هوشداری

سلیمان کبیر نوری

                      تبصره بر خبر

           هوشداری به همه مردم افغانستان

 کلید راز های مبهم و پیچیدهء گروهک های تروریستی را در قتل ملا اسماعیل و ارسلا رحمانی …دریابید!

 درینجا میخوانید: – خاطره و سابقه

– پیچیده گی ابعاد پرو ژهء طالبان و ترس مردم ازین گروهک ها

– قتل های زنجیره ای 

– ویدیویی مستند از معاون ملا اسمعیل(موصوف نمیداند که افسارش بدست کدامیک از استخبارات است؟)

–  تمویل کنند ه گان تروریزم

– راپور تروریزم در اپریل 1990 – ارتش افغانی پاکستان

– نتیجه گیری

 خاطره و سابقه :

 

 حدود سه سال قبل، روزی در محفلی؛ یکی از دوستان از من پرسید، درین روزها همه نبشته های تان فقط و فقط در مورد طالب و پاکستان است. چرا پاکستان و چرا طالب؟ اما فضا چونان بود که نخواستم نشست به بحث سیاسی کشانیده شود؛ و من هم از پاسخ گفتن طفره رفتم.اما الان طی این پژوهش به پاسخ ایشان نیز میپردازم.

 

کشف منابع بزرگ طلای سیاه، در اواخر قرن هژدهم میلادی در خاور میانه منتج به آغاز یک « بازی بزرگ» میان قدرت های اقتصادی و الیگارشی مالی در جهان شد.

اما امروز در قرن 21 که ذخایر نفت و گاز درخاور میانه رو به کاهش میرود و طوریکه پیشبینی شده است، از چهل و پنج تا پنجاه سال آینده این ذخایر به اتمام خواهند رسید. با کشف منابع عظیم نفتی در آسیای میانه و به ویژه بحیره ی کسپین، بعد از سال های 1990 «بازی بزرگ» دیگری آغاز شد.با سیر تکامل علوم متعدد در جوامع  بشری، فرصت ها و امکانات بی سابقه و ناشناخته در خدمت بازیگران این بازی بزرگ قرار گرفت چنانچه تقریباً همه فراورده ها در عرصه های فناوری های ساینس و تکنالوژی، روانشناسی، آژیتاسیونی، استخباراتی- مغز شویی… امروزی، در خدمت آنان یعنی جنگ افروزان برای سلطه وهژمونیی جهانی قرار دارد و  روند تحولات و انکشافات و فراورده ها آنقدر سریع سیر فرازی را طی میکنند که فناوری ها گویی در هر ثانیه یک پله تکاملی خود را میپیمایند.

بر مبنای همین انکشافات پیچیده ی ساینس و تکنیک،  پیچیدگی این همه بازی ها نیز در تناسب با گذشته و حتی روز پیشتر زیاد تر میشود . بغرنج و پیچیده و چونان مبهم و محیرالعقول  که هر کمسواد و بیسواد و حتا باسواد مردم مان، اصلا نمیتواند نیرنگ ها را متوجه شوند و بازی های پنهانی جاری دراین شرایط را با دوران پیشتر بمقایسه گیرند.

تأکید میکنم در شرایط جاری همانطوریکه با ابداعات علوم، جهان کوچک شده است و حرف، حرف آی پد  و آی فون و سکایپ و چه و چه است؛ به همان پیمانه بازی های سیاسی- دیپلوماتیکی، روانشناسایی و استخباراتی لا در لا و بغرنج و پیچیده شده است.

پیچیدگی ابعاد پرو ژهء طالبان و ترس مردم ازین گروهک ها

انگیزهء اصلی این نبشتار پخش خبر و ویدیویی بود در سایت «  تاند ». درین گزارش خبری آمده است که طالبان چسان احساسات مذهبی جوانان  را در ساحات نفوذی خویش به بازی گرفته و با استفاده از ترانه های احساس برانگیز مذهبی آنها را به صفوف خود و یا به همسویی خویش میکشانند. به این گزارش توجه بفرمایید:

 « طالبانو په پښتني سیمو کې تبلیغاتي جګړه پراخه کړې
میرویس جلالزی – د افغانستان په جنوب کې ډیری خلک د وسله والو طالبانو له ویرې په خپلو ګرځنده ټلیفونونو کې د طالبانو جنګي ترانې او ویډیويي فلمونه ساتي.

