تلاشِ برائت جستن از حامد کرزی؛ برای چیست؟ (تبصره سیاسی) محمد عالم افتخار

 15r0e2x  میگویند این روز ها جناب رابرت گیتس آخرین وزیر جنگ در کابینه جورج دبلیو بوش ولینعمت بلافصل حامدکرزی؛ کتاب خاطرات خویش را به نشر سپرده و در آن گویا فاش کرده است که ماموران باراک اوباما در انتخابات سال 1388 هـ ش افغانستان طور گسترده مداخله کردند تا حامدکرزی را ناکام و “سرنگون” سازند.

گفته میشود که در این کتابِ آقای گیتس که به حیث وزیر دفاع کابینه باراک اوباما هم ابقا شده بود؛ با کاربرد واژه هایی نظیر “کودتای سنگین” برای ساقط کردن حامدکرزی از قدرت در افغانستان؛ تصریحات درج گردیده تا به عوام الناس هرچه واضحتر فهمانده شود که بارک اوباما و اداره و حکومت دموکراتش درست بر خلاف دوره نیوکانزرواتیو ها و جورج دبلیو بوش میل نداشتند؛ حامد کرزی همچنان در مقام دستنشاندگی امریکا بر افغانستان جولان دهد و القصه در صدد تعویض مهره و چهره بودند.

اما جناب جنرال گیتس؛ با در نظرداشت موضع نیومحافظه کاری خودش؛ یار نیوکانزرواتیو افغانی را “همکار ما” خوانده؛ تلاش ها برای تعویض او را “توطئه خام و ناکام” توصیف میکند که گویا ایشان را بدنام و دستان امریکا را نیز آلوده ساخت.

به جز این تعارفات حاکی از رقت قلب!؛ هیچ چیز که جناب گیتس از آن سخن گفته است؛ تازه نیست و به ویژه سِری و رازی نبوده است و نمیتواند باشد.

نه تنها بارک اوباما که اغلب دموکرات های امریکایی که اعضای کانگریس نیز بودند؛ حتی پیش از انتخابات امریکا و جابجایی قدرت در کاخ سفید؛ حین انتقاد از سیاست و روش و منش حکومت جورج دبلیو بوش در افغانستان؛ ضرورت کنار گذاشتن حامد کرزی و یافتن شخص لایق “همکاری” امریکا در افغانستان را خاطر نشان میکردند.

بنده در نگارش قبلی ام با فرنام “محمود حکیمی و «صحبت های صادقانه رئیس جمهور»”(1) اطلاعات دقیق کافی در مورد تقدیم داشتم که آفتابی میساخت حتی روزی هم باراک اوباما و اداره اش با حامد کرزی و تیم مفسدان و جنایتکاران حاکم ساخته شده در افغانستان؛ راحت نبودند و برعلاوه مجموع آنچه “جامعه جهانی” خوانده میشود؛ مکرراً از جناب کرزی مبارزه با فساد، تأمین حکومتداری خوب و کار و تلاش برای جلب رضائیت مردمان افغانستان را میخواستند؛ تا اینهمه به تلاش های جهانی جهت مبارزه علیه تروریزم و چه و چه مددد رساند.

رفته رفته این خواست ها شدید تر و جدی تر و بی رودربایستی تر گشت تا آنکه در اسناد کنفرانس های بین المللی متعدد پیرامون افغانستان؛ منحیث شرایط و قیود برای دوام مساعدت ها و مراودات با طرف افغانی؛ توثیق و تسجیل شد.

عرض کردم؛ هیچ چیز که جناب گیتس از آن سخن گفته است؛ تازه نیست و به ویژه سِری و رازی نبوده است و نمیتواند باشد.

به خاطر آنکه تقلب سرسام آور در انتخابات یاد شده گویا با پیشدستی توسط تیم شخص جناب حامدکرزی صورت گرفت و به شهادت و تثبیت ناظران افغانی و اروپایی و فراتر اضافه از یک میلیون آرای جعلی به نفع ایشان در صندوق ها ریخته شده بود و در نتیجه ایشان؛ توسط آرای شفاف رأی دهندگان نه بلکه به طریق یک سازش سیاسی ـ استخباراتی که ظاهراً توسط سناتور جان کیری رئیس کمیته روابط خارجی کانگریس امریکا (حالا وزیر خارجه) مدیریت شد؛ اجباراً و مصلحتاً به دور دوم ریاست جمهوری افغانستان برداشته شدند.

