روان چنین جوانانی همهء ما را به دادخواهی فرا می‌خواند! روان این جوان آگاه و آزاده، یما جان سیاوش شاد باد!: استاد پرتو نادری

 · 

خانواده یما سیاوش، مجری مطرح تلویزیونی که چند ماه پیش در کابل کشته شد، می‌گویند که قضیهٔ قتل او را به عنوان نمونه‌ای از قتل‌های هدفمند خبرنگاران به دادگاه جنایی بین‌المللی لاهه و سازمان ملل سپرده‌اند.

ولی تلاش‌های مکرر خانواده آقای سیاوش برای جلب توجه سازمان ملل برای تحقیق در باره قتل او هنوز بی‌نتیجه بوده‌است.

در تازه‌ترین اقدام، هایدی دکستال، وکیل مدافع حقوق بشر در لندن، پرونده آقای سیاوش را به عهده گرفته و دوشنبه ۱۲ جولای به دادگاه جنایی بین‌المللی لاهه و به گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور آزادی بیان فرستاده است.

دادگاه جنایی بین‌المللی و همچنین سازمان ملل تاکنون پاسخ رسمی نداده‌اند. 

یما سیاوش، مجری پیشین تلویزیون طلوع، وقتی در ۱۷ عقرب ترور شد کارمند بانک مرکزی افغانستان بود. در این رویداد دو همکار او نیز کشته شدند.

خانواده یما سیاوش، پس از این رویداد از دولت افغانستان خواسته بود که در باره «قتل مرموز» او تحقیق کند.

خانواده او گفته که چند هفته از آغاز کار آقای سیاوش در بانک نگذشته بود که به‌طور مرموز در نتیجه انفجار بمبی کارگذاری شده در موتر دولتی مربوط به بانک مرکزی کشته شد و «سئوالات و ابهاماتی» درباره این حادثه، نزد آنها هنوز هست.

داوود سیاوش، پدر یما سیاوش حکومت را به کم‌کاری در رسیدگی به پرونده قتل پسرش متهم می‌کند و همواره خواستار تحقیقات ملی و بین‌المللی در رابطه به مرگ یما سیاوش بوده‌است.

حکومت افغانستان پس از مرگ یما سیاوش وعده سپرد که چگونگی قتل او را بررسی کند. چند هفته بعد از این رویداد احمدضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان در مجلس نمایندگان این کشور گفت که این اداره به سرنخ‌های در پیوند به قتل یما سیاوش دست یافته و پس از تکمیل این پرونده، نتایج آن همگانی خواهد شد.

اما به نظر می‌رسد که کار مسئولان امنیتی تاکنون قناعت خانواده او را فراهم نکرده‌است و به همین دلیل بستگان یما سیاوش ناگزیر به درج شکایت در مراجع بین‌المللی شدند.