د طالبانو د واکمنۍ پر مهال د موسیقۍ اوریدل جرم ګڼل کیده او  د سرغړونکو ته یې زندان ټاکل سوی و.

طالبانو پر هغه  مهال یوازې خپلو هغو ترانو ته اجازه ورکوله چې ساز یا موزیک یې نه درلود.

دغه ډول ترانې په مذهبې او احساس پارونکو شعرونو جوړیدې چې ډیری به جګړې ته د ځوانانو په هڅولو کې ترینه کار اخیستل کیده.

د دښمن پر وړاندي د طالب جنګیالیو د احساساتو را پارول د دغو ترانو مهمه موخه وه.

خو نن د لسو کلونو په تیریدو لا هم په یو شمیر سویلي ولایتونو کې د طالبانو ترانې اوریدل کیږي او ویډیويي فلمونو ته چې د طالبانوپه لاس ته راوړنو پورې اړه لري په ټلیفونونو کې کتل جرم نه ګڼل کیږي.

د کندهار، هلمند، زابل او غزني ولایت ډیری اوسیدونکی وایې چې دوی ځګه دغه صوتي او تصویري ټوټي په خپلو موبایلونو کې ساتی چې د تلاشۍ پر مهال له طالبانو ځانونه خلاص کړي…

د کندهار یو شمیر اوسیدونکي:

(( په دې خاطر خلک دغه ترانې ور اچوي چې طالبان هغوی د ساز به ږغولو وهي ډبوي، نو دوی راځي د کمپیوټر کارانو دوکانونو ته او د طالبانو ترانې خپلو موبایلونو ته ور اچوي)).

(( طالبان موسیقۍ ته اجازه نه ورکوي نو موږ همدا بې موسیقۍ ترانې اورو او خپله سندریزه تنده ماتوم)).

ویل کیږي چې طالبان په خپلو دغو تبلیغاتي ترانو په دې لټه کې دي چې ډیری ځوانان خپلو لیکو ته ور مات کړي او له هغوی څخه د انساني بمونو په توګه کار واخلي…».1

درین گزارش سه رمز اساسی نهفته است:

اول اینکه مبتکرین ایجاد پروژه ی طالبان، برای تحقق اهداف استراتیژیک خود طی قرون متمادی در کشور مان، از دین و مذهب استفاده شنیع کرده اند که تاکنون این کاربرد موثر ادامه داشته، و به مورد طالبان خود نیز عین نسخه ها را تجویز کرده و به کار  میبرند.

دوم اینکه طالبان تغییر نکرده اند، طوریکه احمد رشید، برای شستشوی مغزی عامهء غرب، در همایش های بین المللی، درین اواخر سرو صدا ها را راه انداخته است. انتحار و انفجار مرگبار، کشتن سران و بزرگان اقوام، مکتب سوزی، مسموم سازی شاگردان مکاتب …ادامه دارد و خبر های اخیر اینکه این فرهنگ ستیزان قرون وسطایی ، دلقکان استعمار نو یا نیو کلونیالیزم ، صد ها مکتب را به دستور  آی اس آی بروی کودکان این مرزو بوم بسته اند. «دستگاه استخبارات پاکستان (آی اس آی) به طالبان دستور داده است که در سراسر افغانستان باید مکاتب بسته شوند.

به گزارش جاودان به نقل از تلوزیون 1، به تاریخ هشتم ثور یک جلسه میان آی اس آی و شورای کویته در شهر کویته بلوچستان برگزار شده است.

از طرف طالبان یک فرمانده مشهور این گروه به نام ذاکر قیوم در این جلسه شرکت کرده بود.

در این جلسه آی اس آی به طالبان دستور داده است که در سراسر افغانستان باید مکاتب بسته شوند.

این در حالیست که چندی پیش وزیر تعلیم و تربیه، فاروق وردک، طی یک گفت و گو با تلویزیون طلوع گفته بود که به آتش کشیدن مکاتب در کشور از سوی طالبان نه بلکه، توسط شماری از افراد، با استفاده از نام طالب صورت می گیرد.

در اکثر ولایت های افغانستان نتیجه این جلسه را ما شاهد هستیم، که منجر به کشته شدن استادان، مسموم شدن شاگردان و بسته شدن مکاتب شده است.»