در همانوقت رسانه های افغانی طور مستند افشا کردند که داوود علی نجفی رییس دارالانشای وقت کمیسیون مستقل! انتخابات افغانستان که به مقام وزارت ترانسپورت و هوانوردی ترقی یافته بود؛ اذعان داشت که با ارتکاب 60 فیصد این تقلبات؛ او و همدستانش درین کمسیون حامد کرزی را رئیس جمهور ساختند.(2)

بنابر تبصره بر همین اعتراف و اسناد مربوط؛ حتی قلمزن محترم پرتو نادری را مورد باز جویی و استنطاق … قرار دادند تا به وسیله ارعابِ امثال او؛ به اِسکات رسانه ها و قلمزنان بپردازند.(3)

 ولی نسبتاً عجیب است که اینک آقای داوود علی نجفی؛ به رقص و بلبل زبانی آمده منجمله کشف کرده است که:

“ریچارد هولبروک نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان و پیتر گالبریت معاون امریکایی نماینده سازمان ملل در امور افغانستان تلاش داشتند که مانع پیروزی رییس جمهوری کرزی در انتخابات شوند و برای این کار منجمله با عبدالله عبدالله در خانه او ملاقات کردند”

 داوود علی نجفی می گوید که در انتخابات سال ۱۳۸۸ حتی از سوی نمایندگان امریکا تهدید شده است:
 ̎پیتر گالبریث به من زنگ زد و گفت که من شنیده‎ام که شما فردا نتایج مقدماتی انتخابات را اعلام می‎کنید. گفتم بله٬ او گفت که نکن و من با این درخواست گالبریت مخالفت کردم. او به من گفت که برای تو خوب نیست. اگر تو نتایج مقدماتی انتخابات را فردا اعلام کنی، گور خودت را می‌کَنی.”
در حالیکه ناظران اتحادیه اروپا که از روند انتخابات افغانستان نظارت می‌کردند اعلام کرده بودند که در مورد سلامت حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار رأی ریخته شده به صندق‌ها تردید وجود دارد٬ بیش از یک میلیون از این آرا، مربوط به حامد کرزی بود.

وانگهی شخص حامد کرزی بار ها گفته است که امریکایی ها میخواستند و میخواهند او را کنار بزنند ولی البته پیوسته جانب امریکا روی نزاکت دپلوماتیک این دعاوی را رد نموده اند؛ چنانکه اظهارات رابرت گیتس را نیز بیدرنگ رد کردند.

برخی از ناظران؛ توجه داده اند که کتاب گیتس در زمان حساسی انتشار می یابد و افشاگری های او؛ گویا موقف حامدکرزی را در دوئیل قرارداد امنیتی تقویت میکند و “شیر افغان” را شیر ژیان میسازد و بالمقابل امریکا و اداره بارک اوباما را به موجود ضعیف و درپچال مبدل میگرداند!

اینجانب وقتی این داوری هارا خواندم و شنیدم بی اختیار و بار بار این گزارش بخدی نیوز برایم تداعی شد که بر اساس آن:

“مقام ها در ولایت نورستان در شمال شرق کشور می گویند که بیش از 60 در صد معلمان مکاتب این ولایت، افراد غیر مسلکی و ملا ها استند.

محمد تمیم نورستانی والی این ولایت می گوید که حضور گسترده ملا ها در مکاتب نورستان باعث شده تا آن ها مضامین ریاضی، جغرافیه، ساینس، کیمیا و بیولوژی را تدریس!!! کنند.

تدریس مضامین ریاضی و ساینس توسط علمای دین در اکثر مکاتب ولایات افغانستان، مشکلات جدی را در عرصه رشد معارف کشور به وجود آورده است.

پیشتر نیز شماری از باشندگان ولایت های شمال افغانستان نسبت به این امر اعتراض کرده اند.

براساس یک آمار تایید شده سال گذشته، تنها 45 دانش آموز به شمول دو دختر از ولایت نورستان به موسسات تحصیلات عالی راه یافتند.

تمیم نورستانی تاکید کرد، تا زمانی که معلمان مسلکی در مکاتب نورستان استخدام نشوند سطح آموزش و رقم جذب دانش آموزان به موسسات تحصیلات عالی افزایش نخواهد یافت.”

