وزیر داخله: انتقام می‌گیریم

وزیر داخله انتقام میگیریم
خبرنگار عبدالحسیب شریفی

عبدالحسیب شریفی / تخار
پیکرهای جنرال محمد داوود داوود قوماندان زون 303 پامیر و جنرال شاه‌جهان نوری فرمانده پولیس تخار پس از مراسم تشییع جنازه روز یک‌شنبه ساعت 3 پس از چاشت در ولایت تخار به خاک سپرده شدند.
در مراسم خاک‌سپاری این جنرالان، برهان‌الدین ربانی رییس شورای عالی صلح، بسم‌الله محمدی، وزیر امور داخله، داکتر عبدالله عبدالله رهبر ایتلاف تغییر و امید، امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی، جار‌الله منصوری وزیر احیا و انکشاف دهات، شماری از نمایندگان  وکلای شورای ولایتی و هزاران تن از هواداران و داغ‌داران قربانیان حادثه‏ی حضور به هم رسانیده بودند.


اشتراک‌کنندگان مراسم که تعدادشان به ده‌ها هزار نفر می‌رسید، این عمل را یک عمل بزدلانه و ناجوانمردانه توصیف نموده از دولت خواستند تا انتقام خون این شهدا را از عاملان آن بگیرند.
برهان‌الدین ربانی این حمله را مرتبط به حمله‌هایی خواند که در ماه‌های اخیر به صورت زنجیره‏ای و یکی پی دیگری به وقوع پیوسته‌اند.
او گفت که با حضور جنرال داوود و جنرال شاه‌جهان در شمال افغانستان، چهره‏ی ناامنی، به وضع با ثباتی تبدیل شد که پایگاه‌های قدرتمند تروریستان در بغلان، کندز و حتا در تخار و بدخشان از بین برده شد.
بسم‌الله محمدی، وزیر امور داخله‏ی کشور گفت که  این «شهدا» در شمال افغانستان به خاطر تامین امنیت فعالیت‌های چشمگیری داشتند.
وی عاملان این حمله را دشمنان جنایتکار و طالبان مزدور توصیف کرد و کشورهای همسایه و حلقات معین را در دست داشتن این‌گونه حملات دخیل خواند.
یکی از اشتراک‌کنندگان در این مراسم به وزیر داخله هشدار داد، اگر قاتلان (حلقات سیاسی تخار) این حمله را دستگیر نکند، آن‌ها خود اقدام خواهند نمود و ممکن است ناامنی‌ها در این ولایت گسترش پیدا کند.
وزیر داخله به این موضوع پاسخ روشنی ارایه نکرد و گفت: «برادر تو افتخار بکن که داوودخان جان شیرین خودرا به خاطر امنیت شما از دست داد.» و افزود ما انتقام شهیدان خودرا می‌گیریم.
داکتر عبدالله عبدالله رهبر ایتلاف تغییر و امید، خودرا هم‌سنگر و عضو خانواده‏ی جنرال داوود معرفی کرد و گفت: «این‌ها متعهد بودند که به شما خدمت کنند، با رفتن این‌ها کمر ما شکسته است. من درد خودرا گفتنی هستم و از این درد ملحوظ سیاسی ندارم.»
او گفت: «درد دل داوود این بود که او یک روز شهید می‌شود، اما افسوس که این نظامی که او در دفاع از آن قرار دارد، او را متهم می‌سازد که قوم‌کشی می‌کند.»
عبدالله افزود: «به فرزندان صدیق کشور تهمت نبندید که در هر مقام و کرسی که باشید شما را کسی اجازه نمی‌دهد. این مسوولیت دولت است، با یک تسلیت عرض کردن مسوولیت دولت خلاص نمی‌شود.»
شماری از شهروندان تالقان در مصاحبه با 8صبح، این حمله را به تظاهرات هفته‏ی قبل در تخار پیوند می‌دهند و می‌گویند که تظاهرکنندگان هشدار داده بودند که اگر قوماندان امنیه و جنرال داوود از وظایف‌شان برکنار نشوند خود اقدام خواهند کرد.
باشنده‌های تخار می‌گویند حالا این افراد با سازماندهی این حمله به هدف‌شان نایل آمده‌اند.
حاجی جمشید، عضو شورای ولایتی تخار و مولوی لطف‌الله عزیزی در روز تظاهرات بر ضد داوود‌خان شعار داده بودند و او را خاین خوانده بودند

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.