این گزارش میرساند که این گروپ طالبان مستقما” تحت حمایت سازمان جاسوسی پاکستان، بوده  مقر ِ آن در کویته است و جناب کرزی ایشان را برادران خود میخواند. بدین لحاظ بعد از نشر این گزارش آقای کرزی نیز سکوت اختیار کرده است. 2

و سوم اینکه طالبان برای تبلیغات و اشتهارات و جنگ روانی  خویش  دارای سایت های انترنتی نیز میباشند. سوال اینجا پیدا میشود که این ویبسایت ها در سِرور کدام کمپنی راجستر شده است؟ بنام چه کسی راجستر شده است؟ و از کدام محل فعالیت میکند؟

غربی ها به بسیار سهولت میتوانند محل چنین فعالیت ها را دریابند. بگونهء مثال

پدافیلی ( مردان بیماریکه برای رفع غرایض جنسی خود کودکان زیر سن  یعنی که، حتا تا سن پنج ساله را از طریق انترنت  مورد تجاوز جنسی قرار میدهند ) این افراد،  بمنظور ارضای جنسی خود، با استفاده ی جنسی از اطفال ازطریق انترنت با آنها رابطه تامین مینمایند. اما دقت فرمایید! به اسرع وقت محل زیست ایشان تشخیص شده و دستگیر میشوند. اما القاعده و طالبان، که خطرناکترین جنایتکاران جهان محسوب میگردند!؟ از طریق ویبسایت، زیگنال مکالمه ی تلفونی… قابل دسترسی نیستند؟!

کشتار 25 تن از کادر های رهبری طالبان در پاکستان معمایی دیگر است. به این خبر توجه فرمایید:

ملا اسماعیل همراه با ۲۵ طالب دیگردر پاکستان کشته شدند

 

او خطاب به طالبان گفت که از قتل سران شان، درس عبرت بگیرند.رحمت الله نبیل، رییس امنیت ملی افغانستان در جلسه عمومی مشرانو جرگه پارلمان افغانستان گفت آن عده از سران طالبان که می خواستند برای مذاکره به افغانستان بیایند، کشته شده اند.

نبیل گفت ملا اسماعیل همراه با ۲۵ عضو دیگر طالبان به این دلیل که می خواستند با حکومت افغانستان وارد گفتگو شوند، از سوی پاکستان گرفتار شده و کشته شده اند. او گفت وقتی که می خواستند به افغانستان بیایند، در یکی از میدان هوایی های پاکستان بازداشت و سپس کشته شدند.پیش از این نیز گزارش شده بود که برخی مقام های طالبان که حاضر به مذاکره با دولت افغانستان بوده اند، از سوی نظامیان پاکستان بازداشت شده اند. مقام های پاکستان در مورد گزارش اخیر، ابراز نظر نکرده اند.رییس امنیت ملی افغانستان گفت نیازی به قطر و کشورهای دیگر برای انجام گفتگوها نیست و در صورتی که طالبان می خواهند، به افغانستان بیایند و رو در رو با شورای عالی صلح، با دوستم و با محقق بنشینند و مشکلات شان بیان کنند.3

موضوع کشته شدن ملا اسمعیل قوماندان ارشد طالبان توسط معاون ملا اسماعیل در ویدیو چنین آمده است:

علما، مشایخ و مجاهدین عزیز اسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

بعد از سلام، دسیسه در ارتباط به مولوی صاحب، در ارتباط به مولوی صاحب اسمعیل در زمان استعمار امریکا یا در زمان استعمار استخبارات افغانستان و یا استخبارات پاکستان ساخته شده، دیگر هیچ گپی نیست . یعنی من به الله و این قرآن قسم میخورم که مولوی صاحب بی گناه است، بی گناه است، بی گناه است. مولوی صاحب تااین زمان از هیچ چیزی خبرنداشت. … و با این مسئله که مولوی نقیب الله بیان نموده که ما این طور رفتیم، به دفتر یونیما رفتیم، یا همراه داکتر صاحب رفتیم. من در خانه الله نشسته ام، و این قرآن اگر شما آنرا قبول دارید، اگرحقیقتاً شما بالای آن ایمان آورده باشید و راستی هم شما بخاطر این قرآن می جنگید یا بخاطر قرآن جهاد اعلان نموده اید یا این قرآن که شما آنرا قبول دارید، پس به همین قرآن قسم یاد میکنم که یک کلمهء دروغ را برزبان نخواهم آورد، اگر کسی آنرا میپذیرد، بپذیزد و اگر کسی آنرا نمی پذیرد، پس در حق مولوی صاحب ظلم میکند، الله تعالی او را بشرماند، و الله تعالی سخن کوچک نیست، انشاء الله او شرمنده می شود. من به مجاهدین خود این سخن را می گویم، به برادران خود این سخن را می گویم که مولوی صاحب بی گناه است، بی گناه است. به گپ آن هم خبر نداشت. این دسیسه برایش ساخته شده، یا از طرف سلیم شان، یا از طرف مولوی شرف الدین یا از طرف تامین، تامین همان شخصی است که …. من در دوبی دکان داشتم آنرا به بیست و سه لک فروختم، آمدم این جا … من مانند دیگران و رهبران پولدار نیستم …4

