دست آورد های سفر نواز شریف به کابل چه بود…. احمد سعیدی

 images  توپخانه پاکستان به پیشواز سفر نواز شریف به کابل ولایت کنر را راکت باران کرد

همزمان با ورود نوازشریف به ارگ، ریاست جمهوری افغانستان پاکستانی ها  با حواله ضربات سنگین به خاک افغانستان، سفر او رابه با فیر گلوله های توپ بدرقه کردند از این حرکت ISI و نظامیان پاکستان این نتیجه  را باید گرفت  هیچ چیزی در دیدگاه پنجابی ها نسبت به افغانستان تغییر نکرده وافغانستان را به چشم هندوستان دوم درسرحدات خویش تلقی می کنند.  آقای کرزی که پس از ملاقات با صدر اعظم پاکستان در یک نشست خبری مشترک، صحبت میکرد گفت که در دیدار اش با آقای شریف در مورد همکاری های دوجانبه  و چگونگی اقدامات عملی در رابطه به پروسه صلح افغانستان صحبت کرده است . آقای کرزی افزود که آنان روی همکاری و نقش امریکا نیز درخصوص  پروسه صلح در افغانستان و همکاری مشترک این سه کشور بحث کرده اند .

وی افزود که پس از نشست سه جانبه افغانستان،پاکستان و بریتانیا روابط این کشور با پاکستان بهبود یافته است . جناب کرزی خطاب به نخست وزیر پاکستان گفت به خانه دوم خود به افغانستان خوش آمدید همچنان زمانی که یکی از خبرنگاران شعر اقبال لاهوری را که گفته است ( آسیا یک پیکر آب و گیل است ) ( ملت افغان در آن پیکر دل است ) طی سوال از نواز شریف و آقای کرزی خواست تا در این مورد تبصره کنند نواز شریف مفهوم شعر را گرفته نتوانست جناب کرزی فوراً بجای ترجمان این سروده را به نواز شریف ترجمه کرد میتواند معنی کوچک رهبری افغانستان در سیاست و ترجمانی نشان دهد  آقای کرزی ابراز امیدواری کرد که گفتگو ها در مورد پروسه صلح افغانستان با مقام های پاکستان نتیجه مثبت در پی داشته باشد و هر دوکشور در مبارزه با تروریزم موفق شوند . به گفته کرزی در این دیدار وی با نواز شریف صدر اعظم پاکستان روی روابط اقتصادی و تجارتی میان دو کشور نیز صحبت همه جانبه نموده است . در عین حال صدر اعظم پاکستان نواز شریف روی حمایت آن کشور از پروسه صلح افغانستان تاکید کرد و موجودیت افغانستان صلح آمیز را به نفع آن کشور خواند . نواز شریف گفت که پاکستان برای تامین صلح در افغانستان آماده هر گونه همکاری است. آقای شریف همچنان سال 2014 میلادی را برای افغانستان سال مهم و سرنوشت ساز عنوان کرده و گفت که افغانستان در این سال در کنار داشتن فرصت ها با چالش های سخت  نیز مواجه خواهد بود . صدر اعظم پاکستان به سلسله صحبت هایش در رابطه به پروسه صلح افغانستان در پاسخ به سوالی یکی از خبرنگاران گفت که ملا برادر فرد شماره دوم طالبان از قید رها شده است و آنان در این خصوص با حکومت افغانستان میکانیزمی را ایجاد کرده اند . اما نواز شریف نگفت ملا برادر در کجاست چه میکند همچنان هفته قبل جناب کرزی گفته بود گره صلح بدست امریکا و پاکستان گشوده می شود این پاکستان است که لانه های تروریست را در طرف خط دیورند رهبری و حمایت اما طوریکه قبلاً گفته بودم جناب کرزی مانند همیشه جرعت نکرد تا در پهلوی نواز شریف نام از مداخله پاکستان در امور افغانستان و حمایت پاکستان از تروریستان به زبان بیاورد زیر لب مانند همیشه سخن گفت به عقیده من از همه بد تر و خراب تر  

این موضع گیری به خصوص درینجاست که افغانستان با هندوستان وچند کشور اروپایی پیمان استراتیژیک امضاء کرده است و حالا کسی نیست از تیم حاکم سوال کند که اگر بین پاکستان وهند جنگی دربگیرد، شما درکجای آن میدان جنگ  ایستاده می شوید چرا رهبری افغانستان  درک نمی کند که اردوی افغانستان تا کنون آنچه که لازم است دست خالی است واز تانک وطیاره و سلاح  سنگین محروم است. کمک شما به دشمن افغانستان چه تعبیری دارد خوب است که مردم افغانستان آگاه شده اند و میدانند که رهبری دولت افغانستان غیر از مدیریت درست در سیاست و روابط با همسایه ها و کشور های دنیا دیگر همه خوردن ها بوردن ها و خوش باوری ها را میدانند نتایج این سفر نواز شریف غیر از راه بندان و ایجاد مشکل برای مردم کابل دیگر هیچ دست آوردی نداشت گفتند و نشستنند و خوردند و رفتند .