طره باز خان را بشناسید : نوشته شده توسط -محمود منجم زاده

  تره باز خانآیا شــهروندان کــابل به خصوص فــرهنگیان این شـهر طــره بــاز خــان را میشناستند؟آیا شــهروندان کــابل به خصوص فــرهنگیان این شـهر طــره بــاز خــان را میشناستند؟

اگرهموطنان عزیز، شهروندان کابل، جوانان پسر و دختر دانش آموزان و دانشجویان و بخصوص فرهنگیان کابل بدانند، که طره بازخان کیست، که درکابل یک چهار راه به نام او نامگذاری شده است براو نفرین خواهند فرستاد. ارتجاع قبایلی : نام زشت ترین افراد، که درقتل عام آزاد اندیشان دست داشتند بالای سرک ها و دیگر اماکن کشور نامگذاری نموده است :این سیاست شوم هر رزوه در خیابان های کابل، بلخ، هرات و غزنی همچنان ادامه دارد.

یکی از آزادی خواهان کابل می نویسید : هرزمانی که از چهارراهی طره باز خان درشهرنو کابل گذر می‌کنم، داستان های موحش جنایات و رذالت های این فرد جلاد که نام زشتش براین چهارراه گذاشته شده درنظرم مجسم می‌شوند. اما متاسفانه نسل جوان ما با این قصابان آشنایی چندانی ندارند دست اندرکاران رژیم های ستمکار وخاین چون در بین مردم منفور اند، می‌کوشند با گذاشتن نام های پلیدترین مهره های شان بر اماکن عمومی، به خیال خام شان، آنان را جاویدانه سازند، چون طی چندین دهه دولتهای ضدملی رویکار آمده اند نه تنها این نامهای کریه از جاده های ما زدوده نشدند بلکه برعکس هرروز مناطق دیگری ازکابل و ولایات با نام های بد نامترین عناصرملوث می‌گردند.

ره باز خان، قومندان سلاخ خانه عصرنادر خانی و هاشم خانی در دهه سی و چهل میلادی بود. او که ریاست کوتوالی (به اصطلاح امروز قومندانی امنیه) را به عهده داشت، سرکوب و اعمال فاشیزم در برابر دگراندیشان و عناصر وطنپرست و مترقی را با وحشت تمام به پیش می‌برد. در دوران سیاه نادر خان و صدارت برادرش هاشم خان که سرکوب خونین و اختناق در برابر هر صدای مخالف با حاکمیت داشت، مانند بزرگترین شخصیت های مشروطه خواه و جوانان دلیر و وطندوست مثل ولی محمد خان دروازی، غلام نبی خان چرخی،‌ عبدالرحمن خان لودین،‌ سرور جویا، غلام جیلانی خان چرخی، میر غلام محمد غبار، عبدالعزیز خان، دین محمد خان، محمد اسحاق خان، شیر محمد خان چرخی، فقیر احمد خان، عبدالخالق، محمود،‌ محمد عظیم منشی زاده و دهها ارجمند دیگر مورد وحشیانه ترین شکنجه های جسمی و روحی قرار گرفته اکثر شان اعدام و یا بهترین دوران عمر شانرا در دخمه های اسارت گذشتاندند. این جنایت و بیرحمی توسط شخص طره باز خان و دیگر چماق بدستان درگاه سلطنت که تهی از انسانیت و شرافت بودند صورت می‌گرفت. تقریبا در تمامی کتابهای حاوی سرگذشت سیاسی رجال مترقی آنزمان، از این فرد بیمار به مثابه یکی از وحشیان عصرش نام برده شده است.

برای عوض نمودن نام این چهاراهی راه های قانونی وجود دارد، یکی ازآنها معرفی این جلاد آزادیخواهان کشوراست

انتقاد از معاینه اندام جنسی برای تشخیص سن پناهجویان نوجوان

بسیاری از پناهجویان جوان بدون پاسپورت قدم به خاک آلمان می‌گذارند. دراین موارد تشخیص سن واقعی آنان برعهده پزشکان است درهامبورگ و برلین معاینه اندام‌های جنسی روش انجام این کار است؛ روشی که مخالفان زیادی دارد.

به گزارش برنامه فارسی دیچه وله آلمان : درسال‌های گذشته پذیرای شمار زیادی پناهجو از سراسر جهان بوده است که صدها تن از آنان را نوجوانان زیر سن قانونی تشکیل می‌دهند بیشتر این نوجوانان تنها و بدون داشتن شخص همراه پا به خاک آلمان می‌گذارند و هیچ مدرک شناسایی که نشان‌دهنده سن واقعی آنان باشد، به همراه ندارند.