ویدیو 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=l2tbsKuV3os#!

http://www.youtube.com/watch?v=hevxAXJ7BW8&feature=player_embedded

 

این ویدیو سندی است تاریخی در مورد موجودیت چندین گروپ طالب. درین ویدیو به وضاحت میبینیم که طالب نیز بیخبر ازان است و نمیداند که افسارشان در دست کدام یکی از استخبارات ها قرار دارد. طوریکه درین ویدیو ظن کشته شدن ملا اسمعیل  یا تدارک عوامل آن به سه سازمان جاسوسی ( امریکا، افغانستان و پاکستان) راجع میگردد.

قتل های زنجیره ای

طی  دو سال گذشته ما شاهد قتل های زنجیره ای بوده ایم. مهمترین ایشان استاد برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان بوده اند. استاد ربانی فقط به جرم اینکه  طالبا ن را گروه های وحشی و تروریست خواند، فقط بعد از یک هفته پس از چنین اظهارات ترور شد. بعد ازان ارسلا رحمانی عضو ارشد شورای نامنهاد صلح  و منتصب آقای کرزی در مجلس سنا،معین وزارت تحصیلات عالی طالبان در سالهای بعد از 1996، که ایشان را با همان تفکر سیاه طالبانی، زن ستیزی، فرهنگ ستیزی،حق ستیزی و انسان ستیزی؛ که در زمان حاکمیت طالبان سرپرست وزارت تحصیلات عالی بود، گفته میشد که در ایام زمستان،دفتر کار رسمی خود را از فرنیچر و میز کار… تخلیه  و بجای آن صندلی گذاشته بود؛ یکی از اساسگذاران و بنیانگذاران به اصطلاح جنبش طالبان( به گفته ها و تعبیر میدیای غرب) در کویته پاکستان، در اوایل سال 1994، آقای جیلک پوش و قره قولی پوش؛ موصوف را در سنای افغانستان انتصاب و بعدن بحیث عضو ارشد شورای نامنهاد عالی صلح افغانستان منصوب فرموده بودند.

اما امروز از هیچکسی پوشیده نیست که حدود بیست وسه گروپ تروریستی ایکه بنام طالبان بوجود آمده است، هرکدام مربوط یکی از استخبارات کشور های منطقه و خارج منطقه میباشند.

تمویل کنندگان تروریزم القاعده- طالبان و سایر گروهک بنیادگرا:

همانطوریکه پروژه های تروریزم بسیار بسیار مغلق و پیچیده اند، رد یابی رمز تمویل کنندگان آن نیز کار ساده ی نبوده است. ارچند در پژوشهای ژرف اندیشانه ابر لابراتوار افغانستان طی بیش از سه دهه، میتوان به حل این معما دست یافت؛

که طی این مدت اسناد زیادی از طریق میدیا( نبشتاری، صوتی و تصویری) بدست نشر سپرده شده است .

