دست کدام دزد را باید قطع کرد؟……طاها کوشان

  

حق الله و حق العبد: اگر بنده ا ی امر خدای خود را که حق خداوند است فرومیگذارد، خدای رحمن ورحیم و تواب وغفور وکریم بایک توبه ای ازسر صدق واخلاص بنده ازوی درگذرد، ولی حق بنده را تا خود بنده نبخشد او نمی بخشد، پس دزد بیت المال و حق مردم باید در برابر مردم آشکارا دستش قطع گردد تا کسی دیگر جرئت دزدی و دستبرد و حق تلفی را نکند.

 وَ السارِقُ وَ السارِقَةُ فَاقْطعُوا أَيْدِيَهُمَا جَزَاءَ بِمَا كَسبَا نَكَلاً مِّنَ اللَّهِ وَ اللَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ(38) و سزاى كسانى كه دزدى كنند مرد دزد و زن دزد اين است كه دستشان را قطع كنيد (البته مجرى قانون قطع مى كند) تا كيفر عمل او و مجازاتى از ناحيه خدا باشد، و خدا مقتدرى شكست ناپذير، و در عين حال حكيم است ، و كار به حكمت مى كند.(38) مائده س5

 آیا اینهم دزدی است؟

دزدی که برای یک وقت نان اولادش چند قرص نان را می دزدد ویا برای پوشاک کودکانش لباسی و پاپوشی می دزدد او دزد نیست. این مسئولیت دولت و حکومت است تا برای همه اتباعش کار برابر با دانش و توانایی های او مهیا نموده ویا ناتوانان و ازپا افتادگان را ازخزانه دولت که پول زکات را جمع می کند برای آنها همانند صدر اسلام که سیدناعمر(رض) این کار را بسیار با جدیدت و پشت کار شباروزی سربراه نموده بود؛ بپردازد. حضرت سیدنا عمر (رض)برای کودکان از زمان بدنیا آمدن شان حسابی در خزینه حکومت باز نموده بود تا به سن18 سالگی ماهانه در آن حساب پولی جمع می گردید وآن کودک که به سن رشد و بلوغ عقلانی و جسمانی می رسید نقدا آن سرمایه را می گرفت و دست به کارو باری می زد.

 برای زنان باردار تا به ختم شیرخوارگی کودک از بیت المال شیر و خوراکه حواله کرده بود.

 برای زنان و مردان پیر و از کار مانده و نابینا و بیمار ماهانه یا سالانه خوراک پوشاک و جیب خرچی مقرر نموده بود.

 دزدی این است:

 در این صورت بود که اگر کسی از سر شوق مال اندوزی و یا سر زوری به دزدی مبادرت می ورزید دست اورا قطع می نمود. پس به این اساس دست های برادران کرزی و برادران مارشال فهیم و حیات الله دیانی رئیس سابق پشتنی بانک و نصیراحمد رئیس مالی سابق پشتنی بانک و امثالهم هرکسی و به هرمقام ومنسبی که هستند چون دستبرد به دارایی های عامه زده و می زنند؛ بعد از اعاده نقد و جنس دزدی شده، دست او را در برابر مردم قطع و در زندان بیاندازدشان. این است عدالت اسلامی. اینکه عدالت سرمایه داری و من درآوردی انسانی تنها به حبس قناعت می کند می گذاریم به قضاوت وجدان سالم انسانی.

 لطف خدای کریم:

 و اگر کسی مرتکب چنین پستی و دنائت یعنی دزدی می گردد و در دم متوجه خطای انسانی وهوا و هوس خود گردیده نقد و جنس دزدیده را دوباره به میل و رغبت خود، نه با زور قانون، برمی گرداند، چون این ظلم یا بیداد گری و ستم است بر دارایی های دولت و مردم؛ و از کردار خود پشیمان می گردد باید برای بار اول بخشوده شود چون خدای کریم توبه پذیر و بخشنده است و چنین دستور فرموده:

 فَمَن تَاب مِن بَعْدِ ظلْمِهِ وَ أَصلَحَ فَإِنَّ اللَّهَ يَتُوب عَلَيْهِ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ(39) پس كسى كه بعد از اين ظلمش توبه نموده آنچه را فاسد كرده اصلاح كند بداند كه خدا توبه اش را قبول مى كند كه خدا آمرزگار رحيم است .(39)

 این دستورات و راهکارهای قرءان کریم برای کسانی است که خود میگویند مسلمانیم؛ مسلمان هیچگاهی نباید نیم قرءان شریف و کریم را قبول کند و نیمی از آنرا چشم پوشی نماید و الی به عذاب مانند گلبدین حکمتیار و غیره و قاضی ها وزرا معین هاو روسای ارتشی و ملکی وحتی بعضا معلمان رشوتخوار حق تلف، سر گردان از شرم بدکرداریهای ونافرمانی های شان در خفا و ترس و حشت از بی آبرویی و کشتن بسر می برند دراین دنیا؛ و درآن حسابگری روز حساب در نزد حسابگری که هیچ واسطه و وسیله ای دیگری را نمی پذیرد الی کارکردهای خود شخص را. چه پاسخی خواهند داشت در برابر دادگری دادگر بی همتا و دست مزد شان که آتش سوزنده است؟

مسنولیت مسلمان:

یا اینکه این مردمان سچ وپوست کنده اعلان نمایند که مسلمان نیستند، در اینصورت خودرا حداقل از عذاب این جهان که می رهانند چون نامسلمان بی دین همانند مسئولیت یک انسان مسلمان دیندار در برابر باورش را ندارد.

آرزو مندم که واعظان و عاقلان دینی درین باره دیدگاه و برداشت خویش را از راه رسانه های که در آن امر به معروف ونهی از منکر می نمایند برای دانستن و پند گرفتن و آگاهی بیشتر ما افغانستانی ها بیان نمایند.

 تذکر: بعضی مفسران قرءان کریم در قرن بیستم و بیست و یکم گفته اند مطلب از این آیه شریفه قطع کردن اختیارات و تسلط سارق است و نه بریدن آن به تیغ؛ چنانکه در عربستان سعودی عملی می شود ونه در کشور دیگر اسلامی. بهر صورت قطع کردن امکان دزدی سارق، حبس اورا ایجاب می کند.حکمت این عرایض من اشاره به دزدان هزار صد هزار و ملیون دالر است که از دزدبودن شان مردم آگاهند ولی ایشان در موترهای آخرین مودل ضد گلوله حرکت میکنند و چون به رستورانت های لوکس برسند شخ شخ راه می روند.

 در روزیکه این مقاله را می نوشتم آقای کرزی فرمان بیست و سه صفحه یی را امضا کرده بود که در آن باره جدا گانه باید نوشت، اما یک مطلب فرمان به این مقاله ارتباط می گیرد و آن ضرورت زود فیصله کردن دوسیه های جنایی است. طوریکه نیویارک تایمز در شماره امروز27 جولای اشاره کرده است مردم درکابل می گویند که مقصد کرزی زود رخصت کردن برادران طالب او می باشد. و من می گویم که این مطلب در باره سارقان ملیون دالری نیز تطبیق خواهد شد.

 

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.