آری؛

 اگر؛ این مکتب است و این ملا      حال طفلان؛ خراب می بینم!

و ما اهل نظر و بصر 30 ـ 40 ـ 50 ـ 60 ساله هم غالباً ریاضی و ساینس را از چنین ملا ها آموخته ایم و ناگزیر به همچو “حل معادله ها” و ترکیب و تجزیه و تکوین … می رسیم!

ولی به خیالم؛ چیز هایی نظیر کتاب خاطرات جنرال گیتس صدرنشین حساسترین دوران پنتاگون؛ حسب ساینس و ریاضیاتی که از ملا آموخته نشده و در دقیق ترین لابراتور ها تحلیل و توزین میشود؛ آنقدر ها تصادفی و خدای په جات در زمانهای “حساس” نشر نمیگردد و حتی قبل از نشر؛ به اصطلاح حقایق تکاندهنده آن دستچین و فرا فگنی نمیگردد.

این ها پروسه ها نه بلکه پروژه ها استند. شاید به همین علت دقیق باشد که افواه شده جناب کرزی با وارخطایی عجیب جناب نجفی را ماموریت هایی داده تا حتی الامکان با اذهان عامه بازی نموده رقص های تبلیغاتی اجرا بدارد و تازه؛ تنها با جناب نجفی هم که نمیشود!؟

خوب؛ بدون اینکه به حق آزادی بیان و نظر و فکر و اندیشه کسی بی حرمتی شده باشد؛ اینهم به نظر می آید که به درجه اول اهرم های قدرت در امریکا و به درجه دوم در “جامعه جهانی” تلاش برائت جستن از حامد کرزی و “ننگ تاجیکان” را آغاز کرده اند.

اینها از مدت ها قبل به حیث عامل های ناکامی جامعه جهانی و جرثومه های فساد و چیز های مشابه خوانده میشدند ولی آن «جنگ سرد» گویا مصداق “علف و چماق” را داشت و اما این برائت جویی؛ می تواند عواقب اساساً متفاوت و سهمگینی در پئ داشته باشد.

بسیار مشکل است که مانند بعضی ها این عواقب را با دو دو چارتا غیب گویی کرد ولی هرچه هست همه آنها به گناه حامد کرزی و تیم مافیایی حاکم کنونی؛ معقول و مقبول عالم و آدم ساخته خواهد شد و به صورت قطع و مسلم قربانی پیشامد ها فقط افغانستان و مردمان گروگان گرفته شده آن خواهند بود!

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

رویکرد ها:
  
   1 ـ  http://www.ariaye.com/dari10/siasi2/eftekhar12.html
  2 ـ به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، در یک سند كه به‌ تازگی از ریاست‌ جمهوری درز کرده، داوودعلی نجفی، سرپرست وزارت ترانسپورت و سابق رییس دارالانشای كمیسیون مستقل انتخابات در انتخابات ریاست‌جمهوری گفته است كه حامد كرزی را من رییس‌جمهور ساختم، ورنه داكتر عبدالله رییس‌جمهور می‌شد…!!
در سند كه از دفتر تحریرات ریاست سمع شكایات و عرایض ریاست‌جمهوری عنوانی كمیته عالی نظارت بر راهبرد استراتژی ارتشا و فساد اداری نگاشته شده است، از فساد گسترده و قاچاق انسان در وزارت ترانسپورت نیز سخن رفته است.
در این مكتوب رسمی كه اعترافات داوودعلی نجفی بازتاب یافته، از قول وی آمده است:
« 60 درصد تقلب را من همراه با تیم خود به نفع حامد كرزی صاحب انجام دادم، اگرنه عبدالله رییس‌جمهور می‌شد. پس هر آنچه كه من در وزارت ترانسپورت انجام دهم، كرزی صاحب از من دفاع می‌كند…»
در این سند كه به رییس‌جمهور نیز ارایه شده، به نقل از داوودعلی نجفی آمده است كه «رییس‌جمهور به من چندین بار گفته است كه داكتر صاحب نجفی چنان با تقلب خود به من منت گذاشته است كه هیچ جبران نمی‌توانم؛ هرچه كه برایت خدمت كنم…!» 
در این مكتوب رسمی كه در واقع ارسال و ارجاع عریضه دو تن از شاكیان عنوانی رییس‌جمهور به كمیته عالی نظارت بر راهبرد استراتژی ارتشا و فساد اداری است، از حد بلند رشوه‌خواری داكتر نجفی در وزارت ترانسپورت گفته شده است.
درقسمتی از این مکتوب آمده است:
 «رشوه‌خواری نجفی و غلام‌علی راسخ (معین این وزارت) به حدی رسیده كه منجر به قتل پیمان ـ رییس ترانسپورت هرات ـ گردید كه به خاطر هفتاد هزار دالر او را كه شخصیت با نفوذ شندند بود به قتل رساندند.»
و در این سند خطاب به رییس‌جمهور گفته شده است: «اگر باور ندارید یك بار از ارگان‌هایی كه روزانه 10 تا 5 تن از كارمندان وزارت ترانسپورت را محبوس می‌سازد، پرسیده شود.»
دراین سند، ضمن اشاره به بالا بودن فساد اداری در وزارت ترانسپورت، از قومی شدن این وزارت نیز گزارش شده است.
در این مكتوب آمده است: «غارتگری كه در این وزارت جریان دارد، بین چهار تن تقسیم می‌شود و بر خلاف فیصله شورای وزیران، تعداد زیادی از این افراد را بدون امتحان اصلاحات اداری به بنادر تعیین و مقرر كرده اند»

