جنایات جنگی نظامیان متجاوز و اشغالگر آسترالیایی در افغانستان : نوشته محمد حنیف حریف

نیروهای ویژه استرالیا ده تن از اهالی ملکی بی گناه وبی دفاع  را در سال ۲۰۱۲ در قندهار به شکل وحشیانه تیرباران کردند!!

 خبررسانی استرالیا (ای‌بی‌سی) در یک گزارش تحقیقی خود گفته است که نیروهای ویژه استرالیایی درسال ۲۰۱۲ میلادی ده غیرنظامی افغان را در جریان یک عملیات در ولایت قندهار در جنوب افغانستان تیرباران کردند. 

به گفته این شبکه این بدترین کشتار غیرقانونی است که ادعا شده از سوی نیروهای استرالیایی در افغانستان انجام شده است.

شاهدان عینی و منابع استرالیایی تایید کرده‌اند که نیروهای هوایی این کشور در این عملیات شماری از طالبان را نیز هدف قرار دادند.

اما همین منابع گفته‌اند که در جریان این عملیات شماری از روستاییان غیرنظامی که در نزدیک یک تراکتور جمع شده بودند، هدف قرار گرفتند.

 برخی از افراد غیرنظامی دیگر نیز در آن روز کشته شدند اما از رقم دقیق تلفات اطلاعی نداده‌اند.

نظر به گزارش تحقیقی ای‌بی‌اس یک فهرست یازده نفری از افراد غیرنظامی از روستای “سراو” که توسط نیروهای “زولو وان و زولو تو”، نیروهای گشت‌زنی استرالیایی در اختیار آنها قرار گرفته، نشاندهنده کشتار یازده غیرنظامی است.

در این عملیات یک تن از  نیروهای ویژه “واکنش سریع” دولت افغانستان نیز شرکت داشته است.

    کماندوهای استرالیایی معترف به سهم داشتن در جنایت جنگی درافغانستان ‘خودکشی کردند’

  محمد نسیم، یک دهقان افغان به این شبکه گفته است که در آنروز سه تن از اعضای طالبان که در یک محل جا گرفته و مقاومت می‌کردند، کشته شدند ولی این نیروها شماری از افراد غیرنظامی را نیز به گلوله بستند.

مردم محل گفته‌اند زمانی‌که این عملیات شروع شد اهالی محل سراسیمه شده بودند، چو نظامیان استرالیایی مردم محل را نیز هدف قرار می‌دادند.

رحمت الله، از ساکنان محل گفته است که در این عملیات سه تن از طالبان در یک خیمه پنهان شده بودند. او گفته که مردم محل از حضور و محل اختفای آنها اطلاعاتی نداشتند. …….

اطلاعات منتشرشده از سوی شبکه ای‌بی‌سی استرالیا با همکاری یک خبرنگار افغان به‌دست‌آمده است که به منطقه رفته و با مردم محل گفتگو کرده است.

در این گزارش تحقیقی، عبدالقدوس یکی دیگر از ساکنان محل گفته است که برادرش عبدالصمیم که راننده تراکتور بود، نیز در این عملیات کشته شد. عبدالقدوس گفته است که برادرش سبزیجات محل را برای فروش به بازار انتقال می‌داد و برخی از دوستانش او را کمک می کردند که آنها نیز در آن روز هدف شلیک قرار گرفتند و کشته شدند.

به گفته وی دو تن دیگر از افراد نظامی هم که با طالبان هیچگونه ارتباطی نداشتند، در این عملیات کشته شدند.

رحمت‌الله گفته است که در هنگام این حمله که نیروهای استرالیایی از یک هلی‌کوپتر پیاده شدند و با افراد طالبان درگیر شدند، مشغول آبیاری زمین های خود بود.

او علاوه کرد که در آن روز نخست چرخبال‌های نیروهای استرالیایی به زمین نشستند و با افراد طالبان درگیر شدند ولی آنها افراد غیرنظامی را نیز که در محل بودند هدف قرار دادند.

او گفته که برادرش که راننده تراکتور بود و دوستانش به خاطر دوری از محل عملیات می‌خواستند که از آن منطقه دور شوند، چون هراس داشتند که مبادا گیر بیفتند اما نیروهای استرالیایی به دنبال آنها راه افتادند.

یک گزارشگر ویژه نیروهای نظامی استرالیا چهار سال را برای انجام تحقیقات در مورد اتهامات مبنی بر ارتکاب جرایم جنگی از سوی نیروهای این کشور در افغانستان سپری کرد.

بازرسان مشغول پیگیری ۵۵ مورد از ادعای نقض قوانین جنگی بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ از سوی نیروهای استرالیایی در افغانستان بودند.

یک منبع نظامی استرالیا در واکنش به این اتهامات گفته در حال حاضر مناسب نمی‌دانند در مورد مسایل نظامی که در افغانستان اتفاق افتاده اظهار نظر کنند.

این در حالی است که ماموران پلیس استرالیا سال گذشته به دفتر اصلی رادیو و تلویزیون ملی این کشور (ای‌بی‌سی) در سیدنی یورش برده و آن را تفتیش کردند.

عملیات پلیس مربوط به گزارشی بود که تخلفات ادعاشده نظامیان استرالیایی در افغانستان را فاش کرده بود.

سال گذشته پلیس استرالیا اعلام کرد که برخورد قضایی با کارکنان ای‌بی‌سی به اتهام “انتشار اسناد محرمانه” انجام می‌شود. ای‌بی‌سی گفته بود این اتهام به مجموعه گزارش‌های تحقیقی برمی‌گردد که در سال ۲۰۱۷ موارد قتل غیرقانونی و تخلف نیروهای ویژه استرالیایی در افغانستان را فاش کرد.

ای‌بی‌سی می‌گوید گزارش‌های دو سال قبلش بر مبنای صدها سند محرمانه‌ای تهیه شدند که درز کرد و در اختیار این رسانه قرار گرفت.و….

واما نتیجه این به اصطلاح تحقیقات که به اثر آن شمار قابل ملاحظه اهالی بی گناه وبی دفاع ملکی که جانهای شیرین شانراز دست داده وخانواده های شان به روزسیاه نشستند چه شد؟؟

نه تنها مرتکبین این جنایت جنگی تاکنون به دادگاه جنایات جنگی معرفی نشده .بلکه درگذارش متذکره حتادادگاه های نظامی دولت آسترلیانیز موضوع را پیگیری قانونی ننموده است .!؟….   ح“حریف”