آخرین مدارک موثق درین مورد پایگاه اینترنتی ویکی لیکس است. پایگاه اینترنتی ویکی لیکس با انتشار تازه ترین اسناد خود فاش کرد، رژیم آل سعود بزرگترین حامی مالی تروریست ها در جهان می باشد. به گزارش اسلامیک مدیا به نقل از “خبرگزاری النخیل”، اسناد منتشر شده از سوی پایگاه “ویکی لیکس” نشان می دهد، رژیم آل سعود منبع حمایت مالی از گروه های تروریستی در جهان می باشد.
بر اساس اسناد منتشر شده، “هیلاری کلینتون”وزیر امورخارجه آمریکا گفته است که رژیم آل سعود قدرتمندترین حامی مالی تروریست ها در جهان است.
این سند همچنین نشان می دهد، “کلینتون” از مقامهای عربستان خواست، این مسئله را به عنوان یک اولویت استراتژیک که چالشی مهم به شمار می رود حل و فصل کنند.
در این سند آمده است: “القاعده”، “طالبان” و “گروه لشکر طیبه” در پاکستان از جمله مهمترین گروه های تروریستی هستند که از آل سعود کمک های فراوانی دریافت می کنند.5

گزارش «بریزار» برای سازمان ملل: گزارش شخصی و جنجالی بازپرس فرانسوی «ژان شارل بریزار» در دسامبر 2002 اتهامات مفصل بسیاری را متوجه چهره های برجسته سعودی در تأمین مالی سازمان های تروریستی کرد. بر پایه این گزارش، القاعده در دهه پیش از سال 2002، بین 300 تا 500 میلیون دلار از طریق «سوء استفاده از زکات و بهره بردن از خلأ قانونی در عربستان» دریافت کرده است. بیزار در گزارش خود، افراد کمک کننده سعودی را «تجار و بانک داران ثروتمند» توصیف کرده است.

زکات و مدارس علمیه

زکات از واجبات دین اسلام است. برخی ثروتمندان سعودی نزدیک به 5/2 درصد یا بیشتر از درآمد سالانه خود را به زکات و مقاصد خیریه اختصاص می دهند. طبق برآورد یکی از کارشناسان، میزان زکات و صدقات در عربستان سعودی در مجموع به حدود 3 تا 5 میلیارد دلار می رسد که 10 تا 20 درصد آن به خارج از کشور ارسال می شود.

تأمین مالی مدارس علمیه

ترویج اسلام رادیکال از طریق مدارس، دانشگاه ها و مساجد ساخت عربستان در بسیاری از کشورها از جمله بنگلادیش، بوسنی هرزگوین، اندونزی، پاکستان، ازبکستان، اسپانیا و حتی آمریکا، نگرانی جامعه جهانی را در پی داشته است. برخی، تعالیم وهابیت سعودی را تهدیدی برای عقاید متعادل تر در دیگر نقاط جهان اسلام می دانند.6

 مواد مخدر

–      طی ده سال و انده، با حضور نیروهای خارجی در افغانستان کشت کوکنار و تولید و قاچاق و ترافیک مواد مخدر رشد و رونق پر زرق برقی داشته است که هلال طلایی، مثلث طلایی به فراموشی سپرده شده است. اکنون افغانستان را که  من آفتاب طلایی خوانده ام، سالانه بیش از 95 فیصد مواد مخدر جهان را تولید میکند.مافیای بین المللی و منطقوی کهدر هر سال ملیارد ها دالر از قاچاق مواد مخدرسود میبرند، و برای ادامه ی جنگ و بینظمی که تسهیلات خوبی برای ادامه ی این تجارت مُفت و رایگان محسوب میگردد، نقس به سزایی را ایفاء مینمایند.  سازمان ملل متحد می گوید گروه طالبان در سال 2007، حدود صد میلیون دلار از بابت کشت و تجارت مواد مخدر در افغانستان به جیب زده است.

آنتنیو مارلیا کوستا، رییس اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد ( یو اِن اُو دی سی)می گوید این پول از ناحیه وضع مالیات ده درصدی بر کشاورزان افغان در مناطق تحت کنترل طالبان بدست آمده است. 7

–      زمانیکه بیست و یک تن از اتباع کوریای جنوبی از اسارت طالبان رها شد، معاون وزیر امور خارجه جمهوری کوریای جنوبی طی یک سفر به ماسکو، از مقامات وزارت امور خارجه ی روسیه فدراتیف اظهار سپاس مینماید.

–       یا نیرو های فرانسوی مستقر در سروبی، برای طالبان پول میپرداختند.

–      ایجاد سر و صدایی در پارلمان و سنا،مبنی بر پرتاب کانتینر ها در ولایت هلمند در ساحهء تحت تسلط طالبان.

–      انتقال جنگجویان طالب توسط هلیکوپتر ها به ولایات آرام شمال که ولسمشر صاحب جمهوری اسلامی افغانستان فقط بعد از شش ماه پس از آگاهی مردم عوام افغانستان ازان اطلاع حاصل نموده!؟ به واقعیت آن رسما” اذعان داشتند.