(درگزارش دیگری آمده است، دربرلین و هامبورگ، دو ایالتی که از مقصدهای اصلی پناهجویان به شمار می‌روند، روش‌هایی که از سوی پزشکان برای تشخیص این امربه کار برده می‌شوند، معاینه اندام‌های جنسی، فک، استخوان‌های مچ دست و نوک پستان‌ها با استفاده از پرتونگاری است ؛ روشی که موجب بلند شدن صداهای مخالف بسیاری درجامعه آلمان شده است) یک نظرسنجی که از سوی خبرگزاری آلمان انجام شده‌، نشان می‌دهد به جزدو ایالت نام‌ برده هیچ‌ کدام از دیگر ایالت‌های این کشور از این روش‌ها برای تشخیص سن استفاده نمی‌کنند. بلاتکلیفی پناهجویانی که موفق شوند خود را به اروپا یا استرالیا برسانند، تازه وارد معرکه‌ای دیگر می‌شوند. آنها باید ماه‌های طولانی درانتظار دریافت نتیجه رسیدگی به درخواست پناهندگی‌شان در اردوگاه‌های پناهندگان بگذرانند. پناهجویانی که مدرک شناسایی نداشته باشند، گاهی تا سال‌ها در اردوگاه‌های مهاجران در بلاتکلیفی روزگار می‌گذرانند.

مسئولان درایالت هامبورگ اما نظر متفاوتی دارند. سنای هامبورگ در پاسخ به روزنامه “تاگس اشپیگل” با دفاع از این اقدام اعلام کرده که این معاینات “بر پایه استانداردهای علمی استوار هستند”. به ادعای سنا، درصد خطای حاصل از این معاینات اندک بوده است.

هشدار وزارت عدلیه افغانستان به 20 حزب سیاسی

به گزارش رادیو آزادی : وزارت عدلیه افغانستان تایید می کند که ده حزب سیاسی به دلیل عدم معیاری بودن از لست احزاب حذف شده و برای 20 حزب دیگر هشدار داده شده تا معیار های لازم را تکمیل کنند. بیست حزب سیاسی که مطابق مقرره ثبت احزاب سیاسی پس از ثبت یکسال بعد باید در 20 ولایت نماینده گی داشته باشند ما برای آنها یک مکتوب نوشته کردیم که زمان ثبت شما فقط دوسه ماه مانده شما در 20 ولایت نماینده گی های تانرا فعال نماید. این ها احزابی می باشند که حذف شده اند.فعالان صلح افغانستان، ملی هیواد، صلح ملی اقوام افغانستان، تفاهم و دیموکراسی، دافغانستان دخلق انقلابی گوند، آزاده گان افغانستان، وفاق ملی، ملی افغانستان، عدالت ایتلاف افغانستان، حمایت از حقوق مردم افغانستان و حزب کار و توسعه از احزابی می باشند که از لست احزاب حذف شده اند. هم اکنون 67 حزب سیاسی در وزارت عدلیه افغانستان ثبت شده است اما گفته می شود که برخی ازاین احزاب تنها جواز بدست آورده و فعالیت ندارند. گفته میشود حزب و حزب سازی برای شماری از زورمندان وافراد خودخواه، که در بین مردم جایگاهی ندارند، بدین وسیله میخواهند برای رسیدن به اهداف شان از طریق ساختن حزب استفاده نمایند. اگربه اساس نامه این احراب حذف شده، به بیش از ۷۰ حزب راجستر شده دیگردرافغانستان توجه شود محتوای همه احزاب با هم تفاوت نداشته همه ازاسلام، عدالت، مبارزه با فساد، مبارزه با قاچاق و تجارت مواد مخدر، آزادی بیان و رسانه ها، شایسته سلاری، فساد اخلاقی و اداره ووو حرف می زنند ولی کمترحزبی موضوعات حاد اقتصادی و خارج شدن ازاین بنبست و یا برنامه برای پالیسی سیاست خارجی افغانستان و یا ایجاد اشتغال و طرح دادن پلان مشخص دراین زمنیه چیزی دیده نمیشود راجع به احزاب جهادی سابق هم باید تغییراتی بوجود آید، تا از هرحزب چندین شاخه درست نشود.