توجه روزافزونِ جهانیان به اندیشه های آسمانی مولانای بزرگ بلخ : اسماعیل فروغی

  مولانا جلال الدین محمد بلخی ( 586 تا 652 هجری خورشیدی ) که غربیان بیشتربنام رومی اش میشناسند ، یکی ازاثرگذارترین شاعران فارسی گوی برادبیات ، شعر واندیشه ی مردمانِ نه تنها نیم قاره ی هند ، ترکیه و برخی کشورهای عربیست ؛ بلکه اثرگذارترین شاعرِزبان فارسی در قاره ی اروپا و امریکا نیزمیباشد .

تأثیرات شگرف شعرواندیشه ی مولانا در تفکراتِ شاعران و اندیشمندان بزرگ غرب( حتا هگل فیلسوف بزرگ آلمانی ) چونان وسیع و گسترده است که تاکنون صدها کتاب واثرتحقیقی ارشمند از سوی پژوهشگران و دانشمندان ورزیده ی کشورهای مختلف جهان درینمورد نگاشته شده و هنوزهم موضوع موردعلاقه ی پژوهشگران غربی دردانشگاهها و موسسات علمی ــ تحقیقی این کشورها میباشد .

ترجمه های اشعاروآثارمولانا در کشورهای امریکا ، انگلستان ، آلمان ، ایتالیا ، فرانسه ، چک ، پولند ، سویدن وبرخی کشورهای دیگر اروپایی ، از پرفروش ترین و پرخواننده ترین آثار و ترجمه های شعر درین کشورها بوده است .

تعجب نکنید ، طی دوسال اخیر ، پرفروش ترین کتاب شعردرایالات متحده ی امریکا ، ترجمه ی اشعارمولانای رومی ( بلخی ) بود که توسط آقای کولمن بارکس انجام شده و از آن تا کنون بیشتراز یک میلیون نسخه بفروش رفته است .

آنگونه که معلوم است ، امریکاییان ازآغازقرن بیست ویکم بیشتربه اهمیت مولانا و آثار گرانبارش پی برده و به پژوهش و تحقیق درباره او پرداخته اند . و درست متکی به همین علاقمندی وافر به مولانا و اندیشه های سترگ اوست که قرار است هالیوود هم فلمی از زنده گی مولانای بزرگ بلخ و تأثیرات عظیم شمس تبریزی براو تهیه نماید.

” دیوید فرانزونی ” فلمنامه نویس فلم مشهور” گلادیاتور” برنده ی جایزه ی اوسکار، معتقد است که مولوی بلخی شخصیتی است فوق العاده همانند شکسپیر با استعدادی فوق العاده که باید بیشتر درموردش کاوش و تحقیق صورت گرفته ، رازهای درونی وی بیشتر کشف شود . او اعلام کرده است که دوست دارد ” لیوناردو دی کابریو ” هنرپیشه ی اول فلم مشهور ” تیتانیک ” نقش مولانا را درین فلم بازی نماید .

طوریکه شواهد نشان میدهد ، مولانای بزرگ بلخ ، درست هشتصد سال پس از مرگش آنقدر مورد توجه منتقدان ادبی ، فیلسوفان ، هنرمندان و اندیشمندان جهان قرار گرفته است که حتا سالی را ملل متحد بنام سال مولانا مسما کرده و نشان علمی ای را بنام مولانا بوجود آورده است که همه ساله به شخصیتهای برجسته ی عرصه فرهنگ و خردورزی اهدا میگردد .

ادب دوستان و منتقدان بزرگ ادبی جهان ، مولانای بزرگ را به دلیل اشعار ناب و افکار و اندیشه های بلند عرفانی و فلسفی اش ، بعنوان شاعر و اندیشمند بزرگی شناخته و دیوان غزلیات و مثنوی معنوی او را از زمره ی شاهکارهای بزرگ بشری معرفی مینمایند .

مردمان جهان و منتقدان ادبی کشورهای مختلف جهان ، مولانا را بیشتربخاطر افکارواندیشه های بلند انساندوستانه اش ارج میگذارند . همه متفقاً به این باوراند که او شاعر و اندیشمند فرا ملیتی ، فرا قاره ای ، فراتاریخی و حتا فرادینیست . همه میدانند که از نظرمولانا انساندوستی ، همدگر پذیری و فرارفتن از ظواهرِدین به عمق آن ، مایه ی رستگاری انسان و اجتماع انسانیست.

مهمتر ازهمه جهانیان به این مهم پی برده اند که مولانا شاعرعشق و مستی و سراینده ی لذت واقعی ازهستی است .

وبازمهمترازهمه ، جهانیان متوجه این آموزه ی بزرگ و با اهمیت مولانا نیز شده اند که عشق والاترین موهبت الهی ، مایه و گوهر اساسی آدمی و علت اصلی پیدایش جهان است .

هرکه را جامه زعشقی چاک شد ــ او زحرص و عیب ، کلی پاک شد

شادباش ای عشقِ خوش سودای ما ــ ای طبیب جمله علتهای ما

ای دوای نخوت و ناموس ما ــ ای تو افلاطون و جالینوس ما