ ۱۵ ماه محروم شد.او سال ۱۹۹۷ و در روز تولد ۳۷ سالگی‌اش در حالی که برای دومین دوره پیراهن تیم بوکا جونیورز را به تن داشت، از فوتبال حرفه‌ای به عنوان بازیکن بازنشسته شد.

نصحیت  مرادونا :

«برگ ها هميشه زمانی مي ريزند كه فكر مي كنند طلا شده اند.»

من آنجا کنار ديوانه های زيادی بودم، يكی مي گفت من چگوارا هستم همه باور مي كردند، يكی مي گفت من گاندی ام همه قبول مي نمودند. ولی وقتی من گفتم مارادونا هستم همه خنديدند و گفتند هيچ كس مارادونا نمي شود، او بی نظیر است. آنجا بود كه من خجالت كشيدم كه چه بر سر خود آورده ام که حتی یک دیوانه هم باور کرده نمی تواند.  در اين دنيا گاهی غرورانسان را چنان به لجن می کشاند که فکرش را هم کرده نمی توانی و دقيقا گرفتار چيزی مي شوی كه فكر مي كنی هرگز در دامش نخواهی افتاد. مراقب خودتان باشيد برگ ها هميشه زمانی مي ريزند كه فكر مي كنند طلا شده اند.

ديگو آرماندو مارادونا”