بحران افغانستان؛ ادامه هرج و مرج و تیراندازی در فرودگاه کابل: خالد افضلیار

بحران افغانستان؛ ادامه هرج و مرج و تیراندازی در فرودگاه کابلبراساس ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده صدای تیراندازی گسترده از فرودگاه کابل به گوش می‌رسد و در برخی از آنها مردم در حال فرار هستند.خبرگزاری فرانسه با تایید این خبر گفته که این تیراندازی‌ها از سوی نیروهای آمریکایی مستقر در فرودگاه صورت گرفته است. یک شاهد عینی به خبرگزاری فرانسه گفته که حجم تیراندازی نیروهای آمریکایی بسیار بالاست.در عین حال و به دنبال پیشروی گسترده طالبان در افغانستان و فرار آقای غنی از کابل، آمریکا و متحدانش در حال ترک کابل هستند، چین و روسیه گفته‌اند برنامه‌ای برای بستن سفارت‌خانه‌های شان در کابل ندارند.در دیگر تحولات افغانستان: خبرگزاری تسنیم در ایران گزارش کرده است که محمد اسماعیل خان، از رهبران جهادی افغانستان شب گذشته وارد مشهد شده است.

وزارت خارجه تاجیکستان با انتشار بیانیه‌ای گفت که هواپیمای حامل محمد اشرف غنی به حریم هوایی تاجیکستان وارد نشده و در قلمرو این کشور فرود نیامده است. وزارت امور خارجه آمریکا از انتقال همه کارکنان سفارت این کشور در کابل به فرودگاه حامد کرزی کابل خبر داده است. بیشتر از ۶۰ کشور جهان با صدور یک بیانیه مشترک خواهان برقراری امکان خروج امن و منظم شهروندان خارجی از افغانستان شده‌اند.به نوشته خبرگزاری فرانسه تیراندازی‌ نیروهای آمریکایی هوایی بوده و تا این لحظه خبری در خصوص کشته و مجروح شدن افراد منتشر نشده است.

یک مقام رسمی آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است که نظامیان مستقر در فرودگاه برای کنترل جمعیت اقدام به شلیک هوایی هشدار دهنده کرده‌اند.اگرچه براساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال “سه نفر” در فرودگاه کابل کشته شده‌اند. بر اساس این گزارش، این اتفاق امروز صبح دوشنبه در ترمینال مسافری این فرودگاه رخ داده است.همزمان برخی دیگر از گزارش‌ها تعداد احتمالی این کشته‌شدگان را کمتر عنوان کرده و گزارش داده‌اند که دلیل کشته شدن آنها مشخص نیست.این مقام رسمی گفته است: “جمعیت حاضر در فرودگاه خارج از کنترل است و شلیک‌ها فقط برای کنترل هرج و مرج بوده است”.از روز گذشته که نیروهای طالبان اقدام به ورود به شهر کابل کردند، تعداد زیادی از مردم برای خروج از افغانستان به فرودگاه کابل که تنها راه خروج از این کشور بود، رفتند.

بحران افغانستان؛ طالبان از پایان جنگ خبر داد، ترامپ خواستار استعفای بایدن شد آمریکا کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل را در دست می گیردپیشتر وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه مشترک با وزارت دفاع این کشور از تامین امنیت فرودگاه بین المللی حامد کرزی در کابل به وسیله ارتش ایالات متحده خبر داده است.نیروهای آمریکایی که برای کمک به تخلیه کارکنان سفارت این کشور به کابل سفر کرده‌اند، همچنان در این فرودگاه حضور دارند.ظرفیت تمامی پروازهای خروجی از کابل تکمیل شده و به مردم گفته شده که اولویت خروج با شهروندان خارجی است.وزارتخانه های امور خارجه و دفاع آمریکا در بیانیه مشترک خود گفته اند که نظامیان آمریکایی کنترل برج مراقبت و مدیریت پروازها را هم بر عهده خواهند گرفت.bbc

۹۹۵ نظر۱ اشتراک‌گذاریپسندنظراشتراک‌گذاری