بر بنیاد این سند، در وزارت ترانسپورت در بدل سه‌صد هزار دالر امریكایی، پست‌هایی به افراد مشخص تعلق گرفته‌اند. 
در پایان مكتوب كه امضای اسدالله وفا، وزیر مشاور و رییس عمومی سمع شكایات و عرایض ریاست‌جمهوری دیده می‌شود، از 41 ورق كاپی تكت‌های كمیشن ترانسپورت كه به طور جعلی ساخته و بدون راجستر مورد استفاده قرار گرفته است نیز ذكر شده تا در مورد آن غور صورت گیرد.
قابل ذکر است که بر اساس نوشته های ماندگار، در زمان برگزاری انتخابات گذشته‌ی ریاست‌جمهوری، بارها مطرح شد كه داوود نجفی و عزیز لودین مسئولان كمیسیون مستقل انتخابات، به نفع آقای كرزی تقلب فاحش كرده‌اند كه حتی مورد انتقاد مراجع ملی و بین‌المللی نیز قرار گرفتند.
 
http://www.afghanpaper.com/nbody.php?id=25539
 
 
3 ـ دادستانی کل افغانستان حکم جلب پرتو نادری یکی از نویسنده گان و روزنامه نگاران مشهور کشور  را به اساس شکایت وزیر ترانسپورت و هوانوردی ملکی آقای داوود علی نجفی پس از آن صادر کرد که مقاله ی در رابطه به انتخابات آینده ریاست جمهوری توسط پرتو نادری در یکی از روزنامه های چاپی منتشر شد.

شکایت آقای داوود علی نجفی طوریست که گویا پرتو نادری در نوشته تحلیلی اش اتهاماتی را نسبت به انتخابات گذشته ریاست جمهوری بر وی وارد کرده است.

آقای نادری صدور حکم جلب خویش را توسط لوی سارنوالی در یک تماس تیلیفونی با خبرنگار خامه پرس تایید نمود. وی همچنان در دیوار فضای مجازی فیسبوکش  نوشته است ” در ماه اسد سال ۱۳۹۰ روزنامه ای ماندگار سند را نشر کرد که در آن آقای نجفی زاده وزیر ترانسپورت نوشته است که ( آقای کرزی را من رئیس جمهور ساختم ورنه داکتر عبدالله رئیس  جمهور میشد) . من در پیوند به گفته های آقای نجفی تحلیلی نوشتم که در روزنامه ارمان ملی به نشر رسید وآقای نجفی به پاسخ آن پرداخت. حال آقا نجفی از من در لوی سارنوالی کشور از من شکایت کرده است که من بر او اتهام زده ام”

آقای نادری مقاله ی تحلیلی را تحت عنوان “رئیس جمهور آینده را چه کسی انتخاب می کند” نوشته است که چندی قبل از سوی روزنامه آرمان ملی و تعداد دیگر از رسانه های آنلاین و انترنیتی منتشر شده بود.