–      بهمین ترتیب ده ها سند در مورد تمویل کنندگان و حامیان طالبان وجود دارد

 بادرنظرداشت اسناد موثق، نخستین گروهک تروریستی طالبان در اوایل سال 1994 در شهر کویته با شرکت حامد کرزی ایجاد شد، اما من در یکی از نبشته های پژوهشی خویش، حدود پنج سال قبل، ایجاد این گروهک را، در اوایل سالهای 1980، به کمک استخبارات های بین المللی و منطقوی، تصریح نموده ام که بخشی ازان را درینجا اقتباس مینمایم.

 

راپور تروریزم

کمیته ی تحقیقاتی حزب جمهوریخواه پیرامون جنگ های غیر متعارف

واشنگتن دیسی – اپریل 1990

ارتش افغانی پاکستان

دستگاه استخبارات نظامی پاکستان یک اردوی افغانی را بصورت آشکارا تربیت نموده، توسعه داده، کنتروول کرده و آن را به منفعت حزب اسلامی گلبدین حکمتیار استعمال و بکار می اندازد. « آی اس آی» قصد دارد تا این قوای افغانی را برای درهم کوبیدن سایر نیرو های جهادی  که در داخل افغانستان بصورت محلی فعالیت دارند، بکار برده و در فر جام راه را برای پیروزیی حکمتیارهموار  ساخته و یا طرق حل سیاسی مسئله ی افغانستان را بشکلی در آورد که برای اسلام آباد قابل قبول باشد.( مطمئن ترین فرد قابل اعتبار برای استخبارات پاکستان.نگارنده). پاکستانی ها به تشکیل این گروه در سال 1996 شروع کرده اند و میخواهند آن را در برابر دیگر نیرو های مقاومت افغانی و در مقابل پشتون های پاکستان استعمال کنند…نظر به معلوماتی که از منابع مقاومت گرفته شده اردوی 2000 – 2500 نفری مذکور فعلا” سه چند بزرگ شده، کمیت و تجهیزات آن هم بسیار انکشاف نموده است.

علی الرغم موجودیت افغانهای شایسته – اردوی مذکور بصورت عمومی تحت فرماندهی افسران پاکستانی و یا افغانهایی که از طرف ” آی اس آی” کنترول میشوند قرار داده شده است. نظر به گزارش ها درین اردو یک تعداد افسران عرب بخصوص مصری و از شیخ نشین های خلیج نیز وظیفه دار گردیده اند. منصبداران پاکستانی ظاهرا رضاکارانی هستند که  بمقصد اشتراک  در جهاد افغانستان از وظایف خود در اردوی پاکستان استعفا داده اند. ولی منابع مقاومت ادعا میکنند که افسران و خورد ضابطان مذکور با وجودیکه یونیفرم نظامی در بر ندارند از جمله کسانی هستند که به قوای مخصوص پاکستان و ” آی اس آی” مربوط میباشند. ” آی اس آی و اسلام آباد توسط همین پرسونل حرفه ای کنترول خود را بالای این اردو که بنام« لشکر آزاد افغانی» یاد میشود، قایم کرده اند. واحد های عمده این اردوی افغانی ساخته ی دست” آی اس آی به لواهای متعدد برای هر ولایت افغانستان تقسیم شده اند…..( به گونه مثال: لوای تخار….تحت فرماندهی بشیر چاه آبی فرمانده حزب اسلامی در ولایت تخار که مسوول کشتار وحشیانه ی چند تن از فرماندهان احمد شاه مسعود( شورای نظار) در ماه جون 1989 میباشد. لوای ….لوای خوست…این لوا  اساسا به آن نسبت ایجاد شده که بحیث نردبان هجوم در جنگ بمقابل قبایل پشتون پاکستان قرار گیرد. هنگامی که در اواسط ماه مارچ پاکستان در جنگ خوست به یک پل هجومی نیاز احساس کرد، لوای مذکور امادگی جنگی گرفت تا عملا در نبرد های داخل افغانستان سهم گیرد. (8)

اما امروز که از ارایه ی گزارش فوق حدود سی سال میگذرد، هنوز هم ساز و برگی  برای توسعه و رشد بنیاد گرایی بیشتر از پیش ادامه  داشته که آقای لطف الله مشعل سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی درین مورد چنین معلومات ارایه داشته اند:

