درباره تفرقه انفگنی: داکتر فاروق قاسم

شناس عراقی‌الاصل تابعیت نروژی دارد. ایشان مطلبی با عنوان «سرمایه گذاری عقل‌ها» نوشته است؛ وی میگوید: با من از ثروت سرزمینی که مردمش در نفرت، نژادپرستی، نادانی و جنگ غوطه ورند صحبت نکنید.

نیجریه یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست و بیشترین معادن را در اختیار دارد؛ این کشور یکی از بزرگترین صادرکننده های نفت در دنیاست، اما حال و اوضاعش را نگاه کن! چرا این گونه است؟

زیرا مردمش در نفرتهای نژادی غوطه ورند  و این کشور عرصه نزاع و درگیری و تاخت و تاز گروههای مختلف است.

در مقابل سنگاپور، کشوری که روزی رئیس جمهورش می گریست، زیرا رئیس کشوری بود که در آن آب شرب یافت نمیشد، امروز میزان درآمد سرانه اش بیشتر از ژاپن است.!

امروزه کشورهای عقب مانده نگاهشان را معطوف به درون زمین کرده اند تا از موهبت آن خود را سیر کنند. این درحالی است که انسان به خودی خود تبدیل به سرمایه ای موفق و سودآور گشته است.

آیا تا به حال اندیشیده اید که برای گوشی گلکسی و یا آیفنی که از بازار میخری چقدر هزینه شده است؟ شاید هزینه ساخت آن به یک دلار هم نرسد؛ چند گرم آهن، یک تکه شیشه و مقداری پلاستیک، اما شما برای خرید آن صدها دلار هزینه می کنید، چیزی معادل دهها بشکه نفت و گاز.

اما دلیلش چیست؟ دلیلش این است که کشور سازنده آن، از تولیدات عقل  بشر بهره میبرد و صاحب ثروت اندیشه است.

آیا میدانید که شخصی مثل بیل گیتس مؤسس شرکت مایکروسافت هر ثانیه 226 دلار درآمد دارد، چیزی معادل ذخایر کشور یمن و کشورهای خلیج فارس.

آیا میدانید که ثروتمندان دنیا، صاحب چاههای نفت و ثروتهای طبیعی نیستند، بلکه صاحبان همین نرم افزارهای ساده ای هستند که در گوشی شما نصب است؟!

آیا میدانید که سود شرکتی چون سامسونگ در طول یک سال 327 میلیارد دلار است. صد سال طول می کشد تا ما چنین مبلغی را از تولید داخلی خود به دست آوریم.

برادر و خواهر گرامی؛

هر کجا که هستید، در شرق، غرب، شمال، جنوب؛ و فکر میکنید ثروتی دارید که بدون نیاز به عقلتان، شما را بی نیاز میگرداند، این اوهام را از خود دور کنید؛ بدون عقلانیت هیچ ثروتی به دست نخواهد آمد.

ژاپن در جنگ جهانی دوم شکست خورد، اما در کمتر از پنجاه سال با علم و تکنولوژی از دنیا انتقام گرفت؛ اما انسانهای کودن همچنان از شما می پرسند مذهبت چیست؟

 از کدام قبیله ای؟!

دین درست را از میوه اش باید شناخت نه از صحبتهای بزرگانش!

وقتی افراد بی نظم منظم شدند، فقر کم شد، دزدی کم شد، بی اخلاقی کم شد؛

آنوقت میگوییم دین این جامعه درست است…التماس تفکر……

دکتر فاروق قاسم

گرفته شده از صفحه محمد اسحاق اتمر