پلیس افغان یک خبرنگار آسوشیتدپرس را کشت : جمعه تاریخ چهارم اپرایل ۲۰۱۴

پلیس افغان خبرنگار آسوشیتدپرس را کشت.

یک پلیس در افغانستان عکاس خبرگزاری آسوشیتدپرس را در ولایت خوست در جنوب کشور کشته و یک خبرنگار دیگر این خبرگزاری را زخمی کرده‌ است. این خبرنگاران برای پوشش انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با کاروان تدارکات (اکمالاتی) کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در ولایت خوست همراه شده بودند. آنیا نیدرینگهاس، عکاس آلمانی خبرگزاری آسوشیتدپرس بود که در خوست کشته شد. وضعیت کتی گنون، خبرنگار کانادایی این خبرگزاری در بیمارستان پایدار توصیف شده است.

بریالی روان، مشاور والی خوست به بی‌بی‌سی گفت “فرمانده پلیس” زمانی به سوی این خبرنگاران آتش گشود که مقام‌های محلی، افسران امنیت ملی، سربازان ارتش و کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات نیز در محل حضور داشتند.

آقای روان، گفت که رویداد حوالی ساعت ۱۱ قبل از ظهر امروز (جمعه ۱۵ حمل/فروردین) در ولسوالی تنی خوست اتفاق افتاد.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان هم این رویداد را تایید کرد و گفت که شلیک کننده “یکی از منسوبین پلیس” در ولایت خوست است که بازداشت شده است.

آقای صدیقی گفت که علت این رویداد تا حالا روشن نیست و از فردی که در بازداشت پلیس به سر می‌برد تحقیق خواهند کرد.

در یک ماه گذشته این سومین خبرنگاری است که در افغانستان کشته می‌شود.

یک ماه پیش کلیکافراد مسلح ناشناس یک خبرنگار سوئدی را در منطقه دیپلمات‌نشین کابل در وزیر اکبر خان، به ضرب گلوله کشتند.

در کلیکحمله دیگر مهاجمان به هتل محافظت شده سرینا در قلب کابل، در شب سال نو شمسی سردار احمد خبرنگار افغان، همسر و دو کودکش کشته شدند.

در افغانستان از سال ۲۰۰۲ تا کنون ۴۲ خبرنگار در رویدادهای مختلف کشته شده‌اند. ۱۳ نفر از این خبرنگاران شهروندان خارجی بودند، از جمله زن خبرنگاری که امروز کشته شد.

 منبع  : بی بی سی