« قرار احصاییهء که نزد ما موجود است، در پاکستان پنج هزار مدرسه وجود دارند، که در آنجا بجای آموزش علوم دینی، مسایل جنگی، نظامی و تروریستی آموزش داده می شوند. اکثر این طلاب از طریق شبکهء حقانی و بعضی شبکه های دیگر تروریستی مانند جیش محمد، حرکت النصار داخل خاک افغانستان می شوند و به اعمال تخریبی و تروریستی دست می زنند، ولی در مورد ایران فعلاً تحقیقات ما تکمیل نشده است.»9

چرا جامعهء جهانی در برابر چنین گزارش های موثق و دست اول سکوت کرده و از موجودیت مراکز اصلی تروریزم تحت سرپرستی استخبارات آی اس آی در پاکستان تا هنوز هم چشمپوشی میکنند. آیا این بدان معنا نیست که غربی ها برای تحقق گلوبالیزیشن خود به هر وسیله ممکن متوصل میشوند؟

نتیجه گیری

وقتی ثابت میشود که رهبری گروهک های طالبان همه به دستهای استخبارات منطقوی و بین المللی قرار دارند، آیا مصالحه و معامله با این اختاپوت های خطرناک ؛ منافع ملی و ارزش های مردمی را به تباهی و فاجعه نمیکشانند؟

آیا مصالحه با دشمنان منافع کشور که بخاطر تاراج کشور کمر بسته و در کمین اند، موجه و دقیق است؟

البته حرف افرادی که در صفوف طالبان قرار دارند، یا اینکه بخاطر اعاشه و اباطه ی فامیل خود به این گروهک ها پیوسته اند ، و یا  با استفاده از احساسات مذهبی ایشان به این گروهک ها رفته اند ؛ میتواند متفاوت باشد. باید راه های نجات آنها را از آنهمه دام های مرگبار که در آن افتاده اند ؛ سنجید و در یافت.

ولی کشته شدن این افراد طالبان در درون خود شان ؛ در درون پاکستان و به دست آی ایس آی و نوکران زنجیری اش معنا و پیغام برای همه دارد و آن اینکه طالبانی مبادا احساس و حرکتی ناباب ازخود متبارز سازند ؛ مبادا ولو اندکی عوض شوند و فکر انسان آزاد و افغان و مسلمان بودن به دماغ شان خطور کند!!

ملای ویدیویی به قرآن سوگند میخورد؛ در حالیکه مجاهدان قبل از طالب و پس از طالب و خود طالب از هر رنگ  و لباس ؛ قبلاً گفته اند و در لئیمانه ترین صورت هم گفته اند و میگویند که : قرآن؛ ما خود مان استیم.

منجمله قوماندان صاحبان جهاد در بغلان ؛ در برابر تضرع دختری که مورد تجاوز قرار داده بودند و میگفت : به لحاظ یاسین و قرآن رهایم کنید؛ هار و هور گفتند: ما خود یاسین و قرآن استیم! 10

رویکرد ها:

(1)-

http://taand.com/index.php?mod=article&cat=c66&article=33183

(2)-

http://jawedan.com/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%A2%DB%8C-%D8%A7%D8%B3-%D8%A2%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D8%A8-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF

(3)-

http://www.payam-aftab.com/fa/news/17926/%D9%85%D9%84%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%84-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%DB%B2%DB%B5–%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF

(4)-

http://taand.com/index.php?mod=article&cat=c66&article=33183

(5)-

http://islamicmedia.ir/NSite/FullStory/News/?Id=2449

( 6 )

http://rah-nama.ir/fa/content/102/%D8%A7%D9%81%D8%B4%D8%A7%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%84%DB%8C%DA%A9%D8%B3:-%C2%AB%D8%B2%D9%86%D8%AC%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D8%B7%D9%84%D8%A7%DB%8C%DB%8C%C2%BB-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%87%D8%A7

(7)-

http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/story/2008/06/080624_ram-taliban-opium-trade.shtml

(8)-

http://www.vatandar.at/SulaimanKabirNoori8.html

(9)-

http://da.azadiradio.org/content/article/24584012.html

(10)-

http://kabulpress.org/my/spip.php?article90152

(11)- یادداشت های شخصی نگارنده

 

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.