دیدار سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در کانادابا افغانهای مقیم ایالت برتش کلمبیا: نوشته امان معاشر

     برنا کریمی سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در کانادا روز پنجم نوامبر با عده یی  از بزرگان و شخصیت های اجتماعی افغانها ی برتش کلمبیا دیدار و گفت و گو  نمودند .

در محفلی که در مقرکار  قنسولگری جمهوری افغانستان در شهر ونکوور  ترتیب یافته بود، محترم غیاث توخی سر قنسل جمهوری افغانستان در ونکوور در آغازتشریف آوری سفیر کبیر جهموری افغانستان در کانادا و مهمانانی را که غرض ملاقات با محترم سفیر آمده بودند خوش آمدید گفتند.

 سپس محترم سر قنسل از کار و اجراآت خویش  بعد از تقرر شان گزارش مختصر دادند و از اجراآت خویش در مسایل مهم یاد آور شدند و خود را مسؤول و خدمت گذار مردم دانستند.

آقای توخی آرزو نمود تاجامعه ی افغانی برای دولت کانادا چشمگیر باشد و به حیث یک کتله ی  عظیم شناخته شوند و از انها در کارهای رسمی دولتی مانند دیگر مهاجرین که از کشور های دیگر امده اند در ادارات رسمی کار میکنند، کار نمایند.

سپس  سفیر جمهوری افغانستان  از استقبال مردم ابراز تشکر نمود و کار های که در ونکوور کانادا  در قنسلگری اجرا شده است مورد تقدیر قرار داد و از اجراآت خویش در سفارت که نماینده ی سیاسی دولت جمهوری افغانستان است نیز یاد اور گردید و از برسهای تحصیلی برای جوانان که برای تربیت شان بسیار مهم است تلاش و سعی خویش را یاد آورشد.

جناب سفیر از حاضران و موسفیدان تقاضا نمودند اگر سوالاتی باشد  من حاضرم که پاسخ بگویم.

در اغاز به نمایندگی از حاضران: محترم جمیل زارع اولین رییس انجن افغانهای مقیم برتش کلمبیا  تشریف آوری محترم سفیر و همراهانش راخیر مقدم گفت و از آمدن شان در برتش کلمبیا اظهار سپاس کرد.سپس محترمان:خانم فاطمه نجفی رییس انجمن فرهنگی جوانان “موج” ، سرور تاتا احمدزی شاعر ،انجینیر فضل احمد افغان نویسنده و تحلیل گر سیاسی و آقای اختری هر کدام به نمایندگی از افغانهای مقیم برتش کلمبیا  ضمن یاد آوری از تشریف آوری جناب سفیر سوالاتی را مطرح کردند که اوشان برای هر یک پاسخ لازم دادند. درین محفل محترم مولانا کبیر فرخاری شاعرتوانای کشور ما با تاسف و تالم از بی اتفاقی و از هم پاشیدگی افغانها درین ایالت سخن گفته  از محترم جنرال قنسل افغانی  تقاضا نمود که در جهت وحدت  ، انسجام و یک رنگی افغانها تلاش همه جانبه نماید.

موصوف  پشنهاد نمود که در کانادا، اروپا و امریکا افغانهای صاحب تحصیل و نخبه گان علم و فرهنگ وجود دارند. در اروپا، امریکا و کانادا کتله های عظیمی از این مردم به سر می برند که تنها در ونکوور کانادا که بیش از 15000 افغان زندگی می نمایند اگر افغانهای ساکن در کانادا را سر شماری کنند بیش از 150000نفر میشود که این کتله ی دانشمند چرا از حق سیاسی خویش محروم باشند. طبق یک خبر دیگر محترم برنا کریمی سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان و همراهانش در حالیکه آقای غیاث توخی جنرال قنسل افغانستان در  ونکوور ایشان را همراهی میکرد به دیدار الحاج محمد کبیر نورزی یکتن از مشروطه خواهان جوان افغانستان  که در نهایت کهولت سن بسر میبرد رفته و از ایشان احوالپرسی نمودند و جریان کار نشریه زن به سر دبیری محترمه  شفیقه نورزی که یک زن از نعمت دید محروم است  و به رهنمایی پدر شان  کار مجله زن را موفقانه پیش میبرد دیدار و کار شان را مورد تفقد تقریر قرار دادند.

 امان معاشر

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.